Bedava İnternet

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

  • 05 Eylül 2021
  • 1.241 kez görüntülendi.
Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır? Bilgisayar kullanırken ekranda yer alan görselleri kaydetme ihtiyacı duyarız. Bu durum da aklımıza bilgisayardan ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunu getirir. Yazımızda birbirinden farklı ekran görüntüsü alma yöntemine yer verdik. Windows, Linux ve Mac ekran görüntüsü alma yollarını da yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Kullandığınız masaüstü veya laptop bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma için birçok farklı yöntem bulunuyor. MacOS kullanan bilgisayarlar ile Windows kullanan bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma aynı yöntemle gerçekleşmiyor. Bu sebeple bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır için tek bir cevap yok.

Bilgisayarda SS nasıl alınır da sorulan diğer sorulardan. Bu sorunun cevabı Bilgisayardan ekran görüntüsü nasıl alınır ile birebir aynıdır. Bir sonraki başıkta konu ile alakalı detaylara ulaşabilirsiniz.

Yazı içerisinde üç işletim sistemi için de farklı yöntemlere yer vereceğiz. Hangi programlar ile ekran görüntüsü alınır yazı içerisinde öğreneceksiniz. Yazı süresince öğreneceğiniz tüm yöntemler denenemiş, bilgisayar ekran görüntüsü alma kesin yöntem statüsündedir.

SS Alma Programı

SS alma programı hakkında bir liste oluşturmadan SS almak ne demek sorusuna bir cevap vermememiz gerekir.

SS Almak Ne Demek?

Konu hakkında internette göreceğiniz aramalardan biri de ss almak şeklindedir. Kimilerine yabancı gelen bu terim telefonda sıklıkla kullanılan, ekran görüntüsü kelimesinin karşılığıdır. İngilizce Screeshot kelimesinden türetilen bu terim direkt olarak ekran görüntüsü anlamına gelir. Ekran görüntüsü alma mantığı ile beraber SS almak eylemi de sıklıkla kullanılmaktadır.

Konuyu açıkladıysak SS alma programı kategorisinde yer alana, ihtiyacınızı karşılayacak birkaç programı sizlere sunalım. Bu kısımda yer alacak programlar Windows 10 ekran görüntüsü alma programlarıdır. Mac ekran görüntüsü alma programları için yazının devamına göz gezdirmelisiniz.

1) LightShot

İnternet üzerinde en yaygın kullanılan SS alma programı LightShot’tır. Windows 10 işletim sisteminde kullanılan bu program ile hızlı ve kolaylıkla ekran görüntüsü alabilirsiniz. LigtShot ile ekran görüntüsü almak için ilk olarak programı indirip kurun. Sonrasında programı açın. Program aktif olduğu, yani arkaplanda çalıştığı süre boyunca, klavyede yer alana “Print Screen” veya prtsc tuşu ile ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Buradan Lightshot indir.

2)ShareX

Prtsc tuşu ile hızlıca ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz bir diğer ss alma programı da ShareX. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan bu program ile beraber kaliteli ekran görüntülerinin yanı sıra ekran kaydının da bulunuduğu birçok farklı eyleme de yer veriliyor.

Buradan ShareX indir.

3) Greenshot

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir diğer ss alma programı da Greenshot. Sitesinden ücretsiz indirilen program ile beraber uygulama içerisinde çeşitli düzenleme yapma imkanı da sunulmakta. Uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz.

Buradan Greenshot indir.

4) Icecream Screen Recorder

Eğer amacınız hem ekran resmi alma hem de ekran kaydı almak ise aradığınız ss alma programı Icecream Screen Recorder. Program bu yönü ile popüler durumda. Uygulamayı indirip kurduktan sonra uygulamayı açın. Oldukça basit bir arayüze sahip olan uygulama direkt olarak karşınıza Capture Video ve Screenshot şeklinde iki farklı seçenek sunacaktır. Seçeneklere tıklayarak ss alabilir veya ekran kaydı yapabilirsiniz.

Buradan Icecream Screen Recorder indir.

Windows Programsız SS Alma | Programsız Ekran Görüntüsü Alma

Windows bilgisayardan programsız ss alma için iki farklı yöntem bulunuyor.

1- Bu yöntemlerden ilki Ekran Alıntısı Aracı‘dır. Ekran Alıntısı aracı kısayol tuşu ile açılamamaktadır. Ekran alıntısı aracı kısayol tuşu yerine arama kısmına giderek uygulamayı açabilirsiniz. Uygulama basit bir arayüze sahiptir. Aldığınız ekran görüntülerini düzenleme imkanı da sunmaktadır.

2- Diğer yöntem ise OneNote Screenshot özelliğidir. Windows 10 güncel versiyonlarda bulunan bu ekran resmi alma özelliği sayesinde hızlıca kısayollar ile ekran resmi alabilirsiniz. Windows SS alma kısayol ise Windows+Shift+S kombinasyonudur. Bu tuşlamanın ardından ekran koyulaşacak ve en üstte seçim çubuğu belirecektir. Seçim barında dikdörtgen biçimli ekran alıntısı, serbest biçimli ekran alıntısı, pencere ekran alıntısı ve tam ekran alıntısı seçenekleri bulunur. Bu araçlar ile istediğiniz gibi ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Windows Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir?

Windows üzerinde aldığınız ekran kayıtları direkt olarak C:/Users/*kullanıcıadı*/Pictures/Screenshots dizininde bulunur. Masaüstünde yer alan ve genelde sol üstte bulunan kısımdan belirli dizine ulaşabilirsiniz. Bu dizin sadece Windows uygulaması ile ekran görüntüsü alma için geçerlidir.

Macbook Ekran Görüntüsü Alma | Mac Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

Bu bölümde mac ekran görüntüsü alma hakkında yazacağız. Mac bilgisayardan ekran görüntüsü nasıl alınır, macbook ekran görüntüsü alma programları bu bölümde yer almaktadır.

Gelin mac ekran görüntüsü alma programı kategorisinde yer alan programlara yakında bakalım.

LightShot

Evet, Windows ile beraber MacOS işletim sisteminde de LightShot programını kullanabilirsiniz. Program Appstore üzerinde ücretsiz şekilde sunulmaktadır. Lightshot mac üzerinde bildirim çubuğunda buton şeklinde yer alır ve bu buton ile SS alabilirsiniz.

Buradan Lightshot indir.

Programsız Macbook Ekran Görüntüsü Alma

Macbook için çok fazla mac ekran görüntüsü alma programı bulunmuyor. Bunun en büyük sebebi işletim sisteminin kendinde ekran görüntüsü alma özelliğinin bulunması. Gelin kısayol tuşları ile bilgisayardan ekran görüntüsü nasıl alını yakından bakalım.

Tam Ekran SS Almak

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

Bunun için yapmanız gereken klavye üzerinde yer alan Command+Shift+3 tuşlarına basmaktır. Bu kombinasyondan sonra deklanşör sesi çıkacak, tüm ekranın görüntüsü alınacaktır. Ekran görüntüsünü direkt olarak masaüstünde bulabilirsiniz.

Seçilen Kısımdan SS Almak

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

Belirlediğiniz bir alanda ekran görüntüsü alma için yapmanız gereken Command+Shift+4 kombinasyonunu tuşlamaktır. Tuşlamanın ardından imleç ile beraber basılı tutmak sureti ile beraber istediğiniz kısmı seçebilirsiniz.

Beyaz Ekran Resmi

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

Bazen arkaplanın ekran resminde görünmesini istemeyiz. Bu gibi bir durumda yapmanız gereken Command+Shift+4+Space kombinasyonunu tuşlamaktır. Beyaz ekran resmi önünde istediğiniz pencerenin ekran görüntüsü alınacaktır.

Eğer görsellerin direkt olarak masaüstüne gitmesini istemiyor, panoda bırakıp bir yere yapıştıracaksanız yapmanız gereken şey tüm kombinasyonlara Control tuşunu eklemek. Seçilen kısımdan SS almak için örnek vermek gerekir ise:

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır | Bilgisayarda SS Nasıl Alınır?

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ