Bedava İnternet

Geleceğin En İlginç Teknolojileri 2022

  • 30 Nisan 2022
  • 750 kez görüntülendi.
Geleceğin En İlginç Teknolojileri 2022

Geleceğin En İlginç Teknolojileri  toplumumuzu kökten değiştirme potansiyeline sahiptir.

Teknoloji bugünlerde hiç olmadığı kadar hızlı gelişiyor. Geleceğin En İlginç Teknolojileri kökten değişime yol açabilir; otonom sürüş, blok zinciri, immünoterapi ve yapay zeka gibi.

Otonom Sürüş – Direksiyon Başında İnsan Olmadan Hareketlilik

Geleceğin En İlginç Teknolojilerinden ilki Otonom sürüştür. Arabaya binip yola çıkıyoruz. Buraya kadar her şey eskisi gibi. Sadece geleceğin arabasında direksiyon ve gaz pedalı yok. Trafikte kendimiz yönlendirmek zorunda değiliz, akıllı bir bilgisayar sistemi bununla ilgilenir. Otonom araçların sokaklara hakim olması an meselesi. Neredeyse tüm otomobil şirketleri bunları zaten geliştiriyor.

Arabalar birbirleriyle iletişim kurabilecek ve böylece trafiği optimize edebilecek. Sonuç olarak, daha az trafik sıkışıklığı, daha az kaza ve egzoz dumanlarından kaynaklanan hava kirliliği daha az olacaktır. İlk başta muhtemelen herkesin kendi kopyası olacaktır, ancak prensipte, bugün olduğu gibi araba paylaşımında olduğu gibi arabaları paylaşabilirsiniz: Herhangi bir otonom araca binersiniz, varış yerini adlandırır ve bunun için ödeme yaparsınız – rota başına veya aylık abonelikle. Otobüsler, tramvaylar ve trenler de otonom olarak kontrol edilebilir. Gelecekte sadece birkaç kişi kendi ehliyetine sahip olacak. Kendi kendine araba sürmek, yalnızca belirlenmiş rotalarda izin verilen bir boş zaman etkinliği haline gelebilir.

Blockchain – Güvenli Elektronik Ticaret

Blockchain – Güvenli Elektronik Ticaret; Hassas verilerin tamamen güvenli olduğu bir İnternet – yakın zamana kadar bu bir hayaldi. Blockchain ile bu bir gerçek olabilir. Büyük çoğunluk bu terimi yalnızca Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleriyle bağlantılı olarak biliyor. Ancak blockchain genel olarak verileri yönetmek ve siber saldırılardan korumak için kullanılabilen bir teknolojidir.

Bu, işlevsel ilkeden kaynaklanmaktadır: “blok” olarak adlandırılan her biri, kriptografi kullanılarak genişletilebilen ve bağlanabilen veri kayıtlarının bir listesidir . Bloklar, önceki blok, bir zaman damgası ve işlem verileri hakkında bilgi içerir. Daha sonra bir blok değiştirilirse, sonraki tüm bloklar da değişecektir. Herhangi bir müdahale görünür hale gelir ve anlaşılabilir. Teknoloji dijital para birimleri için yapılmıştır. Ancak her türlü elektronik bilgiyi değiştirmek ve saklamak için de kullanılabilir.

Sağlık verilerini, seçim oylarını, eğitim sertifikalarını veya vergi verilerini düşünün. Ek olarak, yöntem çok güvenilirdir: ilgili sunucular bir düğüm üzerinden değil, birbirleriyle, yani merkezi olmayan bir şekilde ağa bağlıdır. Bir hata oluşursa, ilgili her sunucuda verilerin bir kopyası bulunur. E-ticaret gerçekten güvenli hale geleceğinden, bu ekonomiyi önemli ölçüde değiştirebilir. Blok zinciri, verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak depolar ve büyük miktarda güncel bilginin hızlı bir şekilde değiş tokuş edilmesini sağlar. Otonom araçlar gibi nesneler de Nesnelerin İnterneti’ndeki blok zinciri aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilir.

 

Genom Düzenleme

Geleceğin En İlginç Teknolojik Cihazları arasında Genom Düzenleme bulunuyor. Bir kişinin görünüşünü ve zekasını doğumdan önce tahmin etmek, kulağa ürkütücü bir gelecek vizyonu gibi geliyor. Gerçek şu ki, aslında bundan çok uzakta değiliz. Genetik mühendisliğinin gelişimi, CRISPR-Cas9 gen makasının icadıyla gerçekten hızlandı. Bununla birlikte, genom nispeten kolay ve hassas bir şekilde manipüle edilebilir. Bu, tıbbi genetik mühendisliği tarafından planlandığı gibi DNA’nın hasarlı bölümlerini çıkarmak ve değiştirmek için kullanılabilir.

Genetik makas, genetik materyali seçici olarak değiştirmek ve örneğin bir canlının gelişim sürecine müdahale etmek için de kullanılabilir. Bu, hayvanlardan elde edilen kök hücreler kullanılarak dünya çapında birçok laboratuvarda halihazırda uygulanmaktadır. Gelecekte, teknoloji büyük olasılıkla radikal olasılıklara yol açacaktır. Bir yandan hastalıklar daha iyi tedavi edilebilirken, diğer yandan insanlar da optimize edilebilir. Bu şekilde, kişi sadece fiziği ve zekayı uyarlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşlanma sürecini de önleyebilirdi. Bir noktada insanlar kesinlikle teknolojinin potansiyelinden yararlanacaklar. Genetiği değiştirilmiş canlılar -insanlar dahil- gelecekte muhtemelen günlük yaşamın bir parçası olacak.

Nanoteknoloji – Atomların ve moleküllerin dünyasını şekillendirme

Geleceğin En İlginç Teknolojileri; Nanoteknoloji – Atomların ve moleküllerin dünyasını şekillendirme . Birçok nanoteknoloji uzmanının favori vizyonu, vücutta hareket eden ve ilaçları doğru yere ulaştıran küçük moleküler makinelerdir. 1959 gibi erken bir tarihte fizikçi Richard Feynman “Altta çok yer var” başlıklı bir konferans verdi. Moleküller ve atomlar dünyasında uykuda olan büyük potansiyelden bahsetti ve disiplinin temellerini attı.

1990’larda, epeyce uzman, nanoteknolojinin 21. yüzyılın kilit teknolojisi haline geleceğine inanıyordu. Şimdiye kadar bu beklentileri karşılayamadı. Bununla birlikte, nanometre aralığındaki yeni bulgu ve tekniklerle ilgili çok sayıda yayın durmuyor. Örneğin, araştırmacılar moleküllerle motorlar inşa eder, DNA dizilerinde veri depolar veya küçük elektronik bileşenler ve sensörler oluşturur. Bu nanoteknolojik buluşlar tıpta, malzeme biliminde, bilgisayar teknolojisinde ve biyoteknolojide pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Bu nedenle nanoteknoloji kesinlikle geleceğin dünyasını kapsamlı bir şekilde şekillendirecektir.

 

Geleceğin En İlginç Teknolojileri

Hologramlar – Gerçeğin Kopyaları

Geleceğin En İlginç Teknolojileri arasında Hologramlar bulunuyor. Bunu bilim kurgu filmlerinden biliyoruz: Birdenbire odada konuştuğunuz kişinin gerçekçi, üç boyutlu bir görüntüsü beliriyor. Kişi hareket eder ve her yönden görülebilir. Bu, birçokları için tipik bir hologramdır. Genel olarak, holografi terimi, ışık dalgalarından gelen tüm bilgilerin depolandığı ve daha sonra yeniden üretildiği bir tekniği tanımlar.

Bu, bir nesneyi veya bir kişiyi daha sonra gerçekçi bir şekilde tasvir etmeyi mümkün kılar. Bu bugün zaten mümkün ve örneğin sanatta kullanılıyor. Ancak, çoğu hologram hareket edemez. Her yönden de görülemezler, sadece ışık dalgalarının kaydedildiği yönden görülebilirler. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar bunu değiştirmek için bilinçli olarak çalışıyorlar. Örneğin, bu sihirli küp gibi, her yönden görülebilen ilk küçük, hareketli hologramları zaten yarattılar. Şimdiye kadar, görünümler en fazla birkaç santimetre ve hareketleri hala çok ilkel. Ama bu kesinlikle yakında değişecek.

 

Pubg Oynamak İçin İnternet Hızı Kaç Olmalı? Yazımızı okumak için Tıklayınız!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ