Bedava İnternet

Kripto Para Piyasasındaki Long-Short Pozisyon Nedir?

  • 04 Mayıs 2022
  • 824 kez görüntülendi.
Kripto Para Piyasasındaki Long-Short Pozisyon Nedir?

Bilindiği üzere yatırım alanında yüzlerce terim bulunmaktadır. Bu terimlere hakim olmak büyük bir artıdır. Long ve Short terimleri ise kripto para piyasasının bel kemiğidir. Peki, long-short pozisyon nedir? Şimdi yakından bir göz atalım. 2018 senesinde global borsaların görücüye çıkması, Türk borsalarının sayısının artması ve 2021’deki metaverse çılgınlığı neticesinde kripto para piyasasının bilinirliği hızla artmaya başladı. Doğal olarak dünyanın dört bir yanındaki pek çok insan bu alanda bilinçlendi ve yatırımlarını artırdı. Yatırımların başarısında ise alınan pozisyonların önemi son derece büyük.

Long-Short Pozisyon Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Long ve short pozisyon, sırasıyla uzun ve kısa pozisyon manasını taşımaktadır. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların kripto para değerinin yükselme ya da geri çekilmesine olan inancını yansıtır. Coinlerin yükseleceğini düşünen yatırımcıların oluşturduğu işlemlere uzun pozisyon yani long pozisyon denir. Bu pozisyon zaman zaman longlamak olarak da kullanılmaktadır. Fiyatın düşeceğine inanarak yapılan işlemlere ise kısa pozisyon yani short pozisyon denilmektedir. Bu terim aynı şekilde shortlamak olarak adlandırılır. Böylelikle long-short pozisyon nedir sorusunu kavramış olduk. Ancak bu konuda bilinmesi gereken birkaç detay daha mevcut.

Henüz piyasaya yeni katılan yatırımcılar, kripto para endüstrisinin kendine has jargonuyla tanışmak zorundadır. İlk başlarda karmaşık gelse de esasında long ve short gibi kavramlar çok teknik terimler değildir. En basit haliyle long ve short, kripto para birimlerine ait fiyatın gidebileceği iki muhtemel yönü temsil eder. Bu iki yönde kâr elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Uzun pozisyon alan kripto para yatırımcıları, fiyatın o andan itibaren yükseleceğini düşünür. Böyle bir durumda yatırımcının uzun yani long pozisyona geçtiği söylenebilir. Doğal olarak kısa pozisyonda da fiyatın o andan itibaren düşmesi beklenir. Bir başka deyişle yatırımcı kısa pozisyona geçer ve kripto para birimini satar.

Ne zaman uzun pozisyon açılmalıdır?

Long-short nedir, ne zaman açılmalıdır

Long-short pozisyon nedir, ne zaman açılmalıdır?

Konuyu daha net kavrayabilmeniz için long-short pozisyon nedir sorularını tek tek incelemeye karar verdik. Kripto para yatırımcıları, belli bir coin fiyatının yükseleceğini düşündüklerinde uzun pozisyon açmalıdır. Birkaç gün sonra ilgilendiği kripto para biriminin yükseleceğine inana biri, spot borsadan ilgili kripto para birimini satın alabilir. Vadeli işlemler, opsiyon ürünü veya farklı bir ürün ile uzun pozisyon açabilir. Fakat her ne olursa olsun bu karar teknik analizlerle desteklenmelidir. Herhangi bir projenin ciddi ortaklıklar kurduğunu ya da son derece önemli bir güncelleme yaptığını öğrenen biri, projenin yerel token’ı üzerinde long pozisyon alabilir. Tüm bunlar için güncel haberleri ve sosyal medyayı düzenli bir şekilde takip etmek gereklidir.

Ne zaman kısa pozisyon açılmalıdır?

Eğer bir yatırımcı herhangi bir kripto para biriminin düşeceğine inanıyorsa short pozisyon almalıdır. Aynı long pozisyonda olduğu gibi bu kararda güvenilir bir analizle desteklenmelidir. Genel olarak belli bir kripto para birimi gereğinden fazla yükselip doygunluğa ulaştıysa kısa pozisyon açılır. Coinin fiyatı, direnç seviyesini kıramıyorsa ve direnç seviyesinden aşağı yönlü eğilim başlamışsa short pozisyon almak daha mantıklı görülmektedir. Herkesin bildiği üzere kripto para piyasası hala yeni gelişen bir aşamadadır. Bundan dolayı Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki hareketlerin bir temeli olmayabilir. Long veya short pozisyon almadan önce piyasayı derinden etkileyen faktörleri (politik, ekonomik vb.) takip etmek büyük önem taşımaktadır. Böylece long-short pozisyon nedir sorusunun yanında diğer detaylara da değinmiş olduk. Dilerseniz  ”STEPN Nedir, Web3 Alanında Devrim Yaratmaya Mı Hazırlanıyor?” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ