Bedava İnternet

BAŞARILI BİR KAMPANYA NASIL OLUŞTURULUR?

BAŞARILI BİR KAMPANYA NASIL OLUŞTURULUR?

Başarılı bir kampanya nasıl oluşturulur, adını duyurmak ve rekabet dolu satış piyasasında yer edinmek isteyen markalar için oldukça önemli. Hepimiz markaları bir kampanya aracılığı ile duyuyor ve ilgimizi çekip çekmediğine karar veriyoruz.  Başarılı Reklam kampanyaları nasıl  oluşturulur,  potansiyel müşteriler üzerindeki ilk etkiniz ayrıca birçoğu oldukça yüksek bütçelere sahip. Bu sebeple de hazırlayacağınız kampanyanın başarılı olması çok önemli. Başarılı bir kampanya oluşturmanın sırrı ise 6 aşamalı bir planlama sisteminden geçiyor. Sizlere tüm püf noktalarıyla başarılı bir kampanyanın sırlarını veriyoruz.

başarılı bir kampanya nasıl oluşturulur

  • KAMPANYANIZIN AMACINI BELİRLEYİN.

Her kampanya bir amaca hizmet eder. Bu amacın önceden belirlenmesi kampanyayı hazırlarken yolunuzdan şaşmanızı engeller. Hedefiniz satışlarınızı arttırmak, kalıcı müşteriler edinmek ya da marka bilinirliğini arttırmak olabilir. Kampanya ekibiniz ile bir beyin fırtınası yapın ve oluşturacağınız kampanyanın amacını belirleyin. Hedefiniz tüm kampanya boyunca sizin yol haritanız olacaktır.

 

  • HEDEF KİTLENİZİ BELİRLEYİN.

Kampanyaların temel hedefi yeni müşterilere kendini göstermektir. Her markanın hitap ettiği kitle ise farklıdır. Bir kampanya oluşturmaya başlarken hitap ettiğiniz hedef müşteri kitlesini belirleyin ve ona göre bir hareket planı hazırlayın. Ev hanımları için televizyon reklamı verebilir ya da kozmetik ürünleri için güzellik influencerlarını kullanabilirsiniz.

 

  • NE TARZ BİR KAMPANYA OLUŞTURACAĞINIZA KARAR VERİN.

Potansiyel müşteri kitlenize karar verdikten sonra bu müşteri kitlesine en iyi hangi pazarlama/ kampanya yöntemleri ile ulaşabileceğinize karar verin.

 

  • KAMPANYA BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN.

Reklam kampanyalarındaki en büyük etkenlerden biri de bütçedir. Kampanyanıza başlamadan önce bütçenize karar vermeli ve bütçeniz doğrultusunda hareket etmelisiniz. Kampanyanın yarısında bütçe kesintisi yaşamanız tüm kampanyayı mahvedebilir. Sosyal medya reklamlarında bütçe belirleme süre zarfında önce reklamın  amacını bilmek nerede kullanmayı bilmek gereklidir. Daha çok takipçi, daha çok telefonla arama ya da daha çok mesaj atma amacı ile ayrı ayrı kampanyalar yapılabilmektedir. Bu noktada reklam optimizasyonu sürecinde hedef kitlenizi belirlemeli, platform belirlemeli ve kampanya detayı şeçilmelidir. Reklam bütçesi belirlenirken aynı zamanda reklamın yayında kalacağı süre çok önem arz etmektedir. Kısa süreli agresif reklam kampanyaları için gün bazında paranızı daha yüksek belirlemek gerekirken süresiz ya da uzun süre yayında kalacak reklamlar için günlük bütçeyi minimum seviyelerde tutmak gerekli olabilir.

 

  • SEO ÇALIŞMASI YAPIN.

Kampanyanız hazır geriye sadece insanlara onu duyurmak kaldı. Arama motoru optimizasyonu yani SEO odaklı reklam çalışmaları insanların karşısına ilk çıkan reklamlardır. Yani SEO çalışması yapmak daha fazla hedef kitlenin karşısına çıkmanızı sağlayacaktır. Üst sıralarda görünmenizi ve akılda kalıcılık bir detay  ve çok önemlidir.

 

  • KAMPANYA SLOGANLARINIZI SEÇİN.

Slogan ifadesi ile ilgili olarak Türk Dil Kurumu sözlüğünde şu açıklamalara yer vermektedir:
Bir düşünceyi kolay hatırlanıp tekrarlanması ve akılda kalması için net bir biçimde ifade eden kısa, çarpıcı sözlere verilen addır. Motto. Kimlik, örgüt, topluluk, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını dile getirmek için özlü bir biçimde tanımlayan deyiş ve sözlere verilen ad.

Slogan Nasıl Oluşturulur?

Slogan, net, kısa, açık ve özlü olmalıdır. Akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilen kelimelerden seçilmelidir. İstenen durumu iyi ifade etmesi gerekir.  Bir kampanyanın en akılda kalıcı yönü elbette ki sloganları. Kampanyanın bitiminde tüm ekip bir araya gelin ve sloganınızın üzerinden bir kez daha geçin.
Burger King markasının “Ateş seni çağırıooo.”

Her Şeyin Bir Kolayı Var, Vodafone

Arçelik Demek Yenilik Demek, Arçelik

Mutluluğu Paylaş, Algida

Dost Teknoloji, Vestel

Herkese Bir Card Finans Lazım/ Vakti Geldiyse Nakdi Cebinde, Finansbank

Hayat Değişir Avea’yla, Avea

TTNET’le Her Şey Mümkün, TTNET

Bir Dünya Markası, Beko

Hizmette Sınır Yoktur, Yapı Kredi Bankası

Kek Dünyasında Tek, Dankek

Herkese bi Halley Oluyor, Halley

Bi Biskrem Versem, Biskrem

Gerçek Tutku, Tutku

Benim O Diyorsam Benim O, BenimO

Form Ye Formda Kal, Eti Form

Başka Bir Arzunuz?, Garanti Bankası

Akbank’lı Hep Farklı, Akbank

Ayrıcalıklar Bu Paraf’ta/ Üreten Türkiye’nin Bankası, Halkbank

Türkiye’nin Bankası, İş Bankası

Çiğne ve Gülümse, Vivident

Hayat Deniz’de Güzel, Denizbank

Moda Vakko’dur, Vakko

Hem Yumuşak Hem Hesaplı, Solo

Her Eve Lazım, Arko

Aç Kapa, Artema

Hayallerine Dokun, Digiturk

Su Hayat’tır, Hayat

Hep mi çok modayız, Mavi Jeans

Herkes Söylüyor Molped Onaylatıyor, Molped

Yaşam Pınarım, Pınar

Tamekse Koy Sepete, Tamek

Eğlenceyi Paylaş, Fanta

En Güzel Çay Doğuş Çay, Doğuş Çay

Var mı Nazo Gibisi, Nazo

Yiyin Gari, Lay’s

Sağlamsa Lassa, Lassa

Bu sloganlar yıllardır hepimizin şüphesiz aklında. Söz uçar yazı kalır sözünden yola çıkarak sloganda bir hayli önemlidir ve gerekmektedir. Sizde iyi bir sloganla akıllarda yer edinebilir kalıcılığınızı belli edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ