Bedava İnternet

Https Nedir? Nasıl alınır?2022

  • 26 Şubat 2021
  • 1.122 kez görüntülendi.
Https Nedir? Nasıl alınır?2022

Https Nedir? Nasıl alınır? Bu yazımızda sık sık adını duyduğumuz HTTPS protokolünden bahsedeceğiz. Sitelere giriş yapmanın ardından alan adı satırının en solunda bulunan bu harfler neyi temsil ediyor? Ne işe yarıyor? Soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda.

Https Nedir?

Https Nedir? Nasıl alınır?

 

HTTPS, Hyper Text Transfer Protocol Secure kelimelerinden meydana gelmiştir. Hiper metin protokolleri arasında yer alır. İnternet sitelerinin açılmasında önemli rolü olan HTTP protokolüne SSL sertifikasının da eklenmesi ile meydana gelmiştir. HTTP’nin daha gelişmiş bir halidir. Günümüzdeki tarayıcıların nerede ise tamamı bu protokolün dışında protokole sahip sitelerde güvenlik uyarısı vermektedir.

İnternet hayatımızın hemen hemen tüm alanlarında bulunmakta. Bu durumun birçok faydası bulunduğu gibi zararı da bulunmakta. Web ortamında kullanıcıları tehdit edebilecek birçok güvenlik zaafiyeti bulunuyor. Bunun önüne geçmek için HTTPS gibi güvenilir protokoller önemli rol oynuyor.

HTTP protokolü uzun süreler internet sayfalarında en fazla kullanılan protokoldü. Kendi içerisinde birçok açığının olması ile beraber geliştirilmesi önemli hale geldi. Kullanıcıların güvenliğini arttrımak için oluşturulan SSL sertifikasının HTTP’ye eklenmesi ile HTTPS ortaya çıktı. Bu protokol ise önüne geçilmek istenen birçok açığı doldurdu.

Https nedir sorusunun tüm cevabı yukarıdaki satırlarda detaylı şekilde aktarılmıştır.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır, Son Tarih

Https Ne İşe Yarar?

Https Nedir? Nasıl alınır? yazımızın bu bölümünde Https’nin ne içe yarayacağına açıklık getirmeye çalışacağız. Bu sorunun cevabını daha kısa olarak vermek gerekir ise şunları söyleyebiliriz: gerçekleştirdiğiniz bağlantıda HTTPS kullanılıyor ise veri alışverişleri şifrelenerek yapılmaktadır. Bu durumda 3.kişi ve 3.parti yazılımları bu verilere erişmesini engeller. Tabi ana bilgisayarda bulunan güvenlik zaafiyetlerini önlemesi de beklenmez.

HTTPS protokolünün en fazla kullanıldığı alanlar bankacılık işlemlerinin olduğu sayfalardır. Ödeme sayfası, banka hesap kontrolü gibi alanlarda bu protokol ile giriş yapıldığından emin olunması gerekir. Bu tip sayfalarda işlem yaparken sunucu ile siz kullanıcının arasına girmeye çalışan kişilerin engellenmesinde rol oynar. Bu aksiyonu kullanıcı ekranından görüntüleyemezsiniz. Arka planda gerçekleşen bu olay “siber suç” kategorisine girer. Bu tip müdahalelere ise “Man-in-the-middle attack” ismi verilmiştir. HTTPS protokolünün olduğu senaryolarda araya girip veri çekemezler.

Https Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Https Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Https Nedir? Nasıl alınır? Https yönlendirme nasıl yapılır sorusunun tek bir cevabı bulunmamakta. Kullanılan panele, site tipine göre farklı yöntemler mevcut. Bu bölümde en fazla kullanıcıya sahip olan WordPress için anlatacağız.

WordPress üzerinden SSL HTTPS yönlendirmesi oldukça basittir. Şu adımları izleyin:

  • wp-admin sayfası üzerinden web sitenizin admin paneline giriş yapın.
  • Ayarlar bölümünden Genel Ayarlar kısmına gidin.
  • WordPress Adresi, Site Adresi kısımlarında sitenizin URL’sini göreceksiniz. Bu URL http://www.siteadi.com şeklinde görünecek.
  • Bu kısımda en soldaki http kısmının sonuna yani “:” işaretinden önce S harfi ekleyin. Bu sayede http protokolü yerine https protokolüne yönlendirme yapacaksınız.

Bu işlemleri yapmanızın ardından SSL sertifikanıza bağlı olan HTTPS adresine yönlendirme yapılmış olacak. Ek olarak bir şey yapmanıza gerek duyulmaz.

Türk Telekom Puk Kodu Öğrenme, Bloke Kaldırma

Https Yok Nasıl Düzeltirim?

Https yok nasıl düzeltirim sorusunun en büyük nedeni SSL sertifikasının olmamasıdır. SSL yani Secure Socket Layer,  sunucu ile istemci arasındaki verilerin şifrelenmesini sağlayan katmandır. Bu katman protokol olarak kategorize edilir. Satın alınan hosting hizmeti içerisine entegre edilir. Kurulumdan önce bulunan “HTTP” protokolü kurulumdan sonra yerini SSL sertifikası ile entegre olan versiyonu HTTPS’ye bırakır. SSL sertifikası almak için üç farklı sağlayıcıdan işlem yapmak gerekir. Bunlar Comodo, RapidSSL ve thawte firmalarıdır. Comodo PositiveSSL ürünü yıllık 9,9 $ ile 19 $ arasından bir ücrete sunulurken RapidSSL 19.00-29.99 $ ve Thawte SSL123 ise 29.99-39.99$ arası fiyatlar ile sunulmaktadır. Hosting hizmeti ile beraber satın alındıklarında siteniz SSL sertifikası ile korunur.

Https Nasıl Test Edilir?

 

HTTPS nasıl test edilir sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Test etmek için tek yapmanız gereken site alan adı kısmındaki ibarelere göz gezdirmek olacaktır. Kimi tarayıcı ve sitelerde en solda kilit simgesi bulunurken kimilerinde de URL, https ile başlar. Bunların olduğu durumlarda ek olarak test veya herhangi bir araca gerek duyulmaz. Modern internet tarayıcılarının tümü http protokolü kullanan sitelere karşı sizleri uyarır. Siteye girerken olabilecek zaafiyetleri ilk ekranda sizlere anlatır veya bilgi sayfasına yönlendirir.

Https bağlantı Noktası

Tarayıcılar 80 numaralı bağlantı noktasından HTTP’yi desteklemektedir. Varsayılan bu adres yerine farklı adresler de kullanılmaktadır. 443 bağlantı noktası ise HTTPS için varsayılan bir bağlantı noktasıdır. Protokolün ihhtiyaç duyduğu çalışma ortamını sağlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ