Bedava İnternet

Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir? Nasıl Alınır? GES Nedir? 

  • 10 Haziran 2022
  • 728 kez görüntülendi.
Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir? Nasıl Alınır? GES Nedir? 

Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir? Nasıl Alınır? GES Nedir?  Hazine’den son dakika açıklaması geldi! Gelire Endeksli Senet ile basın açıklaması ve haberin detayları sizlerle…

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu akşamdan itibaren piyasada oluşan dalgalanmalara karşı atılacak adımların ilkini açıkladı! Bakanlık, Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi ihraç edecek ve bu senetlerin talepleri 15 Haziran 2022’den itibaren toplanmaya başlayacak. Gelire Endeksli Senet yalnızca gerçek kişiliklere sunulacaktır.

Gelire Endeksli Senet Nedir

Gelire Endeksli Senet Nedir; yurt içi tasarruflarının artırılması, Devlet iç borçlanma senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanlarının genişletilmesi amacıyla T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 28.01.2019 ilk Gelir endeksli Senet ihracı gerçekleştirilmiştir. Gelire Endeksli Senet ihraçlarında getireler kamu iktisadi teşebbüsü statüsündeki Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KIYEM), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ), Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından (TPAO) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenmiştir. Gelire Endeksli Senetler ile getirisi Devlet gelirleri ile alakalandırılan bir yatırım aracı oluşturulmuş olmaktadır. Sözü edilen senetlere uygulanacak asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmemesi amaçlanmıştır.

GES Gelire Endeksli Senet Nasıl Alınır

GES Gelire Endeksli Senet Nasıl Alınır; Bakanlık resmi hesaplarından yaptığı açıklamada atılacak adımlardan ve GES başvurularını alacaklarından bahsetmiştir. Bu açıklamada;

‘’Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir”

İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’ler Türkiye genelinde gerçekleştirilecek talep toplama ve duyuru işlemleri yolu ile ihraç edilecektir.

Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihi itibari ile gerçekleştirilecektir’’ ifadeleri yer almaktadır.

gelire-endeksli-senet-ges-nedir

Gelire Endeksli Senet Kazancı Nedir?

Gelire Endeksli Senet Kazancı devlet geliri ile yapılan yatırım olarak ilişkilendirilmektedir.

GES DOLAR SAVAŞI BAŞLIYOR! İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

SGK’dan 0 faizli 240 Bin TL Üzeri 0 Faizli Konut Kredisi Desteği

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ