Bedava İnternet

Gizli Numara Nasıl Engellenir? Numaramı Özel Numaraya Kapatma

 • 14 Nisan 2021
 • 2.381 kez görüntülendi.
Gizli Numara Nasıl Engellenir? Numaramı Özel Numaraya Kapatma

Gizli Numara Nasıl Engellenir ? Numarayı gizfli numaralara kapatma işlemleri her operatör için farklı uygulama gerektirir. Numarayı özel numaraya kapatma işlemleri için operatörler, müşterilerine ücretli ve ücretsiz işlem yapılabilen kanallardan hizmet verir. Gizli numara engelleme işlemleri için operatörlerin kullanılabilecek servisleri ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

TÜRK TELEKOM ÖZEL NUMARAYA KAPATMA

Türk Telekom’da özel numara engelleme talepleri için “Gizli Numara Engelleme” hizmeti kullanılır. Türk Telekom hattını özel numaradan aranmaya kapatmak için şu işlem kanalları kullanılır:

 • Türk Telekom Müşteri Hizmetleri
 • Avea Wap
 • Arama yaparak

 

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Özel Numara Kapatma

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Özel Numara Kapatma

Türk Telekom çağrı merkezinden gizli numara engelleme işlemleri için 444 1 444 numaraları üzerinden yapılır. Yapılan işlemler standart tarife üzerinden ücretlendirilir. Türk Telekom müşteri hizmetlerine ulaşılarak bilinmeyen numaralardan gelen aramalara numarayı kapatma talebi iletilir. Talebin iletilmesi hemen ardından işlem gerçekleştirilir.

 

Türk Telekom Puk Kodu Öğrenme, Bloke Kaldırma

 

Avea Wap Üzerinden Özel Numara Kapatma

 

Avea Wap’dan gizli numara engelleme işlemleri için wap.avea.com.tr adresi kullanılır. Adres ile ulaşılan sayfada sırası ile aşağıdaki işlemler gerçekleştirilerek gizli numara engelleme talebi gerçekleştirilir:

 • “Online İşlemler” menüsünü seçiniz.
 • “Servisler” sekmesine giriş yapınız.
 • “Gizli Numara Engelleme” sayfası altından işlemi tamamlayınız.

 

Arama Yaparak Özel Numara Kapatma

Arama yaparak Türk Telekom’da gizli numaraya kapatma işlemleri için iki yol bulunur. İlk yolda 253# tuşlaması yapılarak arama tuşuna basılması gereklidir. Bahsedilen tuşlamada gizli numara engelleme aktif ise deaktife, deaktif ise aktife dönüş gerçekleşir. Tuşlama sonrası iletilen talep ardından gelen bilgilendirme ile işlemin hangi yönde tamamlandığı bilgisine ulaşılır. İkinci yolda ise 100# tuşlaması yapılarak aramanın yapılması gereklidir. Her iki yöntem de ücretsizdir.

 

VODAFONE ÖZEL NUMARAYA KAPATMA

Vodafone’da gizli numara engelleme talepleri “Numara Gizleme ve Bilinmeyen Numaralar” servisi üzerinden iletilir. Talep iletmek için Vodafone’da üç yol bulunur:

 • Online Self Servis
 • Sesli Yanıt Sistemi
 • SMS

 

Vodafone Puk Kodu Öğrenme, Bloke Kaldırma

Vodafone Online Self Servis Üzerinden Gizli Numara Engelleme

Online Self Servisten özel numara kapatma işlemleri için Vodafone web sitesine giriş yapılarak “Online Self Servis” sayfasının ziyaret edilmesi gereklidir. Vodafone online self servis sayfasına https://online.vodafone.com.tr/yanimda/#/giris linki üzerinden ulaşılır. Açılan ekran üzerinden aşağıda gösterildiği şekilde “Cep Telefonu Numarası” ve “Şifre” girişi yapılarak “Devam Et” butonuna tıklanması ardından sayfaya giriş yapılır. Sayfaya yapılan giriş ardından ilgili menü üzerinden “Numara Gizleme ve Bilinmeyen Numaralar” sekmesinden işlem gerçekleştirilir.

 

vodafone-gizli-numaraya-kapatma

 

Vodafone Sesli Yanıt Sistemi Üzerinden Gizli Numara Engelleme

Sesli yanıt sisteminden Vodafone özel numara kapatma işlemleri için 0850 542 1 52 ya da 0850 542 0 542 numaraları kullanılır. Verilen numaralar üzerinden ulaşılan Vodafone müşteri temsilcisine gizli numara engelleme talebi iletilerek işlem gerçekleştirilir. Vodafone Sesli Yanıt Sistemini aramak ücretlidir. Tüm operatörlerden yapılan aramalarda, güncel tarife ücretleri üzerinden fiyatlandırma yapılmakdadır.

 

SMS ile Vodafone Gizli Numara Engelleme

SMS ile Vodafone özel numara kapatma işlemlerinde 7046’ya kısa mesaj gönderilmesi gereklidir. Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek istemeyen Vodafone’lular, aralarında birer boşluk bırakarak “Gizli Kapat” yazıp 7046’ya SMS göndermelidir. Yapılan işlem sonunda analog santrallerden, PBX’lerden ve yurtdışından numarasız olarak gelen çağrılar haricinde kalan özel numaraya kapatma işlemi tamamlanır.

 

TURKCELL ÖZEL NUMARAYA KAPATMA

 

TURKCELL ÖZEL NUMARAYA KAPATMA

Turkcell’de özel numaraya hattı kapatmak için “Gizli Numaradan Arama Kısıtlama” servisini kullanabilirsiniz. Servisi kullanmak ücretsizdir. Servisi aktif etmek için cep telefonunuzdan *253# tuşlamasını yaparak arama yapmanız ve gelen ekranda “YES” tuşlamasını yapmanız yeterlidir. İşlemi tamamlamanın ardından gizli numaradan hattınıza gelen aramalar şu şekilde karşılanır:

 • Özel numaradan gelen aramalar telefon çalmadan otomatik olarak reddedilir.
 • Aramayı yapan kullanıcıya “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz.” anonsu geçilir.

Turkcell Puk Kodu Öğrenme, Bloke Kaldırma

 

BİMCELL ÖZEL NUMARAYA KAPATMA

Bimcell hattı özelden yapılan aramaya kapatma işlemleri Türk Telekom ile benzer şekillerde gerçekleştirilir. BimCell hattınızı gizli numaralardan gelen aramalara kapatmak için “Türk Telekom Numaramı Bilinmeyen Numaralara Kapatma” yollarının anlatıldığı başlığımıza göz atabilirsiniz.

 

GİZLİ NUMARA NASIL BULUNUR?

Özel numarayı bulma işlemleri için her operatörde kullanılabilecek farklı yöntemler bulunur. Operatörlere göre özel numara bulma işlemleri ile ilgili detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Türk Telekom Özel Numara Bulma

Türk Telekom’da gizli numarayı bulma işlemleri için üç alternatif yöntem bulunur. Türk Telekom hattınızı özel numaradan gelen aramalara kapatmamanız halinde, sizi arayan gizli numaranın kim olduğunu öğrenebileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • *100# tuşlamasını yaparak arama tuşuna basabilirsiniz.
 • TT Mobil WAP hizmetini kullanabilirsiniz.
 • 11855 numarasını arayarak arayanın kimliğini öğrenebilirsiniz.

 

Vodafone Özel Numara Bulma

Vodafone’da gizli numarayı bulma iki yol bulunur. Vodafone’da gelen aramaların kim tarafından yapıldığını öğrenmek için mevcut yöntemler şu şekildedir:

 • “KIM” yazarak bir boşluk bırakmanın ardından 10 haneli GSM numarasını yazın ve 7048’e kısa mesaj gönderin.
 • 11842 numaralı “Bilinmeyen Numaralar” servisine ulaşın.

 

Turkcell Özel Numara Bulma

Turkcell’de gizli numaradan gelen aramayı bulmak için mevcut yöntem bulunmamaktadır. Hattınızı özel numaraya kapatma işlemlerinden yararlanarak gizli numaralardan gelen aramalara kapatmamanız halinde, yapılan aramaların kim tarafından gerçekleştirildiğini öğrenmek için savcılığa başvurmanız gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ