Bedava İnternet

Axie Infinity (AXS) Nedir? AXS Fiyat Geçmişi?

  • 30 Ekim 2022
  • 110 kez görüntülendi.
Axie Infinity (AXS) Nedir? AXS Fiyat Geçmişi?

Axie Infinity (AXS) Blockchain teknolojisini tanıtmanın eğlenceli ve eğitici bir yolu olarak başladı. Birbirlerine saldıran ve sallanan renkli dijital evcil hayvanları izleyen Axie Infinity (AXS) fiyat geçmişi pek kazançlı bir yatırım gibi görünmeyebilir. Ancak Axie evreninde göründüğünden çok daha fazlası var.

Axie Infinity nedir?

Axie Infinity, canlı çizgi film canavarları bir savaş kazandığında oyuncuları kripto coin ile  ödüllendiren, oynayarak kazanılan bir oyundur. Oyuncular ayrıca, oyunun kripto para birimi Axie Infinity Shards’ı (AXS) kullanarak, takas edilemez token (NFT) pazarında canavarlarını takas edebilirler.

 

AXS fiyatı 2021’de 1 dolardan 100 doların üzerine çıktı. Bu, kullanıcıların sadece oyunu oynayarak istikrarlı bir gelir elde etmelerini sağladı. Ancak bu yüksek, özellikle ağ büyük bir hack gördükten sonra sürmedi. Bu, birçok kişinin Axie Infinity’nin nasıl çalıştığını sorgulamasına neden oldu.

Axie Infinity hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamak için okumaya devam edin…

Axie Infinity nedir?

Axie Infinity, dünyaya blockchain teknolojisini tanıtmanın eğlenceli ve eğitici bir yolu olarak başladı, ancak o zamandan beri dünya çapındaki yatırımcıları cezbetti ve AXS coinu şu anda CoinMarketCap’te 42 numarada oturuyor.

Pokémon’dan ilham alan NFT oyunu, Vietnam merkezli bir oyun stüdyosu olan Sky Mavis tarafından oluşturuldu. Orijinal Sky Mavis ekibinin çoğu, başka bir NFT oyunu olan CryptoKitties’i oynarken bir araya geldi. Trung Nguyen, geçen Ekim ayında B Serisi fonlamada kripto yatırımcılarından 152 milyon dolar topladığı için değeri 3 milyar doların biraz altında olan oyun stüdyosunu kurdu.

Sky Mavis’in önemli yatırımları çektiği tek zaman bu değil. İlk finansman turu, Amerikalı girişimci Mark Cuban’ın katkısıyla 7.5 milyon dolara ulaştı.

Axie Infinity, Ethereum blok zincirini bir oyna-kazan modeliyle birleştirerek bir video oyunu fenomeni yarattı. Bu, oyunculara zamanları ve yatırımları için kripto ödülleri verildiği anlamına gelir.

Axie Infinity nasıl kazanılır?

Oyuncuların Axie Infinity ile kazanmalarının iki ana yolu vardır. Kullanıcılar diğer oyuncularla savaşarak oyunun coinları şeklinde ödüller kazanabilirler. Oyun, oyuncuların Eksenlerinin farklı kartlar kullanarak birbirlerine saldırdığı sıra tabanlı bir strateji kullanır. Kapmak için iki farklı kripto coinu var: Küçük Aşk İksiri (SLP) ve AXS. SLP daha yaygın ve daha düşük değere sahipken, AXS daha yüksek bir fiyata sahip ve daha nadir bir varlıktır.

Her Axie, vücut parçalarından saldırı hareketlerine kadar benzersizdir ve onlara blok zinciri aracılığıyla kullanılan bireysel değeri verir. Her Axie ve her ekipman parçası piyasada alınıp satılabilen bir NFT’dir. Bu, sık kullanıcıların pazardaki değerlerini artıran Eksenleri yükselten savaşlara katılarak kar elde etmelerini sağlar. Oyuncular ayrıca daha sonra satılabilecekleri yeni Eksenler oluşturmak için coinları kullanabilirler.

Axie Infinity’nin ticaret unsurları ve oynanışı çekici bir kombinasyon olduğunu kanıtlıyor. Statista’ya göre, bu yılın başlarında, Axie Infinity 600.000’den fazla kullanıcı kaydetti ve onu en çok oynanan ikinci NFT oyunu haline getirdi.  PlayerCounter’ın günlük canlı oyuncu sayısı, 30 Haziran’da 110.000’den fazla kişinin aktif olduğunu gösteriyor.

PlayerCounter’a göre , ana pazarı, oyuncuların %40’ı güneydoğu Asya ülkesinde bulunan Filipinler’dir. Bu önemli pazar, ‘Axie Infinity nedir’ için en çok aramanın Filipinler’den geldiğini keşfeden Google Trendler tarafından da belirlendi.

Bu, medyanın dikkatini çekti çünkü Filipinler ekonomisi pandemi tarafından sert bir şekilde vuruldu ve işsizler için bir çözüm sağladı. Axie Infinity oynayan ve ondan sürekli gelir elde eden Filipinlileri anlatan bir belgesel . Belgesel, bir anne, yeni bir üniversite mezunu, bir taksi şoförü ve yaşlı bir evli çifti takip ediyor – tüm oyuncular kripto ödülleri kazanıyor.

AXS kripto nedir?

Dijital evcil hayvan oyununun, Ethereum blok zincirinde oluşturulan ve barındırılan bir belirteç olan Axie Infinity Shards adlı kendi kripto para birimi vardır. Toplam 270 milyon AXS token arzı var ve şu anda dolaşımda 82.4 milyon arz var.

Sky Mavis, Axie Infinity kriptosunu nasıl dağıtacağını zaten ayrıntılı olarak açıkladı. Oyunu oynayarak ve para birimini stake ederek kullanıcılara %49 verilecektir. %21’i sadece Sky Mavis çekirdek ekibine ayrılırken, %15’i kamu ve özel satış yoluyla satılacak. Geri kalanı danışmanlara ve bir Ekosistem fonuna verilir.

AXS kriptosunu tuttuğunuzda, tokenin kullanılabileceği çeşitli yollar vardır. En basit yöntem oyun içi satın alımlar içindir. Sky Mavis ekibi tarafından yürütülen ve  kripto kullanılarak açık artırmaya çıkarılan özel satışlar bile var.

Ancak, oyun merkezi olacak şekilde tasarlanmamıştır. AXS belirtecinin birincil kullanımı yönetişim içindir. Axie Infinity kriptosunun bahisçileri, oyunun gelecekteki yönüne oy verebilir. AXS stakers için işlemlerden ve ücretlerden fon alan bir topluluk hazinesi de bulunmaktadır. Hazineden ödüller almanın yanı sıra, AXS stakerları onu yönetir.

Axie Infinity’nin ana pazarı Filipinler’dir, ancak Naavik’ten gelen veriler bu kullanıcı tabanının oynamayı bırakabileceğini gösteriyor. Oyuncuların çoğu ‘bilgin’, yani aslında Axies’e sahip değiller, ancak yatırımcılar tarafından oynamaları için Axie hesapları veriliyor ve alimler ödüllerin bir kısmını kazanıyor. Araştırma, bu oyuncuların farklı deneyim seviyelerine baktı ve günlük gelirlerinin Filipinler’in günlük ortalama ücretinin altına düştüğünü buldu.

Akademisyenlerin çoğu, Axie Infinity’nin diğer simgesi olan SLP ile ödüllendirilir. Sonuçlar, Mayıs-Ağustos arasında yüksek bir kazanç dönemi olduğunu gösterdi, ancak günlük ödüller Eylül ayında düşmeye başladı ve artmadı – Sky Mavis’in belirli bir seviyenin altındaki oyuncular için SLP ödüllerini kaldırmaya karar verdiği Ekim ayında bir artış olmasına rağmen deneyim göremedi.

Axie Infinity’nin yeni versiyonu?

Bu kullanıcı tabanını koruma mücadelesi henüz bitmedi. Nisan 2022’de, Origins başlığı altında oyunun tamamen yeni bir versiyonunu piyasaya sürdü. Sky Mavis’in odaklandığı ana iyileştirmeler, kullanıcı arayüzü ve oyun mekaniğiydi.

Bununla birlikte, AXS, kendi Ronin Ağının en büyük DeFi saldırılarından birine kurban gitmesiyle beslenen Kasım ayından bu yana hala mücadele ediyor. Mart 2022’de bilgisayar korsanları tarafından toplam 622 milyon dolar değerinde USDC ve ETH çalındı. Sky Mavis, bunun bir çalışanın savunmasız olduğu bir kimlik avı saldırısına bağlı olduğunu söyledi.

Ağı tekrar çalışır duruma getirmek ekibin üç ayını aldı. 28 Haziran itibariyle kullanıcılar artık para yatırabilir ve çekebilir. Sky Mavis ayrıca hack’ten kaynaklanan yükümlülüklerin tamamını geri ödediğini de belirtti.

AXS fiyat geçmişi

AXS kripto fiyatı, 2021’de %100’ün üzerinde artarak büyük adımlar attı. Yıla 1 doların altında başladı ve ilkbaharda 28 Nisan’da 10.85 dolara ulaştığında hareket gördü. Ağustos ayında, AXS fiyatı 5 Eylül’de 82.31$’lık zirve kapanışıyla yükseliş eğilimine girdi.

Kısa bir duraklamadan sonra, yukarı yönlü yörünge Ekim ayında da devam etti ve sonunda 6 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 165.37$’a ulaştı.

Ancak bu kazanımlar uzun sürmedi ve AXS takip eden aylarda düştü. Yıl sonunda 100 doların altına düştü. Bu fiyat düşüşü, Mart ayındaki hack ile daha da kötüleşti ve o ay 60 dolara yakın işlem gördü. 30 Haziran’da yazı yazılırken 13,45 dolara düştü.
Axie Infinity incelemesi

Merkezi olmayan projelerde ivme kaybetme riski vardır. Sky Mavis, Axie Infinity teknik incelemesinde bunu fark etti: “ Geçmişte, ‘merkeziyetçilik’ terimini bir oyun olarak kullanarak projeler terk edildi ve durgunlaştı.”

Ancak, Axie Infinity’nin hareketli topluluğu, bunun olası bir sonuç olmadığı anlamına geliyor. BeInCrypto şunları söyledi: “Axie Infinity, büyümesine katkıda bulunan ve onu alakalı tutan gelişen bir oyuncu ve yatırımcı topluluğuna sahip.”

Sky Mavis, Axie Infinity’nin platformlar arası uyumluluğuyla büyümeyi teşvik etti, çünkü kullanıcılar bilgisayarlarının yanı sıra telefonlarında da oynayabilirler. Bu, daha geniş bir kullanıcı tabanını cezbeder ve oyuna gelecekteki genişleme için olanaklar sunar.

Ancak, giriş için yüksek bir engel var: para. Axie Infinity oynamaya başlamak için oyuncuların üç Axies satın alması gerekir. Şu anda, piyasadaki en düşük fiyatlı Eksenler 125$ civarındadır, yani bir oyuncunun oynamaya başlamak için 400$ yatırım yapması gerekir.

Bu nedenle bazı kullanıcılar burslara yöneliyor – ancak son Naavik araştırmasının gösterdiği gibi, burs ödülleri giderek daha az karlı hale geliyor.

Ancak Axie Infinity’nin daha varoluşsal bir sorunu var. 622 milyon dolarlık hack, yatırımcıların aklında şüphe bıraktı ve şimdi Illuvium’un piyasaya girmesi gibi daha gelişmiş bir rekabete sahip. Hem token hem de platform hala geri dönüş yapmayı bekliyor.
Diğer bir makalemiz olan inceleyebilirsiniz.

Diğer makalelerimiz olan Kriptoda Kaybetmeyin! Bu Önerileri Dikkate Alın!
Lider Kripto Para Birimi Bitcoin Hakkında Az Bilinen 7 Şaşırtıcı Gerçek   okuyabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ