Bedava İnternet

5G Teknolojisi Neler Getirecek? 2022

  • 01 Mayıs 2022
  • 679 kez görüntülendi.
5G Teknolojisi Neler Getirecek? 2022

5G Teknolojisi Neler Getirecek? 5G Teknolojisi bize hangi kolaylıkları sağlayacak? Sizler için 5G Teknolojisi ile ilgili tüm detayları araştırdık. 5G Teknolojisi Neler Getirecek öğrenmeden önce 5G Teknolojisi Nedir kısaca bunu açıklayalım.

5G Teknolojisi Nedir?

Türkiye’de en iyi veri iletimi şu anda 4G (LTE) aralığındadır. 5G kısaltması, 5. nesil mobil iletişimi ifade eder. 5G’nin özel özelliği, saniyede 10 Gbit’e kadar ulaşılabilen son derece yüksek veri hızı ve düşük gecikme süresidir. LTE’den 10 kata kadar daha yüksek veri iletimi ile yeni 5G mobil nesil, neredeyse gerçek zamanlı iletim sağlar.

5G nasıl çalışır?

5G mobil iletişim standardı temelde yeni bir teknoloji değildir: 5G, verileri 3G ve 4G ile aynı şekilde teknolojik olarak iletir. Yani, ağırlıklı olarak aynı frekans aralıklarında, yani 2 GHz’dedir. Ayrıca 5G, daha kısa dalgalarla 3.4 ila 3.7 GHz yeni bir frekans aralığında da kullanılacaktır. Bu daha kısa dalgalar, buna uygun olarak küçük bir aralığa sahiptir. 3G ve 4G standartlarının frekans aralıkları daha uzundur ve bu nedenle daha uzağa ulaşır.

5G’nin avantajları nelerdir?

5G mobil iletişim standardı, daha hızlı ve daha güvenilir mobil İnternet sağlayabilir. 5G böylece gelecekte özel ve kentsel alanlarda sayısız yeni olasılıklar açacaktır. Tüketiciler, 5G ağının daha yüksek hızından ve daha fazla ağ kapasitesinden aşağıdaki alanlarda yararlanabilir, örneğin:

  • İletişim ve multimedya uygulamaları için daha hızlı mobil internet (ör. mobil oyun, akış, 4K videolar)
  • Ağ bağlantılı mobilite teklifleri (ör. otonom ve ağ bağlantılı araçlar)
  • Büyük etkinliklerde (örneğin festivalleri ve stadyumları ziyaret ederken) daha iyi ağ kararlılığı
  • Akıllı ölçüm (örn. elektrik, gaz ve su tüketimini otomatik okuma) ve akıllı ev teknolojileri
  • Dijital kontrol teknolojisi kullanılarak tarımda pestisit kullanımının azaltılması
  • Kırsal bölgelerin temini (örneğin: Teletıp)

5G Teknolojisi Neler Getirecek?

5G’yi Kullanabilmek İçin Neye İhtiyacım Var?

5G teknolojisini kullanabilmek için ilgili çipe sahip daha yeni bir cihaza ihtiyacınız var. Bu, eski akıllı telefonlara uyarlanamaz. Halihazırda 5G’yi destekleyen bazı akıllı telefonlar mevcut. Üreticiler daha fazla 5G özellikli mobil cihaz duyurdular.

5G’nin Riskleri: 5G Ağı Sağlığa Zararlı mı?

5G ağının genişlemesiyle birlikte, cep telefonu radyasyonundan kaynaklanan sağlık tehlikesi korkuları da artıyor. Bununla birlikte, 5G ile, radyasyona maruz kalmada başlangıçta çok az değişiklik olacaktır: 5G için kullanılan mobil radyo frekansları, 4G ile büyük ölçüde aynıdır ve daha önce başka amaçlar için kullanılmıştır. Cep telefonu antenlerinin radyasyon gücü, bundan sorumlu ajanslar tarafından tam olarak izlenir, ölçülür ve belgelenir. Belirli bir alandaki tek tek antenlerin radyasyon değerleri, 10 Watt veya daha fazla güce sahip her bir anten için görüntülenebilir.

Bununla birlikte, en güçlü radyasyon, vücuda yakın yerlerde kullanılan akıllı telefonlardan yayılır: ister kulakta, ister elde, ister sadece pantolon cebinde taşınsınlar radyasyon yayacaktır. Burada şu ilke geçerlidir: Mesafeyi ikiye katlarsanız radyasyon çeyreğe düşer. Bu nedenle, bunu azaltmak için her fırsatı kullanmalısınız; örneğin, akıllı telefonunuzu kendinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Bu durum radyasyonu azaltır.

5G’nin Temel Faydaları Nelerdir? 5G Teknolojisi Neler Getirecek?

5G’nin Temel Faydaları Nelerdir, 5G Teknolojisi Neler Getirecek; 5G teknolojisinin öncekilere göre en büyük avantajı, veri iletiminin birçok kat daha hızlı olmasıdır. Gelecekte, televizyon yayınları internet üzerinden birden fazla perspektiften gecikmeksizin iletilebilecektir. Akıllı arabalar kendi aralarında telemetri verilerini değiş tokuş edebilir ve kazaları önleyebilir. Kısacası: veri hızı artacak, bir ağdaki cihaz sayısı katlanarak artacak ve aynı zamanda gecikme ve yükleme süreleri azalacaktır.

Bu özellikler kesinlikle tüketicileri memnun edecektir. Çünkü daha yüksek iletim hızları verimliliği artırır ve aynı zamanda maliyetleri düşürür. Ek olarak, her şeyden önce, tamamen yeni işbirliği olanakları mümkün hale geliyor: Sanal gerçeklikler, lokasyondan bağımsız olarak aynı anda deneyimlenebilir, karmaşık simülasyonlar müşteriye karmaşık bir şekilde ulaşıp ve tüm şehirler akıllı şehirler haline 5G Teknolojisi ile gelebilir.

Bu yazımızda sizlere 5G Teknolojisi Neler Getirecek bundan bahsettik. Daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız sitemizi güncel olarak takip etmeyi unutmayınız. ” bedavainternetr.com ” ekibi olarak sizi her konuda bilgilendirmek için çalışıyoruz.

5G’li telefonlar ı öğrenmek istiyorsanız tıklayınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ