Bedava İnternet

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır Günümüzde hemen herkesin evinde veya cebinde internet bulunmakta. İnternet kullanımında merak edilen noktalardan biri de internet hızı kaç olmalı üzerine oluyor. Bu yazımızda çeşitli internet hızları hakkında detaylı anlatıma yer vereceğiz. Bunun yanı sıra çeşitli firmalar için internet hız testi nasıl yapılır bilgisi de yazı içerisinde yer alacak.

İnternet hızı kaç olmalı, ideal internet hızı nedir sorularının temel sebebi ülkemizdeki ağ erişiminin sınırlı olmasıdır. Altyapının iyi kurulmaması sebebi ile diğer ülkelere nazaran daha yavaş ve kısıtlı hız sunuluyor. Bu durumda birçok platformda bazı sorunlara yol açabiliyor.

Buna verebileceğimiz konulardan biri online oyun için internet hızı ne olması konusu olabilir. İlerleyen dönemlerde bu konu ile alakalı detaylı bir rehber yapacağız, bu durum da internet hızı ne olmalı konusu ile alakalı olsa da bazı değişkenlere sahip. Bu sebeple bu yazı içerisinde oyun için internet hızı ne olmalı konusuna girmeyeceğiz.

Genel olarak internet hızı konusunda sıkıntı yaşanılan noktalar; video izleme, dosya indirme, sosyal medya uygulamaları, sitelerin yüklenmesi gibi kritik noktalar. Yazımızın devamında bu noktalara detaylıca değineceğiz.

İnternet Hızı Kaç Olmalı

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızı kaç olmalı sorusunu sorarken taleplerinizi de dile getirmelisiniz. İnternet kullanım alışkanlıklarınıza göre size gereken internet hızı söylenebilir. Bu durum için gün içerisinde ne amaçla internet kullandığınızı, hangi platformlarda kullandığınızı belirtmeniz gerekir.

Şu sıralar internet kullanımının etrafında toplandığı noktalar sosyal medya mecraları. Gerek Youtube gerek ise Instagram, içerisinde barındırdığı görsel içerikler sebebi ile aşırı internet kullanımına sebep veren platformlar. Bu platformlarda sorun yaşamadan gezinmek için iyi bir internet bağlantısı ise şart.

Youtube’da video indirmek için gereken internet hızı video kalitesine göre belirlenir. Örneğin 1080p yani Full HD bir video için dakikada en az 50 MB harcanır. Bu da saniyede 834 Kb boyutunda veri indirmesine tekabül eder. Eğer youtube üzerinde Full HD bir video izleyecekseniz internet hızı en az 8 Mbit olmalıdır. Bu sayede saniyede 1 MB dosya indirimi yapılır ve video izlenebilir. Youtube’da dakika başına video boyutları şu şekildedir:

 • 144p için harcanan 0.5-1.5 MB
 • 240p için harcanan 3-4.5 MB
 • 360p için harcanan 5-7.5 MB
 • 480p için harcanan 8-11 MB
 • 720p (HD) için harcanan 20-45 MB
 • 1080p (Full HD) için harcanan 50-68 MB
 • 1440p (2K) için harcanan 45-135 MB
 • 2160P (4K UHD)  için harcanan 95-385 MB
 • 4320p (8K FUHD) için harcanan 150-375 MB

Youtube için gereken internet hızları sırası ile şu şekildedir:

 • 144p için gereken 80-100 Kbps
 • 240p için gereken 300-700 Kbps
 • 360p için gereken 400-1,000 Kbps
 • 480p için gereken 500-2,000 Kbps
 • 720p (HD) için gereken 1.5-6.0 Mbps
 • 1080p (Full HD) için gereken 3.0-9.0 Mbps
 • 1440p (2K) için gereken 6.0-18.0 Mbps
 • 2160P (4K UHD)  için gereken 13.0-51.0 Mbps
 • 4320p (8K FUHD) için gereken 20-50 Mbps

Peki bu hızları nasıl anlayabilirsiniz. Gelin o konuya da girelim.

Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızınızı öğrenmek için hiz testi yapmanız gerekir. İnternet hız testi için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu bölümde her internet sağlayıcısı için ayrı ayrı internet hız ölçme sitelerini bulabilirsiniz.

Ttnet hız testi

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

TTnet hız testi olarak aransa da değişen firma kimliği sebebi ile konuya Türk Telekom hız testi demek daha doğru olur. Türk Telekom firması hız testi için kendi sitesine sahip durumdadır. Bu siteye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Superonline hız testi

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

Söylemek bizi üzse de Superonline internet hız testi, Turkcell bünyesinde bulunmuyor. Bunun için yukarıdaki linkte bulunan Türk Telekom hız testi sitesini veya BURADAN giderek Speed Test sitesini kullabilirsiniz.

Turknet hız testi

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

Turknet de kendine ait internet hiz testi olan kurumlar arasında. Diğer sitelere nazaran daha farklı bir yapısı olan Turknet ile grafik şekilde internet hızınızı görebilirsiniz. Grafikte ulaşılan en yüksek hız ile beraber en düşük hız da bulunmaktadır. BURADAN Turknet hız testi sitesine gidebilirsiniz.

internet hiz testi

Dsmart hız testi

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

Tıpkı Superonline gibi Dsmart da bünyesinde hız testi bulundurmuyor. Bunun için yukarıdaki linkte bulunan diğer hız testi sitesi sitelerini kullanarak da Dsmart hız testi yapabilirsiniz.

Vodafone hız testi

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

Vodafone da Dsmart ve Superonline gibi internet hız ölçme sitesi olmayan firmalardan biri. Listede bulunan diğer hız testlerinden yararlanarak Vodafone ev internet hızı ölçme işlemini yapabilirsiniz. Vodafone hız testi için Vodafone uygulamasına da bakabilirsiniz.

Millenicom hız testi

İnternet Hızı Kaç Olmalı | Hız Testi Nasıl Yapılır?

Millenicom kendi içerisinde internet hiz testi bulunduran firmalar arasında yer alıyor. Speed Test sitesine benzer bir arayüzü olan bu internet hızı ölçme aracında hem Millenicom müşterileri hem de diğer firmalardan internet kullanan müşteriler yararlanabilir. Millenicom hız testi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

En İyi İnternet Hızı Nedir | İnternetimin Hızı Ne Olmalı?

Yazı süresince internet hızı ve hız testi hakkında detaylı bir bilgilendirme yaptık. Şimdi gelelim ana konuya; internet hızı kaç olmalı veya en iyi internet hızı nedir konusuna.

Yukarıda da dediğimiz gibi internet hızı ne kadar olmalı sorusu internet kullanımıza göre değişir. Bu yüzden bu başlık altında sırayla hangi hızda neler yapılabilir, şu internet hızı nasıl değerlendirelim dedik.

8 mbps internet hızı nasıl

Ülkemizde en yaygın kullanımı olan internet hızları arasında ikinci sırada 8 mbps internet gelmekte. Bunun en büyük sebebi ise en ekonomik internet paketlerinin bu hızda olmasıdır.

Peki 8 mbps internet hızı nasıl, yeterli mi? Eğer internetten 480p video izleyecek, basit şekilde interenet kullanacaksanız yeterli olur. Yüksek boyutlu dosyalar indirmek için ise kesinlikle öneremeyiz. 8 mbps internet ile saniyede maksimum 1 MB veri indirildiği için 1 GB bir dosya yaklaşık olarak 18 ile 25 dk arasında indirilebilir.

12 mbps internet hızı nasıl

12 mbps internet, en fazla kullanılan üçüncü internet konumunda. Bundaki sebep tıpkı 8 mbps’de olduğu gibi fiyatlar. Ekonomik olan 12 mbps paketler ise çok fazla bulunmuyor.

12 mbps internet hızı nasıl diyorsanız cevabımız 8 mbps’den çok farklı olmayacak. Bu hızla da en fazla 720 p videoları rahat izleyebilir ve rahatlıkla işlemler yapabilirsiniz. 12 mbps internet indirme hızı ise saniye 1.5 MB’dır. 1 GB bir dosya yalklaşık olarak 12 ile 15 dakika arasında indirilir. Bu sebeple büyük dosyalar için yine yeterli değildir.

16 mbps internet hızı nasıl

16 mbps internet hızı ise en fazla kullanılan internet hızıdır. Ülkemizdeki nerede ise tüm bağlantı tiplerinde giriş paketi olarak 16 mbps verilir. Bazı firmalar da direkt olarak sadece 16 mbps hızında interent sunmaktadır.

16 mbps internet hızı nasıl, oyunlarda yeterli mi sorusunun cevabı evet olacaktır. Diğer iki paketten kat be kat hızlı olan bu paket ile internet üzerindeki her işlemi yapabilirsiniz. Fakat şunu belirtelim; 16 mbps internet hızı tüm platformlarda önerilen en düşük internet hızıdır. Bu sebeple normal işlerinizde akıcı olsa da oyunlarda kimi zaman sorun yaratabilir. 1080p videoları kolaylıkla izleyebilir, indirmeleri makul sürelerde yaparsınız. 16 mpbs internet indirme hızı 2 MB/sn’dir. Bu sayede 10 dakikadan az bir sürede 1 GB dosya indirebilirsiniz.

24 mbps internet hızı nasıl

İnternetim bir tık daha hızlı olsun diyenlerin genel tercihi 24 mbps. Birçok internet hızı kaç olmalı yazısında 24 mbps önerilmekte. Eğer basit bir kullanım ile beraber kusursuz bir oyun performansı istiyorsanız 24 mbps aradığınız hız.

24 mbps internet hızı nasıl, yüksek boyutlu dosya indirebilir miyim sorusunun cevabı hem evet hem de hayır. İnternet hızı her ne kadar yüksek gibi görünse de 24 mbps internet indirme hızı 3 MB/sn’dir. Bu sebeple 1 GB bir dosyayı 6-7 dakika içerisinde indirmeniz mümkün. 10 GB da 1 saat ve 1 saat 10 dakika arasında iniyor. Bunlara rağmen amacınız 100 gibi dosyaları kısa sürede indirmek ise yazımızın sonunda size bir önerimiz olacak.

35 mbps internet hızı nasıl

Tüm yazı boyunca internet hızı kaç olmalı sorusunu detaylıca inceledik, kriterlerden bahsettik. Bu duruma vereceğimiz en iyi internet ile karşınızdayız. İnternet hızı kaç olmalı, iyi bir internet kullanımı için internet hızı 35 mbps olmalı, çünkü; fiyat/performans olarak en nitelikli paketler bu hızda bulunuyor.

35 mbps internet hızı nasıl, her şeyi yapabilir miyim; evet, yapabilirsin. Dünya üzerinde sunulan tüm hizmetlerde önerilen internet hızı 35 mbps’dir. Bakın en düşük gereksinim değil, öneren internet hızı olarak niteliyoruz. Bu da internet hızının oyundan tutun video izlemeye ve hatta veri indirmeye kadar her şeye yettiğini ortaya koymakta. 35 mbps internetin indirme hızı 3.9 MB/sn’dir. Bu sayede 3-4 dakikada 1 GB dosya indirebilirsiniz. 10 GB bir dosyayı ise yarım saat ile 40 dakika arasında indirmeniz mümkün.

Dosya İndirmek için İnternet Hızı Kaç Olmalı

En fazla sorulan sorular arasinda dosya indirme için internet hızı kaç olmalı veya oyun indirmek için internet hızı kaç olmalı sorusu yer alıyor. Bu sorunun cevabını direkt vermemiz mümkün değil. Bu konuda sizlere en uygun paketi siz bulabilirsiniz. Bu kısımda dosya indirmek için gerekli internet hızı ne olabilir konusunda fikir vermek için internet hızları için ayrı ayrı indirme hızlarını vereceğiz. İnterent hızı kaç olmalı aşağıdan bakarak karar verebilirsiniz:

 • 50 Mbps internet indirme hızı 6.25 MB/s
 • 75 Mbps internet indirme hızı 9.375 MB/s
 • 100 Mbps internet indirme hızı 12.5 MB/s
 • 150 Mbps internet indirme hızı 18.75 MB/s
 • 200 Mbps internet indirme hızı 25 MB/s
 • 500 Mbps internet indirme hızı 62.5 MB/s
 • 1000 Mbps internet indirme hızı 125 MB/s

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ