Bedava İnternet

Kriptoda Kaybetmeyin! Bu Önerileri Dikkate Alın!

  • 28 Ekim 2022
  • 268 kez görüntülendi.
Kriptoda Kaybetmeyin! Bu Önerileri Dikkate Alın!

Kripto para sektörüne henüz yeni adım atmış yatırımcılar öncelikle bu piyasanın nasıl işlediğine dair bir fikre sahip olmak zorundadır. Bunun için, piyasadaki yüzlerce kripto para birimi hakkında yeterli bilgi edinmek adına araştırmalara zaman ayırmanız gerekiyor.

Binlerce farklı coin ve token olduğundan BTC ve ETH’nin ötesini görebilmek büyük önem taşımaktadır. Ek olarak kripto para dünyasının nasıl işlediğini anlamak için blok zinciri teknolojisini iyi kavramanız gerekmekte. Şimdi daha sağlıklı bir yatırım yapmak için dikkat edilmesi gereken konulara biraz göz gezdirelim.

Paranızı Yönetmeyi Öğrenin

Kripto paralar söz konusu olduğunda insanların büyük bir kısmı bunun tamamen grafikleri analiz etmekten ve işlem yapmayı bilmekten geçtiğini düşünüyor. Bu görüşten farklı olarak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri paranızı olası risk faktörlerini analiz ederek farklı kripto para birimlerine dağıtmaktır.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: Borsada Limit Emri Nedir?

Duygularınızı Kontrol Altına Almayı Öğrenin

Kripto para piyasasında yatırım yaparken duygularınız her zaman ikinci planda olmalıdır. Akılcı ve rasyonel kararlar vererek doğru hamleler yapabilir ve istediğiniz kazançları elde edebilirsiniz. Ama gerçek bir yatırımcı olmak istiyorsanız bu hangi yatırım aracı olursa olsun sabırlı olmalı ve beklemeyi öğrenmelisiniz. Çünkü Dünyanın en iyi yatırımcılarınında dediği gibi yatırım yapılırken beklemeli ve uzun vade elinizde tutmayı bilmelisiniz. Aceleci tavırlar ile yatırım yapmamayı bilmelisiniz. Düşüşlerde paniğe kapılmamalı yükselişte rehavete kapılmamalıdır.

Düşük Fiyatlı Token’lara Dikkat!

Piyasada düşük fiyatlı yüzlerce altcoin bulunuyor. Düşükten alıp yüksekten satma hayali kurarak yalnızca ucuz diye kripto paralara yatırım yapmak doğru değildir. Aldığınız ucuz coinler senelerce yerinde sayabilir. Bunun pek çok örneğini görebilirsiniz Token alırken iyi bir araştırma yapıp güzel bir analiz yapmalısınız şirket ne yapmış iyice detaylarıyla öğrenmeli ve gerçekten değerli varlıklara yatırım yapıyorsa alım yapılmalıdır. Ucuz die sadece alım yapmamalı iyi bir araştırmaya dayalı alım yapılmalıdır.

Projenin Arkasındaki Ekip İncelenmeli

Coin yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise projenin arkasındaki ekiptir. Yani projeyi ortaya çıkaran ekipte kimler var, bu ekibin yöneticileri kimlerdir gibi soru işaretlerini araştırın ve kimler olduğuna bakın. Sadece bu yöneticilerin kim olduğunu değil daha önceki çalışmalarına, girişimlerine de takip edebilirsiniz. Projede yöneticilerinin uzmanlık alanlarına bakabilir nelerde uzman olduklarını bulabilirsiniz. Fakat en önemli iş iyi bir analizden yani temiz bir araştırmadan geçer.

Projeyi İyi Analiz Etmeli

Yatırım yapılan kripto paranın whitepaper adıyla bilinen  tanıtım yazısı, kullandığı blockzincir teknolojisi, projenin geliştirici ekibi, diğer kripto para projelerinden sıyrılıp farkındalık sunuması , daha önce siber saldırıya uğramışmı gibi soruları araştırmanız sizler için çok anlam ifade etmektedir. White paper bir kripto para projesinin ortaya çıkışı sırasındaki en önemli belgelerden birisidir. Bir white paper ne kadar güzel ayrıntılı açık bir şekilde sunulduysa yatırımcısılarını net bir şekilde yatırım yapmasını sağlar.

Banka Kredisi Çekerek Yatırım yapmayın

yatırım yapılırken ne olursa olsun köşede nakitiniz varda yatırım yapın borç kullanarak çeşitli bankalardan kredi çekilerek yatırım yapılmamalıdır çünkü ani düşüşlerde kredinizin ödemesini zorlaştıracak olup sizleri finansal olarak sıkıntılara sürükleyebilir.

FOMO’dan Baskısından Kaçın!

FOMO psikolojik bir terimdir. Kaybetme korkusu olarak bilinir. Bir coinin yükselişinde ya da düşüşünde ani kararlar vermekten kaçınmalısınız. Her zaman ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere basan kararlar almanız gerekiyor. Kaybedince üzülmiyecek miktarlar ile giriş seviyesinde işlem yapılabilir. Kaybetme korkunuz varsa yatırım eğitimleri almalısınız.  Ve en önemlisi sabırlı olmayı öğrenmelisiniz.

Zararı Durdurma ve Kar Hedefi Belirlemek

Zarar durdurmak ve kar hedefi belirlemek bir finansal yatırımda kullanabileceğiniz en harika işlemdir. Bu yöntem ile fiyatlarda meydana gelen geri çekilmelerden kaynaklı kayıplarınızı sınırlandırabilirsiniz. Zarar kes işlemlerini tam zamanında hamlelerle az sıyrıklarla zararınızı kesebilirsiniz. Daha sonra işleminize devam edebilirsiniz.

İşlem Hacmi Yüksek Olan Kripto Para Birimlerini Tercih Edin

Her zaman alım satım işleminin daha kolay olduğu kripto paralar tercih edilmelidir. Bilinirliği ve fiyatlamaları daha öngörülebilir, işlem hacmi yüksek olan Coinlere yönelebilirsiniz. Garanti gözüyle bakılmasada, kendilerine bir yer edinmiş piyadasada adından söz etttirmiş Coinler sizler için uygun olacaktır. İşlem hacimleri yüksek olmasıyla beraber, fiyatlarıylada iyi seviyelerde duran Coinler, yine tercihleriniz arasında olsun.

Diğer makalemiz olan 2023 Kripto Para Tahminler inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ