Bedava İnternet

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Son günlerde doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir gibi sorular oldukça ön plana çıkmakta. Yetkililer tarafından doğalgaz desteği ile ilgili açıklamalar yapıldı. Bunun ile beraber birçok kişi doğalgaz yardımı hakkında sorular sormaya, nasıl yardım alınacağını merak etmeye başladı. Bu yazımızda doğalgaz desteği başvurusu ve diğer detaylar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde kabine toplantısında Cumhurbaşkanı tarafından doğalgaz desteği dile getirildi. Açıklamaların ardından destek ile ilgili detaylar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı, kömür yardımları konusuna değinirken yeni yıl için de aynı minvalde “doğalgaz faturası yardımı” yapılabileceğini dile getirmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından gözler yeni açıklamalara çevrildi. Konu ile alakalı en detaylı bilgiler ise Aile ve Soyal Politikalar Bakanı Derya Yanık tarafından yapıldı. 2022 yılı içerisinde başlanması planlanan doğalgaz desteğine nasıl başvurulacağı ve ödemelerin hangi tarihlerde yapılacağını iletti.

Doğalgaz Yardımı Nedir?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Doğalgaz yardımı veya desteği, vatandaşlara yönelik verilecek, doğalgaz faturasına yönelik devlet tarafından verilecek meblağdır. Verilecek miktarların direkt olarak faturaya yansımak yerine, kişilerin hesaplarına iletilmesi hedeflenmektedir. Yardım ile beraber kişilerin fatura fiyatları, ekonomik düzeyleri, hanedeki insan sayısı gibi kriterlere göre belirli bir meblağ ödenecektir.

Yapılacak yardımlarla ilgili bazı detaylar açıklandı. Bunlar hakkındaki detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Kimlere Veriliyor?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Bildiğiniz gibi ısınma üzerine verilen yardımlar genel olarak kömür üzerinden verilmekteydi. Bunun sebebi ise “yardıma ihtiyacı olan vatandaş” profilinin soba kullanımı yaptığına dair yapılan tespitlerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ise bu konuya farklı bir yorum getirilerek “geçmişte kömür kullanımının fazla olması sebebi ile bu tanım yapılsa da günümüzde aynı toplumsal sınıfın doğalgaz da kullandığı görülmekte” minvalinde açıklamalarda bulundu.

Bu sebeple Mart ayı civarında kömür yardımlarına ek olarak doğalgaz faturası desteği yapılacağı açıklandı. Kömür yardımlarında devlet ofisinde direkt olarak Kömür alınabilse de Doğalgaz için aynı metot geçersiz olacaktır. Bu sebeple PTT üzerinden direkt olarak para yardımı yapılacağı öngörülüyor.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Son Tarih

Son günlerde merak edilen konulardan birisi de doğalgaz desteği başvurusu için son tarih ne zaman konusuydu. Öncelikle şunu açıklamak gerek; doğalgaz yardımı için kararlan alınsa da yürürlüğe girmiş herhangi bir şey bulunmamaktadır. Şu an için çalışma gruplarında yardım ile alakalı son detaylar görüşülürken yardımların Mart ayı içerisinde ödenebileceği bir biçimde düzenleme yapılacaktır.

Basına demeç veren Bakan Derya Yanık, kömür yardımına ek olarak doğal gaz desteği verileceğini belirtti. Konuşmanın bir kısmında ise yapılacak yardımın doğalgaz kullanım kotası üzerinden hesaplanacağı iletildi. Desteğin nasıl yapılacağı ile ilgili herhangi bir alınmış kararın olmadığını da ekledi.

Doğalgaz Desteği ödeme ile ilgili üç farklı alternatif yöntem üzerine çalışılmakta:

  • Fatura ödeme noktaları ile anlaşıp devlet tarafından direkt fatura karşılaması,
  • PTT aracılığı ile belirlenen ücretlerin destek alan vatandaşlara yatırılması,
  • Kart dağıtılarak tüm işlemlerin kart üzerindne halledilebilmesi.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Şu an için açıklanan bir tarih olmaması ile beraber doğalgaz başvurusu nasıl yapılır sorusunun da cevabı bilinmiyor. Bakan tarafından yapılan açıklamalarda başvuru yapmak için farklı alternatifler olacağı açıklandı.

Bunlar:

  • Anlaşmalı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri üzerinden başvuru,
  • e-Devlet üzerinden başvuru

şeklinde üç farklı şekildedir.

Doğalgaz Desteği Ödeme Tarihi

Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda doğalgaz desteği ödeme tarihi için net bir dönem işaret edildi. Cumhurbaşkanı, vaat edilen yardımların Mart ayı içerisinde ödenecek şekilde tasarlandığını açıkladı. Bunun dışarısında belirli bir tarih veya aralık verilmedi. Geçmiş çalışmalara bakarak diyebiliriz ki ödeme tarihleri başvuru tarihlerinin açıklanmasından sonra açıklanacaktır.

Doğalgaz Desteği E-Devlet Başvuru

Doğalgaz yardımı e-devlet başvurusu ile alınabilecektir. Bu açıklama direkt olarak Bakan Derya Yanık tarafından yapıldı. turkiye.gov.tr üzerinden doğalgaz yardımı başvuru araması ile beraber direkt olarak başvuru sayfasına ulaşabileceksiniz. Yardım şu an için uygulamaya konulmadığından site üzerinde de yer almamaktadır.

Bu içeriğimizde doğalgaz yardımı ve doğalgaz yardım başvurusu hakkında belli olan tüm detayları aktardık. İleride yapılacak güncellemeler için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ