Bedava İnternet

Kripto Para Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 20 Kasım 2022
  • 57 kez görüntülendi.
Kripto Para Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto Para Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler, Amerika’da 2008 yılında oluşan mali kriz yüzünden Amerikan Merkez Bankası çözüm yolunu bolca para basmaktan bulmuştur. Bunun üzerine internete gizemli bir insan “Bitcoin “adında bir kripto paramı çıkardı. Bitcoin denen şey blockchain teknolojisini kullanmaktadır ve bu kripto parayı yaratan gizemli insanın internetteki kullanıcı adı Satoshi Nakamotodur.

kripto paralara yatırımda dikkat edilmesi gerekenler

Bitcoin kripto para birimi internete oluşturulan borsalarda satışa sunulduğu vakit insanlar arasında günümüze yavaş yavaş popülaritesini artırdı ve rekor fiyatını 69 bin dolardır.

Piyasanın temel yapı taşını Bitcoin olarak kabul etmek üzerine bin bir çeşit kripto para bulunmaktadır, bazılarının çağ atlatacak projeleri var bazıları da hayvanları sembolize edilerek dijital ortamda basılıyor.

Piyasada yatarım yapmak üzerine birçok dikkat edilmesi gereken şey var. Bunları birçok içeriğin araştırıp derleyerek sizlere yazdık.

1-Borsa Güvenirliği ve Komisyon Ücretleri

Kripto para piyasası ve teknolojik olarak 13 yıldır insanların hayatında ve şirketlerin borsalarına göre emekleme aşamasındadır. Bu 13 yıllık süreçte birçok kripto para borsası açıldı, borsaların hacklenmesi ve Bitcoinlerin çalışması ya da sahte borsalar açarak insanların para el koyarak kaçan hırsız gibi vakalar olmuştur. Bu yüzden günümüzde bile borsaların güvenirliğini sorgulamak gerekiyor.

2022 yılında FTX borsası batmasında arkasında yatan olaylar gerçekten çok üzücü ve insanların piyasaya olan inancı azaldı ve kripto para borsalar güvenirliğini kaybetti. Ayrıca bazı borsaların komisyon ücretleri gerçekten yüksek.

Şu zamanlarda risk almak gerçekten olumsuz sonuçları olabilir fakat risk almayı bekleyen birçok insan var, bunun sonucu olarak komisyonu düşük ve sahibi belli olan borsalar tercih edilmesi gerekir.

2-Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar

2022 yılının ayı sezonunda ekonomisi kripto paralara dayanan birçok şirket iflası getirdi veya borsalarında birkaç hata yapmasına sebep olmuştur. Ortamda güvenli bir piyasa olmadığı üzerine toplum üzerinde sözü geçen kişiler piyasada kolay kolay manipülasyon yapabilmektedir. Buna karşı tek önlem kripto paraları sıcak cüzdanlardan soğuk cüzdanlara transfer yapılmasıdır. Çünkü borsaların ne zaman çökeceği belli olmuyor.

3-Arz ve Maksimum Arz Miktarı

Piyasada birçok güzel ve sağlam projeli kripto para var ancak ekonominin temel derslerinden birisi olan “arzı sınırlı miktar olan değerlidir.” kuralını hatırlatmamız gerekiyor. Projesi ne kadar devrim yaratacak olsa da günümüzde çıkan coinler maksimum arzı sınırsız olarak belirlenip piyasaya sürülüyor. İnsanlar projeye yatırıp yaparken özellikle bu konuda maksimum arsızın belirli olmamasına dikkat etmesi gerekiyor.

4-Projenin Arkasındaki İsimler

Bitcoin’in yaratıcısını sadece kullanıcı ismi biliniyor ve gerçek kimliği halen bilmecesini korumakta lakin bu bilmece Bitcoin’in yüksek fiyatlara satılmasının arkasındaki yegane detaydır. Bitcoin’den sonra çıkan kripto paraların projeleri arkasındaki isimler genel olarak önemli, çünkü piyasada henüz devletler tarafından regülasyon olmadığı için mahkemelerin kimden hesap soracağı belli olması şart.

5-Listelendiği Borsalar

Kripto paraların projelerini desteklemek amacı borsalar fikirleri güzel olan projeleri fon sağlıyorlar ve kendi borsalarında listelemeye alıyorlar. Bunun sonucu olarak da listelenen kripto paranın fiyatı aniden uçmaya başlıyor. Dikkat edilmesi gereken şu, önceden listelenmiş bir coin başka borsada listelemesi haberi fiyatı uçurur ve listelediğin vakit elinde olan yatırımcılar satmaya başlar. Yatırıma yeni başladı iseniz belli bir süre yeni listelenen coinden uzak durmamakta fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ