Bedava İnternet

Basit Yapay Zeka Örnekleri 2022

  • 13 Mayıs 2022
  • 529 kez görüntülendi.
Basit Yapay Zeka Örnekleri 2022

Basit Yapay Zeka Örnekleri nelerdir? Günlük Hayatta Yapay Zekanın En İyi Örneklerini anlattığımız bu içeriğimizde Basit Yapay Zeka Örneklerini öğreneceksiniz.

 

Yapay Zeka son on yıldır büyüyor ve aktif olarak insanların ve işletmelerin düşünülemez olanı başarmasını sağlıyor. Makinelere düşünme ve değerlendirme gücü vermek, bilgi işlem dünyasında ileriye doğru atılan en zorlu adımlardan biri olmuştur. Yapay Zeka ve Makine Öğreniminin bu şekilde benimsenmesi nedeniyle, işletmeler tekrarlayan görevlerinin çoğunu ortadan kaldırdı ve benzersiz ve kritik sorunları çözmeye odaklandı. Yapay Zeka kendi içinde çok çeşitli alt alanları kapsamak için kullanılan daha geniş bir terim olsa da, Makine Öğrenimi bunlardan biridir. Bu makale boyunca, günlük yaşamdaki en iyi Yapay Zeka örneklerinden bazılarını tartışacağız.

 

Basit Yapay Zeka Örnekleri 2022

Yapay Zeka ve Makine Öğreniminin uygulanmasının sınırlı sayıda endüstri veya niş bir uygulama ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yapay Zeka  çok çeşitli işletmelerde ve çözümlerde konuşlandırıldı ve bunlarla tahmin edebileceğinizden daha sık karşılaşıyoruz. Aşağıdaki bölümde, günlük yaşamdaki Basit Yapay Zeka Örneklerinden bazılarını listeleyeceğiz.

Yüz Kimliği ile Telefonunuzu Açın

iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle Apple, parola olarak yalnızca yüzünüzü kullanarak iPhone’unuzun kilidini açmanın radikal bir yolunu başlattı. Apple’ın en yeni güvenlik FaceID’sinin altında yatan teknoloji, kilit açma prosedürü sırasında yüz haritası görüntüsünü yakalayıp eşleştirerek, kullanıcının yüzünün 3 boyutlu bir haritasını oluşturarak Apple’ın A11 ve sonraki sürümlerinde Yüz Tanıma özelliğini kullanır.

Diğer telefon üreticileri de aynı şeyi yaptılar ve Yüz Tanıma yazılımını kullanarak Yüz Tanıma Kilidi teknolojisini kullanmaya başladılar.

Microsoft Windows bile bu trende katıldı ve bilgisayarların kilidini açmak için Apple ile benzer teknolojiyi kullanan Windows Hello’yu tanıttı.

E-posta

Yapay Zekanın başlaması ve günlük kullanım platformlarımızda ve uygulamalarımızda uygulanmasıyla çalışma tarzımızı geliştiriyoruz. Google ve diğer birkaç e-posta sağlayıcısı, akıllı e-posta sınıflandırması, hızlı yanıtlar, verimsiz görevlerin zorluğunu ortadan kaldıran ve hayatımızı biraz daha basitleştiren akıllı özellikleri yavaş yavaş tanıttı.

 

Akıllı E-posta Sınıflandırması

Google, posta kutumuza Yapay Zeka tekniklerini uygulayarak, tüm e-postaları kendi başına Birincil, Sosyal, Promosyonlar, Güncellemeler ve daha fazlası gibi klasörlere ayırarak bize daha akıllı bir gelen kutusu verdi. Gmail, makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak istenmeyen postaların %99,9’unu başarıyla filtreler.

Gmail’de Akıllı Yanıtlar

Öte yandan, akıllı e-posta oluşturmanın arkasında kullanılan Yapay Zeka ve Gmail’deki hızlı yanıt özelliği, Makine Öğrenimi algoritmalarına ve Doğal Dil İşleme’ye dayanmaktadır. Bu özelliklerin her ikisi de sadece bir dokunuş uzağınızdadır ve son derece faydalıdır.

Eğlence ve Sosyal Uygulamalar

Akıllı dönüşümü sağlayan yalnızca üretkenlik uygulamaları değil. Netflix ve Facebook gibi eğlence ve sosyal medya uygulamaları da hem daha iyi hem de daha akıllı bir deneyim sunmak için platformlarına yeni özellikler ekliyor.

 Facebook

Facebook’un size nasıl yeni arkadaşlar önerdiğini hiç fark ettiniz mi? Öneri sistemlerinin arkasında, kullanım modellerinizi analiz eden ve fotoğraflardan arkadaşlarınızı tanımlama, haber akışı kişiselleştirme gibi özellikleri harekete geçiren güçlü bir Yapay Zeka uygulaması yatmaktadır. Facebook, kullanıcıların ihtiyaç duyabilecekleri yardımı almak için kendilerine zarar vermeyi planlayıp planlamadıklarını tespit etmek için gönderilerini tarayan bir özelliği bile uygulamaktadır.

Netflix

Netflix, daha sonra ne izleyeceğiniz konusunda size önerilerde bulunmak için akıllı bir Yapay Zeka uygulaması kullanır. Altta yatan algoritmalar, kullanıcıların geçmiş görüntüleme aktivitelerinden öğrenerek ve yüzlerce ölçümü etkileyen etkili bir içerik derecelendirme sistemini birlikte kullanarak, sihrini öneri sisteminde çalıştırır.

Google Navigasyon

Birkaç yıl öncesine dönersek, işe gidip gelmek son derece öngörülemeyen bir etkinlikti ancak şimdi Google ve Yapay Zeka sayesinde her şey önemli ölçüde değişti. Trafik, araçlar, ulaşım sistemleri gibi navigasyon unsurlarının bağlantılı yapısı, yavaşlamaları tespit etmeyi ve işe gidiş gelişleri yeniden planlamayı çok daha kolay hale getirir. Örneğin Google Haritalar, Makine Öğrenimi’nin yardımıyla, günlük işe gidip gelme durumunuzu öğrenir ve yola çıkma zamanı geldiğinde trafikteki yavaşlamalar konusunda sizi uyarır. Ayrıca trafik durumunu, hava koşullarını ve daha fazlasını hesaba katarak uçuşlar, trenler ve hatta otobüsler gibi ulaşım sistemlerindeki gecikmeleri belirleyebilir.

Uber gibi Araç Paylaşımı Uygulamaları

Günlük hayatta sonsuz sayıda yapay zeka örneği var ancak Uber gibi uygulamaları kullanmaya gelince, bu uygulamaların Yapay Zeka üzerinde çalıştığını biliyor muydunuz?

  • Bu araç paylaşım şirketleri, çıkmak üzere olduğumuz her yolculuk için nasıl bir fiyat belirliyor?
  • Arabanın belirli konumunuza ulaşmak için harcadığı süreyi nasıl en aza indirirler?

Tüm bunların arkasındaki sihir Yapay Zekadır!

Bu önde gelen şirketler, sırayla Yapay Zeka üzerinde çalışan GPS navigasyonunu kullanır. Çeşitli gelişmiş algoritmalar ile trafik durumlarını ve varış zamanını belirlemek mümkündür. Bu uygulamalar, çok büyük miktarda veriyi minimum sürede analiz ederek, yolculuk için mümkün olan en kısa rotayı belirleyebilir.

Akıllı Arabalar/Kendi Kendini Süren Arabalar

Günlük hayattaki çeşitli yapay zeka örneklerinden biri Otonom Araçlar. Otonom araçlar her zaman ilgi odağı olmuştur; Son zamanlarda, Elon Musk’ın TESLA’sı teknoloji görüşmelerine hükmediyor. Otonom Araçlar , çevrelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olan çoklu sensörlerle iyi bir şekilde donatılmıştır. Bu sensörler, karmaşık verileri anlamlandırmak için işlenmesi gereken büyük miktarda veri üretir. Bu sensörlerin üretiminde yer alan şirketler, büyük miktarda veriyi işlemek ve sürüş sistemlerini doğrulamak için Yapay Zeka ve algoritmalarına büyük ölçüde bağımlıdır.

Yapay zeka, sürücüsüz arabaların çalışması için gereken tüm gücü sağlar. Geliştiriciler, kendi kendini süren arabalar geliştirmek için Makine Öğrenimi, sinir ağları ve görüntü tanıma teknolojisini kullanarak birçok karmaşık veriyi işler.

Bankacılık ve Finans

Bankacılık sektöründe yapay zeka, bankalar ve son tüketiciler için tüm ödeme ekosistemini basitçe geliştiren harika analitik teknolojiler sağladı. Sırayla, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, müşterilerine kolaylık sağlamanın yanı sıra güvenlik özellikleri sağlayarak bankacılık sektöründe hayati bir rol oynamaktadır.

Kredi Kararı

Finansal hizmetlerde sayısız yapay zeka örneği var ama bu en önemlilerinden biri. Artık yapay zeka, bankacılık uygulamalarının geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sunduğu avantajlar sonsuzdur;

  • Borçluların daha düşük maliyetlerle hızlı ve doğru değerlendirilmesi.
  • Otomatikleştirilmiş rutin süreçler.
  • Standart görevleri çözmek için maliyetleri azaltın.
  • Büyük miktarda verinin verimli ve etkili işlenmesi.
  • Geliştirilmiş müşteri destek sistemi.

Dolandırıcılığı Önleme

Makine Öğrenimi, işlemler arasındaki aralıklar, konumu, değeri ve daha fazlası gibi çeşitli faktörleri dikkate alarak harcama alışkanlıklarınızı düzenli olarak izleyerek dolandırıcılığı önleyebilir. Teknoloji, işlemin yasal mı yoksa sahtekarlık mı olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

E-Ödemeler

Yapay Zeka, yalnızca yetkili ödemelerin geçmesine izin vererek yüz ve konuşma tanıma özelliğini kullanarak ödemelerinizi korumaya yardımcı olabilir. Faturalar, krediler, transferler gibi çeşitli ödemeler için uyarılar da AI tarafından yönetilebilir.

Mobil Bankacılık

Yapay Zekayı günlük hayatta kullanarak bankalar tamamen dijital hale geldi. Kağıtsız işlem sayesinde banka hesabı açmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Artık hizmetlerinde özel tekliflerle müşterilerine kişiselleştirilmiş mobil bankacılık deneyimleri sunuyorlar.

Google Tahmini Arama Algoritmaları

Google’da arama yapmaya çalıştığınızda, birkaç arama teriminin arama alanını otomatik olarak doldurduğunu fark etmiş olmalısınız. Bunun arkasında, arama teriminizi karakter karakter yazarken tahminleri gösteren Google’ın Otomatik Tamamlama özelliği bulunur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ