Bedava İnternet

Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı? 2022 Güncel Bilgi

  • 24 Nisan 2022
  • 553 kez görüntülendi.
Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı? 2022 Güncel Bilgi

Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı? Rahat bir şekilde film izleyebilmek için internet hızının belirli bir oranda olması gerekmektedir.

Hemen hemen herkes gün içerisinde; film, dizi, belgesel ve hatta son dönemlerin en yaygın olan platformlarından birisi olan YouTube üzerinden video izlemektedir. Hafta sonları, yemek yerken veya bir seyahate giderken bile insanlar birtakım videolar veya filmler izlemeye alışmış durumda. Fakat düşük internet hızları bazen bu keyifli dakikaları kabusa çevirebiliyor.

İnternet Hızı Ne Olmalı?

İnternet hızınız düşükse videolarda donmalar ve görüntü kalitelerinde düşüş yaşıyorsunuz ve bu durum oldukça sinir bozucu bir hale geliyor. Filmleri ve videoları izlerken, ‘’görüntü kalitem bozulmasın veya videolarda donma yaşanmasın’’ diyorsanız Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı? Yazımız tam olarak size göre. Bu içeriğimizi okuduktan sonra kaliteli ve akıcı Film İzlemek İçin İnternet Hızınızın kaç Mbps olması gerektiğini öğreneceksiniz.

Film, dizi, belgesel veya benzeri kategorilerdeki yapımları kaliteli bir şekilde izlemek için internet hızınızın belli bir oranda olması gerekir. Bu yazımızda sizlere farklı Mbps hızlarla neler yapabileceğinizi ve Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bu konulara geçmeden önce Mbps Nedir? bundan bahsedelim.

Mbps Nedir?

Mbps Nedir;  açılımı Mega Bits Per Second olan ve internet hız birimi olarak adlandırılan Mbps internet hızınızın ölçü birimini ifade etmektedir. Bir saniyede aktarılan veri miktarını gösterir.

Farklı veri miktarıyla birçok işlemi yapabilirsiniz. Yüksek verilerle HD film izleme, hızlı indirme ve yükleme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız internet hızları ile hangi büyüklükte dosyaları indirebileceğinizi görebilirsiniz.

  • 24 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 3 MB indirme yapabilirsiniz.
  • 16 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 2 MB indirme yapabilirsiniz.
  • 8 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 1 MB indirme yapabilirsiniz.

Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı

Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı

Film İzlemek İçin İnternet Hızı Ne Olmalı sorusu akıcı ve HD çözünürlükte film veya dizi izlemek isteyen kullanıcılar tarafından araştırılmaktadır. 4 Mbps veya 8 Mbps internet hızı ile de film izleyebilirsiniz, 12 Mbps internet hızı ile de film izleyebilirsiniz. Bunların arasındaki fark kalitedir. 4 Mbps ve 8 Mbps internet hızı ile açtığınız film veya diziler standart çözünürlükte olurken 12 Mbps ve üstü internet hızı ile açtığınız filmler daha yüksek çözünürlükte olacaktır.

HBO, Netflix veya benzeri uygulamalardan farklı kategorilerde dizi veya Film İzlemek İçin 12 Mbps hıza sahip internetinizin olması gerekmektedir.

12 Mbps hız ile Full HD (1080p) olarak dizileri veya filmleri sorunsuz bir şekilde izlemeniz mümkün. Ayrıca film izlemenin yanı sıra yüksek hızda dosya indirme işlemini gerçekleştirebilir, dosya aktarımı, canlı yayın ve gönderi paylaşımını yapabilirsiniz. Daha kaliteli bir şekilde Film İzlemek İçin internet hızınızın daha yüksek olması gerekir. 24 Mbps internet hızına sahipseniz UHD yani 3840×2160 piksel çözünürlükte akıcı ve Full HD bir şekilde film izleyebilirsiniz. Ayrıca 24 Mbps internet hızına sahipseniz;

  • Videoları, oyunları ve uygulamaları çok hızlı bir şekilde indirebilir,
  • Dosya yükleme işlemlerini yüksek internet hızıyla anında gerçekleştirebilir,
  • Belgesel, film, dizi ve benzeri kategorileri Full HD görüntü kalitesinde izleyebilirsiniz.

İdeal Mbps Ne Olmalı?

İdeal Mbps Ne Olmalı sorusunun cevabı aslında interneti paylaşan kişi sayısına göre değişkenlik gösterir. Sizlere genel olarak rahat bir şekilde, online dizi, film veya video izleyebileceğiniz genel internet hızınızın ne olacağını anlatacağız.

Karantina günlerinin ardından ofisler eve taşındı, internete olan ihtiyacımız eskisine nazaran daha fazla arttı diyebiliriz. İşte, evde veya okulda yani her yerde internet olmazsa olmazımız haline geldi. Zorunlu hale gelen internette iş yaparken veya okul sınavlarına girerken sorun yaşamamak için insanlar İdeal İnternet Hızı Ne Olmalı diye araştırmalar yapmaya başladı.

İnternet hızı; interneti kullanan kişi sayısına ve download (indire) miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Günlük rutinleri  (sınavlara girmek, mail göndermek, video izlemek gibi) halledebilmeniz için ihtiyacınız olan internet hızı 8 Mbps’dır. Fakat siz bir iş insanıysanız ve gün içerisinde büyük dosyalar  indiriyorsanız 8 Mbps sizin için yeterli olmayacaktır. Sizler için en ideal internet hızı 16 Mbps ile 50 Mbps’dır.

İnternet Hızınızı Nasıl Test Edeceğinizi Öğrenmek İstiyorsanız Buraya Tıklayın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ