Bedava İnternet

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İnternet Hızı Ölçme

  • 15 Haziran 2021
  • 1.655 kez görüntülendi.
İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İnternet Hızı Ölçme

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı? Günümüzde nerede ise her hanede sabit internet bağlantısı bulunuyor. Bulunmasa bile önemli bir ihtiyaç olduğu için talep ediliyor. İnternet alırken dikkat edilmesi gereken noktalar denildiğinde iki farklı başlık karşımıza çıkıyor; İnternet fiyatı nedir ve İdeal İnternet hızı nedir şeklinde. Bu yazımızda bu noktalardan ikincisine yakından bakacağız. Evinizde bulunan sabit internet hız testi nasıl yapılır sorusuna da firma firma cevap vereceğiz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Satın almış olduğunuz sabit internet hizmetinin hızı kimi zaman yeterli gelmeyebilir. Bazı durumlarda hızını hiç bilmeden satın alım yapılmaktadır. Bazen de vaat edilen hızın elde edilemediği düşünülür. Bu gibi bir durumda internet hız testi nasıl yapılır sorusu doğar.

İnternet hız testi yapmak için birçok farklı site bulunmaktadır. Yazılım veya siteler içerisindeki hız testleri ile internet hız testi yapabilirsiniz. Ülkemizdeki nerede ise her sağlayıcının kendi kullandığı özel hız testi uygulamaları bulunur. Yazımızın ilerleyen kısımlarından Turkcell internet hız testi, Türk Telekom internet hız testi, Vodafone internet hız testi ve Türknet internet hız testi için yapılması gerekenlere de değineceğiz.

İnternet Hız Testi Kaç Olmalı?

Kullanılan internet hız testi kaç olmalı sorusu da çokça yöneltilen bir soru. Bu soruya net bir cevap bulmak için ne istediğinizi, neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. İnternet hızının çok olması en ideal durumdur. Herkes hızlı internet kullanmak istese de özellikle ülkemizde internet ücretleri dünyaya göre oldukça yüksek konumda. Bu sebeple kullanacağınız internetin fiyat/performans odaklı olması gerekir.

İnternet hızı için belirlenen genel parametrelerden yola çıkarak bazı öneriler verilebilir. Eğer internetten sık sık dosya indiren biri iseniz internet hızını karşılayabileceğiniz en yüksek paket ile alabilirsiniz. 100 Mbps internet hızı ile saniyede 12-13 Mb dosya indirebilirsiniz. Bu da standart 2 GB bir filmi 3 dakika içerisinde indirmek demek. İşin maliyet kısmında ise en az 140 TL ücret ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için Türk Telekom internet fiyatları veya diğer firmaların fiyatlarına yakından bakabilirsiniz.

Sürekli online oyun oynayan birisi iseniz internet hızınız ile beraber bölgenizde seçeceğiniz firmanın verdiği performansa bakmalısınız. Ping sayısı internet hızı ile beraber; internet kullanıcı sayısı, altyapısı, sunucu uzaklığı gibi parametrelere bağlıdır. En düşük ping olan internet paketini bölgenizdeki diğer kullanıcılar ile görüşerek bulabilirsiniz.

Yukarıdakilerin dışında kalan genel profilin kullanım alışkanlığında ise stabil bir internet erişimi ve rahatsız etmeyecek bir hız istenir. Ülkemizde standart olarak verilen 16 Mbps ve 24 Mbps hızlar ile bu ihtiyaç kolayca giderilebilmekte. Bir diğer alt hız ise 8 Mbps. Bu hız tek bir kişinin standar internet ihtiyacını karşılasa da günlük kullanım için zaman zaman problem yaratabilir. Özellikle birden fazla kullanıcı olan hanelerde en az 16 Mbps hızında internet olmalı.

İnternet Hız Ölçümü Nasıl Yapılır?

Gelelim internet hız ölçümü nasıl yapılır konusuna. Hız ölçümü için güvenilir bir internet speed tester kullanmalısınız. İnternet sağlayıcılarının sitesinde bulunan speed tester uygulamaları ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır sorusundan sonra verilen bazı cevapların yanlış olduğunu belirtmek gerek. Örneğin Wifi ile internet hızınızı kesin şekilde öğrenemezsiniz. Kablosuz ağ zaman zaman ortam koşulları sebebi ile zarar görebilir. Bu sebeple internet hız testi nasıl yapılır için cevap aradığınız cihazınıza ethernet ile internet bağlayın. Bu durumda daha kesin sonuçlar elde edersiniz.

İdeal İnternet Hızı Nedir?

İnternet satın almak isteyen herkesin aklında ideal internet hızı nedir sorusu dolanır. Bu sorunun net olarak bir cevabı olmasa da kullanan çoğunluğu göz önüne alarak varsayımda bulunulabilir. Tüm kullanıcıların üzülmeyeceği bir ideal internet hızı söylemek gerekir ise bu 35 Mbps olacaktır. Ülkemizde 35 Mbps hız veren uygun fiyatlı internet paketleri bulunmakta. Bunun ile beraber bazı durumlarda internet indirme hızı ile beraber yükleme hızı da önemlidir. Sürekli olarak internete veri yükleyen birisi iseniz ideal internet hızı için upload hızına bakmalısınız. Ülkemizdeki internet kampanyalarında yükleme hızından çokça bahsedilmediği için sitelerde detaylı bir araştırma yapmanız önerilir.

Vodafone İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

Eğer Vodafone Net müşterisi iseniz internet hız testi için özel bir site bulunmuyor. Vodafone internet hız testi için kullanılan ana internet hız testi uygulamalarına yönelebilirsiniz. Dilerseniz aşağıda bulunan Türknet internet hız testi ve Türk Telekom internet hız testi sitelerinden de yararlanabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

İnternet sağlayan firmalar arasında internet hız testi programı olan iki firmadan biri Türk Telekom. Türk Telekom internet hız testi, hem Türk Telekom müşterileri hem de diğer internet sağlayıcıları tarafından kullanılabilmekte. Türk Telekom hız testi için buradan ilgili siteye gidebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Superonline Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

Eğer Turkcell Superonline kullanıcısıysanır internet hız testi için Superonline’a özel bir site bulunmuyor . Superonline internet hız testi için direkt olarak internet hız testi yazıp çıkan araçlardan veya aşağıda bulunan Türknet internet hız testi ve Türk Telekom internet hız testi sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Turknet İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

İnternet sağlayan firmalar arasında internet hız testi programı olan diğer firma ise Turknet. Turknet internet hız testi programından, hem Turknet hem de diğer internet sağlayıcılarının müşterileri yararlanabilmekte. Turknet hız testi için buradan siteye gidebilirsiniz.

Turkcell İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Turkcell internet hız testi nasıl yapılır sorusunun cevabı internet hız testi superonline nasıl yapılır sorusunun cevabı ile aynıdır. Hem Turkcell hem de Turkcell Superonline için ayrıca bir internet hız testi programı bulunmuyor. Yazı içerisinde verdiğimiz hız testi siteleri ve hız testi uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Telefon İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet kullanımının en yoğun olduğu cihazlar cep telefonları. Gerek sabit internet gerek mobil internet kullanımı oldukça fazla. Telefon üzerinden internet hızı öğrenmek de oldukça basıt. Peki Telefon internet hız testi nasıl yapılır? Bunun cevabı ise mobil uygulamalar. Aşağıda internet hız testi uygulamaları ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Uygulamaları

Gerek Android internet hız testi gerek ise iOS internet hız testi için uygulamalara başvurmak gerekmekte. Aşağıda indirebileceğiniz güvenilir uygulamaları bulabilirsiniz. Bu uygulamalardan hem mobil veri hızı testi hemde wifi hız testi yapabilirsiniz.

1-Speedtest

Speedtest Android internet hız testi uygulaması için tıklayın!

Speedtest iOS internet hız testi uygulaması için tıklayın!

2-SpeedCheck

SpeedCheck Android internet hız testi uygulaması için tıklayın!

SpeedCheck iOS internet hız testi uygulaması için tıklayın!

Wifi Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi nasıl yapılır konusundan gerek internet sağlayıcılar için gerek ise telefonlar için detaylıca bahsettik. Son değineceğimiz konu ise Wifi hız testi nasıl yapılır konusu.

Wifi hız testi, temelde tüm internet hız testleri ile aynıdır. Yapmanız gereken ek bir işlem veya farklı bir uygulama bulunmuyor. Eğer telefonunuzdan wifi hızı testi yapacaksanı yukarıdaki uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Wifi internet bağlantısını bilgisayar üzerinden sağlıyorsanız ise yazı boyunca değindiğimiz diğer yöntemlerin tümü işinize yarayacaktır. Wifi için hız testi yapmak internetinizin nihai hızını ortaya koymaz. Bunun sebebi Wifi bağlantısının ortam koşullarına göre sekteye uğramasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ