Bedava İnternet

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

  • 17 Temmuz 2021
  • 1.306 kez görüntülendi.
Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Gizli Numaradan Arayanları Bulma Telefona her gün onlarca çağrı yapılmakta ve bunlardan bazıları da gizli çağrılar. Bu durumlarda akılda oluşan sorulardan biri de gizli numaradan arayanları bulma üzerine oluyor. Gizli Numaradan Arayanları Nasıl Buluruz, Yöntemleri nelerdir, gizli numaradan arayanları engelleme nasıl yapılır gibi sorular bolca sorulur. Bu yazımızda bu sorulara detaylıca cevap vereceğiz.

Gizli Numaradan Arayanları Nasıl Buluruz

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Telefonumuza gelene gizli numaradan aramalar nerede ise her zaman rahatsız edicidir. Bazen güvenlik zaafiyeti gibi duran bu aramalar kimi zaman da tanıdığımız insanlardan gelir. Kimliğini gizleyerek birilerini aramak çok etik olmasa da sıklıkla yapılan bir şey. Bu gibi bir duruma maruz kalındığında ne yapılacağı ise büyük merak konusu. Gizli Numaradan Arayanları Nasıl Buluruz sorusunun sıklıkla sorulmasının sebebi ise duyulan endişe.

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Gizli numaradan sizleri arayan bir kişinin adını veya numarasını basit yöntemler ile öğrenemezsiniz. Bu işi yapmak için resmi kurumlardan destek almalısınız. Hiçbir operatör servisi veya özel kuruluş gizliden arama yapanların verisine direkt olarak erişemez. Erişmiş olsa bile bunu yasal dayanak olmadan kullanıcılar ile paylaşamaz. Bu işin ilk dayanağı Emniyet Müdürlükleridir.

Gizli Numaradan Arayanları Öğrenme Yöntemleri

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Gizli numaradan arayanları öğrenme yöntemleri birçok site ve kişi tarafından dile getirilse de tek etkili yöntem savcılıktır. Gizli numara üzerinden yapılabilecek suçlara karşı savcılık harekete geçerek operatörlerden ilgili numaraya ait verileri isteyecektir. Suç unsuru tespit edilir ise şikayet etmeniz halinde Gizli numaradan arayan kişi yasal yaptırım ile karşı karşılaya kalacaktır.

Gizli Numaradan Arayanları Kapatma

Yukarıda gizli numaradan arayanları bulma için yapabileceğiniz en garanti yöntemi ilettik. Bunun yanı sıra bu olay ile hiç muhattap olmamak için hattınızı gizli numaraya kapatabilirsiniz. Yazımızın bir sonraki bölümünde gizli numaradan arayanları engelleme yöntemlerini açıklayacağız. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullananlar bu yöntemler ile hattını gizli numaraya kapatma yapabilirler.

Gizli Numaradan Arayanları Engelleme

Aşağıda her bir operatör için Gizli numardan arayanları engelleme yöntemlerini bulabilirsiniz.

Turkcell Gizli Numaradan Arayanları Engelleme

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Ülkemizde en fazla müşteriye sahip olan Turkcell gizli numaradan arayanları engelleme üzerine yöntem sunmaktadır. Turkcell müşterileri için gizli numaradan arayanları bulma üzerine bir servis olmasa da hattı gizli numaraya kapatma yöntemi bulunmaktadır. Yapmanız gereken şey telefonunuzun arama uygulamasına giderek ekranda *253# tuşlamasını yapmaktır. Bu tuşlamanın ardından hattınız gizli numaralardan gelecek aramalara kapatılmış olacaktır. Bir kişi sizi aramayı denediğinde sistemden otomatik olarak “Bu hat gizli numaradan aramaya kapalıdır.” uyarısını duyacaktır. Tekrar aynı tuşlamayı yapmanız halinde de tekrardan gizli numaradan arama alabilirsiniz.

Vodafone Gizli Numaradan Arayanları Engelleme

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Turkcell’de olduğu gibi Vodafone’da da gizli numaradan arayanları bulmak için bir servis veya hizmet bulunmuyor. Hukuki yollara başvurmanın yanı sıra hattınızı gizli numaralardan aramalara kapatmak ise mümkün. İşlemleri yapmak için 3 farklı yöntem mevcut. Vodafone Online Self Servis ve Sesli Yanıt sisteminden direkt olarak kapatabilirsiniz.

Üçüncü yöntem olan SMS ile Gizli aramaları kapatma için ilk yapmanı gereken ise telefonunuzun mesaj uygulamasına giderek GIZLI AC yazıp 7046 numarasına SMS göndermektir. Bu işlemden sonra telefonunuzu gizli olarak aramak isteyen kişiler “Bu hat gizli numaradan aramaya kapalıdır.” uyarısını duyacaktır. Eğer gizli numaradan arayanları açmak isterseniz ise GIZLI KAPAT yazıp 7046 numarasına SMS göndermelisiniz.

Türk Telekom Gizli Numaradan Arayanları Engelleme

Gizli Numaradan Arayanları Bulma

Turkcell, Vodafone için engelleme yöntemlerinden bahsettik. Gelelim Türk Telekom için gizli numaradan arayanları engelleme yöntemine. İki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem klasik olan ve Turkcell’de de sunulan kod ile engellemedir. Diğer yöntem ise Türk Telekom Online İşlemler uygulamasından Gizli Numaraları engellemektir.

Türk Telekom Gizli numaradan arayanları engelleme için telefonunuzun arama uygulamasına giderek ekranda *253# tuşlamasını yapmalısınız. İşlemin ardından telefonunuzu gizli numara şeklinde aramak isteyenler “Bu hat gizli numaradan aramaya kapalıdır.” uyarısını duyacaktır.

Yukarıdaki yöntemler Türk Telekom ile beraber TeknosaCell, Bimcell, POCELL gibi yan hat sahipleri de bu yöntemler ile hatlarınız gizli numaradan gelen aramalara kapatma işlemini yapabilirler.

Yazı hakkında görüş, öneri ve sorularınız için bizimle yorumlar kısmından iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla nasıl yapılır yazılarını okumak, bilgi almak isterseniz sitemizi gezinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ