Bedava İnternet

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Öğrenme Yolları

  • 13 Haziran 2021
  • 3.139 kez görüntülendi.
Bilgisayarın Marka Ve Modelini Öğrenme Yolları

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Öğrenme Yolları Günümüzde birçok kişi bilgisayarının marka ve modelini bilmez. Bu kullanımda pek sorun teşkil etmese de bazı durumlarda önemli hale gelir. Bilgisayarınız bozulduğunda, bir parçası sorun yarattığında, format atmanız gerektiğinde, yeni bir parça alırken bilgisayarın marka ve modelini öğrenme ihtiyacı doğar. Bu yazımızda bilgisayarın marka ve modelini nasıl öğrenirim sorusuna cevap vereceğiz.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Bilgisayarınızın modelini öğrenme için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her birine yazımızda değineceğiz. Bilgisayarınız ile ilgili bir işlem yapmanız gerektiği zaman bu yöntemler sayesinde kolayca öğrenebilir, gerekli işlemlere hızlıca başlayabilirsiniz. Aksi takdirde yapacağınız işlemlerin hiçbiri sağlıklı olmayacaktır. Bunun en büyük sebebi ise piyasada bulunan sürücü ve yazılımların donanımlara özel olarak çıkartılmasıdır.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Öğrenme Yolları

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim sorusunun tek bir cevabı bulunmuyor. Marka ve model bilgilerine birden fazla yerden ulaşabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz yöntemleri aşağıda başlık başlık inceledik.

Bilgisayar Marka Model Öğrenme cmd

Bilgisayar marka model öğrenme için ilk değineceğimiz yöntem cmd üzerinden öğrenme yöntemidir. Yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak cmd uygulamasını başlatmalıyız. Bunun için iki yol var. İlk yolda arama çubuğuna cmd yazıp uygulamayı açmak, diğer yol ise Windows+R kombinasyonu ile çalıştır satırına cmd yazmaktır.
  • Cmd uygulaması başladıktan sonra sistem bilgisi için systeminfo yazıp enter tuşuna basın.
  • Bu komutu girmenin ardında cmd ekranında Sistem bilgisi hakkındaki liste oluşturulur.
  • Bu liste üzerinden Sistem üreticisi ve sistem modeli şeklinde iki farklı kategori bulunacaktır. (Kimi bilgisayarlarda arayüz İngilizce olduğu için System Manufacturer ve System Model olarak isimlendirilmektedir.)
  • Bu özelliklerden Sistem Üreticisi kısmında Bilgisayarınızın markasını, sistem modeli karşısında ise bilgisayarınızın modelini göreceksiniz.

Bu noktada detaylı bilgi almanız yüksek ihtimaldir fakat toplama bilgisayar kullanmanız durumunda buradan bilgi alamazsınız. Özellikle Laptop ve fabrika çıkışlı PC’lerde direkt olarak Marka ve model yazarken toplama bilgisayarlarda net bir bilgi görüntülenmez. Bunun için daha detaylı bilgi edinmeniz gerekir.

Bilgisayar Marka Model Öğrenme Programı

Bilgisayar marka model öğrenme programı için birden fazla alternatife sahipsiniz. Bu noktada size üç farklı alternatif sunacağız. Bu yöntemlerin her biri ile sisteminiz hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

İlk olarak dxdiag üzerine yoğunlaşacağız. Bilgisayarınızın grafik yetenekleri üzerine çalışan bir uygulama olan dxdiag ile sistem bilgileri görüntülenebilmektedir. dxdiag ile bilgisayar marka ve model öğrenme için ilk yapmanız gereken bilgisayarınızın arama çubuğuna dxdiag yazıp gelen uygulamayı açmak. Yine Windows+R kombinasyonu ile çalıştır üzerinden dxdiag.exe yazarak da uygulamayı başlatabilirsiniz. Uygulamanın ilk ekranında sistem özellikleri listesi bulunacaktır. Bu listede bulunan Sistem üreticisi ve sistem modeli başlıklarında marka- model bilgileri yer almaktadır.

Bir diğer yöntem ise systeminfo ile direk olarak sistem bilgilerini görüntüleme. Cmd üzerinde yaptığımız işlemin uygulama kısa yoludur. Arama kısmında systeminfo yazarak veya Windows+R kombinasyonu ile çalıştır üzerinden systeminfo yazarak da uygulamayı başlatabilirsiniz. Cmd listesindeki liste ile aynıdır.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Son yöntem ise 3.parti yazılım olan CPU-Z ile bilgisayar marka model öğrenme. Bu program sayesinde bilgisayar marka modelinin yanında birçok bilgisayar özelliğini de görebilirsiniz. Örneğin işlemci çekirdek hızı, voltajı, ekran kartı RAM belleği gibi detaylara bu yazılım üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için BURAYA tıklayarak resmi sitesine gidebilirsiniz.

Bilgisayar Marka Model Seri No Öğrenme

Yukarıda bahsini ettiğimiz tüm yöntemler ile Marka Model öğrenebilirsiniz. Fakat seri no öğrenmek için daha detaylı listelere bakmalısınız. Bunun yerine bilgisayar üzerindeki etiket, arkasında bulunan etiket, pil altına bulunan boşluktaki seri no kısmından öğrenebilirsiniz. Her marka ve modelde etiketler farklı yerlere yapıştırılmaktadır. Bu sebeple 3 yeri de kontrol etmelisiniz. En garanti yöntem ise bilgisayar kutusunda bulunan barkod kısmıdır. Barkodun bulunduğu etikette marka, model ve seri no bilgileri de yer alır.

Bilgisayarın İsmini Nasıl Öğrenebilirim

Yazımızın bu bölümünde modeli en fazla merak edilen 3 bilgisayar markası için yöntemlerden bahsedeceğiz. Asus, Casper ve Dell bilgisayar sahipleri yazının bu kısmı sayesinde hızlıca bilgisayar modeli öğrenme aşamasını gerçekleştirebilirler.

Bilgisayar Modeli Öğrenme Asus

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Bilgisayar modeli öğrenme Asus için oldukça basit. Bu konuda önerilen ilk yöntem BIOS veya UEFI ekranından bilgi almak. Bilgisayarınızın ilk açılış ekranında (Windows’a gelmeden, ASUS yazısından hemen sonra) DELETE tuşuna başın. Açılan ekranda System Info kısmına giderek gerekli olan bilgileri öğrenebilirsiniz. Asus bilgisayar modeli öğrenme için farklı detaylı bilgileri BURADAN edinebilirsiniz.

Bilgisayar Modeli Öğrenme Casper

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Casper marka bilgisayarların modelini öğrenmenin birçok yöntemi bulunmakta. İlk olarak bakmanız gereken yer bilgisayarınızın size doğru yakın olan alt kısmındaki etiket. Etiket üzerinde bilgisayarınıza ait olan model bilgisi yer alacaktır. Bilgisayar modeli öğrenme Casper üzerinden farklı uygulamalar ile de yapılabilir. Bu durum bilgisayarınızda yüklü yazılıma göre değişiklik gösterir.

Bilgisayar Modeli Öğrenme Dell

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Dell laptoplarda marka ve model öğrenmenize yarayacak bir uygulama bulunmakta: SupportAssist. Bilgisayar modeli öğrenme Dell için bu uygulama ile oldukça kolay. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızın arama kısmına SupportAssist yazıp gelen uygulamayı çalıştırmak. Uygulama açıldıktan sonra ana ekranından bilgisayar modelinizi öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi BURADAN edinebilirsiniz.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim Kasa

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim konusuna Laptop ve standart kasalar için değindik. Eğer bilgisayarınız toplama ise bu yöntemlerin hiçbiri bir işe yaramayacaktır. Peki Toplama Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim? İşte bunda tek bir cevap bulunmuyor. Toplama bir bilgisayarınız var ise bilgisayar marka modeli yerine kasadaki bileşenlerin marka modelini öğrenmelisiniz. Bunu gerçekleştirmeniz için iki farklı yol bulunuyor.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

İlk yol yukarıda da bahsettiğiz gibi CPU-Z yazılımı ile tek tek tüm parçaları detaylıca incelemek. Diğer yol ise kasa içerisindeki parçaların etiketlerine bakmak. Ekran Kartı, RAM, Anakart için bu mümkün olsa da İşlemci için biraz zordur. Masaüstünde bulunan Bilgisayarım’a sağ tık yapıp özellikler diyerek kolayca işlemci modelini öğrenebilirsiniz. Yine Dxdiag üzerinden de Ekran Kartı, Anakart ve İşlemci bilgileri öğrenilebilir.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim konusuna detaylıca değindik. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yorumlar kısmından bize talepte bulunabilirsiniz. Yazıda bahsini ettiğimiz markaların dışında markalar için model öğrenme bilgilerini de talebiniz doğrultusunda paylaşabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ