Bedava İnternet

SGK’dan 0 faizli 240 Bin TL Üzeri 0 Faizli Konut Kredisi Desteği

  • 05 Haziran 2022
  • 616 kez görüntülendi.
SGK’dan 0 faizli 240 Bin TL Üzeri 0 Faizli Konut Kredisi Desteği

SGK’dan 0 faizli 240 Bin TL Üzeri 0 Faizli Konut Kredisi Desteği ,  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan haklardan bir tanesi olan faizsiz konut kredisi desteği başvuruları 2022 yılında da devam etmektedir.

Birçok kişinin haberdar olmadığı 0 faizli konut kredisi nasıl çekilir , geri ödemesi nasıl yapılır işte detayları…

SGK 0 Faizli Ev Kredisi

SGK 0 Faizli Ev Kredisi , ev almak isteyen ama kredilerin faiz oranlarından dolayı geri adım atmak zorunda kalan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu ev alma imkanı sunuyor. Üç yıldır sürmekte olan 0 faizli kredi desteği 2022 yılında da başlamıştır. Hükümet,  pandemi ile birlikte inşaat sektörünün yavaşlamasıyla artan konut fiyatları, yüksek kiralara karşı dar gelirli vatandaşı korumak için tüm imkanları seferber etmektedir.

240 Bin TL Üzeri Konut Kredisinden Nasıl Yararlanılır?

240 Bin TL Üzeri Konut Kredisinden Nasıl Yararlanılır; Pandemi ile birlikte, barınma, eşya yardımı ve kira desteği gibi destekler verilirken SGK tarafından faizsiz konut kredisi desteği de sağlanmaktadır. SGK’dan 0 faizli 240 Bin TL Üzeri Konut Kredisi Desteğinden yararlanmak için SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası’na başvurulması gerekmektedir. Faizsiz krediden sigortalının kendisi ya da geride kalan hak sahipleri yararlanabilmektedir.

0 Faizli Konut Kredisi Desteğinden Kimler Yaralanabilir?

0 Faizli Konut Kredisi Desteğinden Kimler Yaralanabilir ; 0 Faizli Kredi Desteğinden sigortalının kendisi ya da sigortalının kendisi vefat etmiş ise geride kalan hak sahibi konumunda ki eş, çocuk, anne veya babaları bu krediden yararlanabilmektedir. sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı kapsamında harp veya vazife malülü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri dul ve yetimleri faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir. Öncelikli olarak malülün kendisine kredi kullandırılmaktadır. Hak sahipleri malül hayattayken bu krediden yararlanamazlar. Faizsiz Kredi Desteği hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde; dul eşine, eşi hayatta değilse ya da evlendiyse çocuklardan birisine kullandırılabilir.

Yetim aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anneye veya babaya bir konutla sınırlı olmak üzere verilmektedir.

0 Faizli Kredi Desteği Ödemesi Nasıl Yapılır?

0 Faizli Kredi Desteği Ödemesi Nasıl Yapılır; gelir veya aylık alan emeklinin aylığının dörtte biri nispetinde bir kesinti oluşmaktadır. Buna göre 3 bin TL aylığı olan 0 Faizli Kredi Desteği için kişiler 750 TL taksit ödemektedir. Kredinin geri ödemesinde kişinin aldığı aylığın 4/1 ‘i oranında kesinti yapılmaktadır. Harp, Vazife malülleri, 15 Temmuz gazileri dul ve yetimlerinin bir konutta sınırlı olmak üzere bu imkandan yararlanma hakkı bulunmaktadır.

0-faizli-konut-kredisi-destegi

0 Faizli Konut Kredisi Desteği Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

0 Faizli Konut Kredisi Desteği Başvuruları Nereye Yapılmaktadır ; Görev alanına göre Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız Hizmet Akdi İle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya da SGK İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvurulabilmektedir. E-Devlet üzerinden faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği başvurusu bölümüne tıklayarak da başvuru yapabilirsiniz.

0 Faizli Konut Kredisi Desteğinden Yararlananlardan Ne Kadar Kesinti Yapılmaktadır?

0 Faizli Konut Kredisi Desteğinden Yararlananlardan Ne Kadar Kesinti Yapılmaktadır; Kredi hak sahibi tarafından ödeniyorsa aylığının 4/1 ‘i oranında kesinti yapılmaktadır. Aylık bağlanmayan ya da kesilen müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise ödemelerin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen aylığının dörtte birinin %25 fazlası aylık taksit olarak kabul edilmektedir. Borç bitene kadar hak sahibi kişi tarafından bankaya yatırılmaktadır. Bu kapsamda örneğin 5000 lira aylığı olan kişinin aylık ödemesi bu kapsamda 1.562 lira olmaktadır.

Borç Bitmeden Aylığın Kesilmesi Durumunda Süreç Nasıl İşler?

Borç Bitmeden Aylığın Kesilmesi Durumunda Süreç Nasıl İşler; kurum kredi kullananlardan her ne surette olursa olsun aylığı kesilenlerin aylıklarının kesildiğini ve bakiye borç tutarını ziraat Bankasına bildirmektedir. Kurumdan bir aylık almayan Kamu Kurum statüsünde olmayan bir yerde çalışan kredi kullanıcıların bakiye kredi borcu kurumdan almış olduğu son aylığının 4/1’nin %25 fazlası aylık taksit edilerek her ayın 20. günü akşamına kadar bankaya krediyi kullananlar tarafından yatırılması gerekmektedir. 0 Faizli Konut Kredisi Desteği için koşullara uygunsanız başvurunuzu yapmayı unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ