Bedava İnternet

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 • 04 Mayıs 2022
 • 436 kez görüntülendi.
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler  nelerdir? E-Ticaret Sitesi Kurmak 2022’de pek çok girişimcinin hayali.

Alışveriş yapanların hem güvenlik hem de kolay alışveriş deneyimi için dijital hizmetlere daha fazla yönelmesiyle birlikte, COVID-19 salgını çevrimiçi perakendeciler için yeni kapılar açtı. İş adayları, en son e-ticaret trendlerini ve e-ticaret web sitesi ihtiyaçlarını takip ederek mevcut durumdan en iyi şekilde yararlanabilirler. Peki E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler nelerdir?

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler ; Bir e-ticaret platformu oluşturmanın yerine getirilmesi kolay bir dilek olduğu yerde, zorluk, sürekli büyüyen rekabette yatmaktadır. Bu, özellikle çevrimiçi mağazalarını sıfırdan başlatmayı planlayan perakendeciler için geçerlidir. Bunun nedeni, E-Ticaret tasarımının sadece ürün, fiyatlandırma ve ürün teslimatları ile ilgili olmaması, aynı zamanda ziyaretçileri çekmek ve onları gerçek müşterilere dönüştürmek için stratejik uygulama olmasıdır. Bu amaçla, E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler nelerdir bunlara göz atalım.

Bir E-Ticaret Web Sitesi Kurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler listesinin en başında önemli bir plan listesi bulunmalıdır. Bir e-ticaret sitesi tasarlamak çocuk oyuncağı değildir. En başından itibaren, alıcıları istenen dönüşümü deneyimlemeye dahil etmek için, bir e-ticaret sanatçısının markayı oluşturmak için oldukça stratejik ve kutunun dışında olması gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, bir E-Ticaret web sitesi oluşturmadan önce göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 

Bir E-Ticaret Web Sitesi için Temel İşlevsel Gereksinimleri İçeren Belge

Artık birçok girişimci e-ticaret dünyasına girme konusunda tutkulu olduğuna göre, en son e-ticaret ihtiyaçlarını ve trendlerini bilmek gerekiyor. Bir e-ticaret web sitesi oluştururken göz önünde bulundurulması gereken en önemli özelliklerin bir listesi.

 Mobil Uyumlu Web Sitesi

Bir Statista raporuna göre, tüm web sitesi trafiğinin %52,2’si cep telefonlarından oluşturuluyor. Başka bir deyişle, mobil uyumlu bir e-ticaret web sitesi tasarımı, trafiği yönlendirmede ve potansiyel müşterilere dönüştürmede önemli bir rol oynar. Bunun basit nedeni, giderek daha fazla insanın akıllı telefon kullanması ve onları arama ve alışveriş için kullanışlı bir cihaz olarak tercih etmesidir.

Esnek İade Politikası

E-Ticaret pazarlamasının nadiren konuşulan önemli kısımlarından biri esnek bir iade politikasıdır. Kısacası, esnek sipariş işleme ile birleştirilmiş birinci sınıf ürünler sunmak, mevcut müşterileri elde tutmanın ve ağızdan ağıza iletişimi artırmanın kesin bir yoludur.

Daha spesifik olarak, mağazanın iade politikası, müşterilerin satın alma kararını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bir e-ticaret mağazası esnek ve makul bir iade politikasıyla entegre edildiğinde müşteriler kendilerini güvende hissederler. Sonuç olarak, bir ürüne (özellikle yeni piyasaya sürülen veya henüz incelemesi olmayan bir ürüne) ondan kaçınmak yerine bir şans verirler.

Son Derece Özelleştirilebilir Temalar

Son Derece Özelleştirilebilir Temalar; Bir e-ticaret web sitesi oluşturmak, temelden ziyade içeriye odaklanır. İşletme sahiplerinin pazarda rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olabilecek bir diğer e-ticaret gereksinimi, benzersiz ve duyarlı bir web sitesi tasarımıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde, yeni nesil çevrimiçi perakendeciler, yerleşik şablon temasına güvenmek yerine özel e-ticaret web tasarımı ve geliştirmeye daha yatkındır. Bu sadece bir kişinin kalabalığın içinde öne çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda siteye pazarda kendi kimliğini de verir. Özel e-Ticaret tasarımının keyfini çıkarabileceğiniz A listesi avantajlarından bazıları, ezici özellikler, ürün ve hizmetlerle uyumluluk, daha iyi SEO uyumluluğu, istisnai ve istisnai düzen ve gelişmiş güvenliktir.

Müşteri Desteği ve Arayüz

Birisi, bir e-ticaret web sitesi için en önemli gereksinimlerden bahsettiğinde inanılmaz müşteri deneyimi önemli bir faktördür. Şaşırtıcı bir şekilde, müşterilerin %84’ü müşteri hizmetlerini nihai satın alma kararı vermenin anahtarı olarak görüyor. Bu, bir e-ticaret işletmesinin, nihai deneyim için web sitesini en iyi müşteri desteği ve gezinmesi kolay bir arayüzle entegre etmesi gerektiği anlamına gelir.

Müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesini sağlamak, müşterilerin işletme sahipleri için bir güvenilirlik duygusu geliştirmelerine yardımcı olduğu için başarılı bir işletmeye giden yol olabilir. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri oluşturmanın e-ticaret web sitelerini etkili bir şekilde tasarlamak için bir teknik olabileceği durumlarda, şirket ayrıca çıkış niyeti popu, alışveriş sepeti mesajlarını bırakma seçeneği, indirimler vb. içerebilir.

UI Tasarımı Kavramını Anlayın

UI veya Kullanıcı Arayüzü, e-ticaret sağlayıcılarının grafiksel düzenini temsil eden özel bir alandır. E-Ticaret web tasarımı ve geliştirmesinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kullanıcı deneyimi (UX) ise bilgiden dijital etkileşime kadar tüketicinin web sitesinde elde ettiği her şeyi kapsar. Her iki terimin karıştırılması yeni başlayanlar için yaygındır, ancak bunların birbirinin yerine geçemeyeceği gerçeği, bir e-ticaret web sitesi oluşturmadan önce derinlemesine bir anlayış gerektirir.

Karmaşık gezinmeyi basitleştirin

İyi web sitesi navigasyonu, kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. İşletmelerin e-Ticaret web siteleri oluştururken atabilecekleri önemli adımlardan biridir. Bu, navigasyon seçeneklerinin sayısını azaltarak ve navigasyon menüsüne cep telefonlarından kolayca erişilebilmesini sağlayarak yapılabilir.

Web Sitesi Güvenliği

Siber suçlardaki artış ve veri hırsızlığı tehdidi konusunda hiç şüphe yok. Bu nedenle, “bir e-ticaret web sitesi nasıl oluşturulur” araması yaparken web sitesi güvenliğini iyileştirme metodolojisi hakkında biraz bilgi edinmek önemlidir. Bu, bilgisayar korsanlarının ve siber suçluların hassas bilgilere erişmesini ve bunları yasa dışı kullanmasını önlemeye yardımcı olur.

E-Ticaret web sitesi geliştirme üzerinde çalışırken güvenliği sağlamak birkaç dakika meselesi olmasa da, belirli temel kuralları takip etmek, işletmenin önemli çaba sarf etmeden başarıya ulaşmasına yardımcı olabilir. Bunlar, yazılımı güncel tutmak, güçlü parola politikaları uygulamak, e-ticaret sitesini temiz tutmak, verilerin güvenliğini sağlamak ve siteyi güvenlik açıklarına karşı taramaktır. Ayrıca, web sitesi denetimleri yapmak ve herhangi bir kötü amaçlı etkinliği değerlendirmek için bir güvenlik uzmanı da işe alınabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenlerden bir tanesi de Seo’dur. E-Ticaret Sitesi Kurmak 2022’de pek çok girişimcinin hayali. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), e-Ticaret web sitesi geliştirme hedefine ulaşmak için en etkili tekniktir. Ek olarak, pazarlamacıların %70’i SEO’nun PPC’ye kıyasla web sitesi performansını artırmada daha üstün olduğunu düşünüyor. Bunun nedenleri oldukça basit ve açıktır. SEO, web sitesi trafiğini iyileştirme süreci olarak, arama motorunun e-Ticaret web sitelerini kolayca taramasına yardımcı olarak daha iyi sıralama sağlar.

Sosyal Medya Entegrasyonu

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler arasında Sosyal Medya Entegrasyonu’da bulunmaktadır. Bir işletme, e-ticaret web tasarımı ve geliştirmesinde altyapıya veya düzene odaklanmanın yanı sıra, e-ticaret pazarlaması söz konusu olduğunda tüm seçenekleri de araştırmalıdır. 2021’de marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmanın en kesin yollarından biri sosyal medya entegrasyonudur. Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter ve diğer popüler sosyal medya siteleri olsun, ürünleri ve içeriği tanıtmak, web sitesiyle etkileşimi artırabilir ve daha büyük bir kitle oluşturmaya doğru gidebilir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur, E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler;

 • E-ticaret sitesi resmi kuruluş işlemlerinden sonra vergi levhası alınmalıdır. Şirketin bulunduğu yerin belediyesinden çalışma ruhsatı ve iş yeri açma ruhsatı alınmalıdır.
 • E-ticaret şirketi için resmi kuruluş işlemlerinde; sosyal güvenlik kurumu, ticaret odası, vergi dairesi kayıtları otomatik olarak yapılmaktadır.
 • İlk defa e-ticaret sitesi kuracak tüzel veya gerçek kişilerin kurumsal e-ticaret yazılım hizmeti veren firmalar aracılığıyla online satışa başlaması kısa vadede daha avantajlı olmaktadır.
 • MERSİS numarası almak için mutlaka ticaret odası kaydınız olmalıdır.
 • ETBİS kaydı için gerekli evraklar da vardır.
 • E-ticaret web sitesi kurulumunda ETBİS kaydı zorunludur.

E-Ticaret Sitesi Açma Maliyeti

E-Ticaret Sitesi Açma Maliyeti günümüzde ortalama 1000 TL ile 3500 TL arasında değişmektedir.

E-Ticaret Sitesinde Ne Satılır?

E-Ticaret Sitesinde Ne Satılır; bebek kıyafetleri, kozmetik ürünler, ev dekorasyon ürünleri, dekoratif ürünler, evcil hayvanlar için ürünler, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon aksesuarları, spor araç gereçleri, otomobil ve araç aksesuarları gibi çeşitli ürünler satılabilmektedir. E ticarette en çok teknolojik ürünler satılmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Kazancı Ne Kadar Kazanırım

E-Ticaret Sitesinden doğru ürün ve doğru pazarlama stratejisi ile yüksek ücretler kazanabilirsiniz. Yani bir E-Ticaret sitesinden ne kadar para kazanacağınız tamamen sizin çabanıza ve doğru seçimlerinize bağlıdır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Gerekli

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Gerekli; bir E-Ticaret sitesi kurmak için birtakım belgeleri bulundurmanız gereklidir. Bu evraklar ve bilgiler;

 • Veri tabanının bulunduğu konum
 • Yurt dışı banka bilgileri
 • Altyapı sağlayıcı ile anlaşma bildirimi
 • Kargo firması ile anlaşma bildirimi
 • Ödeme aracılık kuruluşu ile anlaşma bildirimi
 • KEP adresi
 • Ticaret türü
 • Faaliyet gösterilen sektör, ürün ve hizmet türü
 • İşletme unvanı
 • Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kaydı
 • Kurucu kişi ya da kişilerin fotoğrafları
 • Esnaf ve sanatkârlar için TC kimlik numarası
 • Vergi kimlik numarası
 • Gerçek ya da tüzel kişiler için MERSİS numarası

 

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler yazımızın sonuna geldik. Umarız aklınızda ki tüm soru işaretlerini kaldırmışızdır. Şimdiden başarılar dileriz.

 

Tesla CEO’su Elon Musk Twitter’ı Satın Almaya Çok Yakın! Adlı Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ