Bedava İnternet

Metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? Metaverse Anlamı

 • 27 Ekim 2021
 • 1.374 kez görüntülendi.
Metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? Metaverse Anlamı

Metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? Metaverse Anlamı Bu içeriğimizde metaverse nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt bulacağız. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri birbiri ile metaverse üzerine yatırım yapmak için yarışıyor. Ülkemizde yeni yeni adı duyulmaya başlayan metaverse hakkında pek bilgi bulunmuyor.

Günlük yaşamımızda faydalandığımız teknoloji sayısı, biz fark etmesek de oldukça fazla. Sabah çalan alarmdan tutun, gece ışık kapatmaya kadar birçok konuda günümüzün teknolojik faydalarından yararlanıyor. Her yıl, ay ve hatta gün yeni teknolojiler hayatımıza girerken, bunların bir kısmı da kalıcı yer ediniyor.

Bu içeriğimizde “kalıcı” potansiyelini taşıyabilecek olan metaverse hakkında en sık yapılan yorum ise internetin yerini alabileceği üzerine. Peki böyle bir şey mümkün mü? Henüz yeni yeni duyulmaya başlayan bu teknoloji ile ilgili tüm detaylar yazımızda.

Metaverse Anlamı Nedir?

Metaverse nedir konusuna geçmeden önce metaverse anlamı nedir kısmını cevaplamamız gerek. Kelimeyi okuduğunuzda kulağa yabancı gelmese de sık sık kullanılan bir terim olduğunu söylemek güç.

metaverse kelimesi; Yunanca’da yer alan meta ve ingilizce’de yer alan universe kelimelerinin türetilmesi ile ortaya çıktı. Meta; sonra, ötesi gibi bir anlama gelirken, universe; evren, kainat anlamına gelmektedir. Metaverse kelimesi ise evrenötesi manasına bürünüyor.

Metaverse Nedir?

metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? metaverse Anlamı

metaverse nedir sorusuna kısa bir şekilde cevap vermek pek mümkün değil. Şu an için var olmayan bir konsept olduğu için teknik bir açıklama yapmak veya adres belirtmek yanlış olacaktır. metaverse’ün ne olduğu konusunda kafanızda fikir oluşması için sizden izlediğiniz bilim kurgu filmlerini hatırlamanızı isteyeceğiz.

Henüz var olmayan platformu, internet ve online trendlerin bir arada kullanılabildiği, gerçek zamanlı, 3 boyutlu bir platform olarak düşünebilirsiniz. Kafanızda buna dair bir imaj oluşturun. Yazı boyunca hayal gücünüzü kullanmayı ihmal etmezseniz, metaverse kavramını tam anlamı ile algılayabilirsiniz.

Metaverse, aslında bir bilim kurgu temelli hayak ürünüydü. 1992 yılında kaleme alınan Snow Crash (Parazit) romanında tam olarak “metaverse” konsepti tanımlanmakta. Gerçek insanların içerisinde bulunduğu ve avatarlar ile kendilerini gösterdikleri 3 boyutlu bir dünya!

Tabi ki bu konsept sadece bu kitapta geçmiyor, yüzlerce hatta binlerce bilim kurgu eserinde buna benzer bir hayal mevcut. Bu kitabı diğer kitaplardan ayıran ise metaverse kavramını tam anlamı ile yansıtması. Bu konsepti nerede ise bire bir yansıtan diğer eser ise daha sonradan filmi de çekilen Ready Player One romanı.

Gerçek Dünyada metaverse

Günümüzde bu kavramın en fazla etki bıraktığı konum ise hiç kuşkusuz Silikon Vadisi. Bilim Kurgu romanlarının dışında, günümüz dünyasına uygun ve kapsamlı bir tanım şu an bulunmamakta. Buna rağmen Matheww Ball tarafından yazılan Metaverse Primer yazısı da konu hakkında referans noktası olarak gösterilmekte.

Şu an için Facebook’un da dahil olduğu birçok büyük teknoloji şirketi bu alana dair yatırımlar yapıyor. Özellikle oyun sektöründe müthiş bir heyecan mevcut. Mevcut oyuncu topluluğu, böyle bir hayalin gerçeğe oldukça yakın olduğunun bilincinde. Bundaki en büyük pay ise son yıllarda gelişen VR teknolojisi ve insan bedeninin de dijital ortamlarda “oyun kumandası” işlemlerini yapabilir hale gelmesi.

metaverse Ne İşe Yarar?

metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? metaverse Anlamı

metaverse konseptinden detaylıca bahsettik, peki metaverse ne işe yarar?

Bu konuda verilebilecek çok farklı cevap var. Bu bölümde yapabileceklerinizi yazmaya kalkarsak uzun bir bölüm olur. Her ne kadar uzun bir bölüm olsa da yine de tam anlamı ile tüm işlevleri içinde barındırmayacaktır. Bunun sebebi ise konseptin önünün çok açık olması. Her sektörden, her alandan ve her kişiden farklı bir kullanım yolu çıkabilir.

metaverse kavramının ilk çıkışında direkt olarak oyuncuları hedef alabileceğini söyleyebiliriz. Böyle bir kavramı en net algılayacak ve özümseyecek kitle hiç şüphesiz güncel oyunculardır. VR, online oyun ortamı gibi birçok alanın metaverse konseptinin ana içeriğini refere etmesi, bunun en büyük sebebidir.

Bir diğer verebileceğimiz örnek de günümüzde borsayı meşgul eden sanal para ve mal varlıkları. Bildiğiniz gibi Bitcoin şu an için gerçek paraya dönüştürülmek üzere kullanılan tamamen sanal bir birim. NFT eserler ve eşyalar da keza öyle. Bu iki nesne de metaverse bir evrende daha manalı ve kullanılabilir hale gelecekler.

NFT’den örnek vermek gerekir ise NFT ilk başta birçok kişiye saçma gelmekteydi. Sadece size özel, başka kopyası olmayan sanal bir varlık fikri gerçek dünyada pek işe yarar gibi gelmese de metaverse bir konseptte çok farklı bir konuma gelebilir. Günümüzdeki birçok sanal nesneye buna benzer bir gelecek yakıştırması yapabiliriz.

Bu gibi kavramları düşünüp, bir zemine oturttukça metaverse nedir veya metaverse anlamı nedir gibi sorulara kendiniz de cevap bulacaksınız.

metaverse Ne Zaman Gerçekleşecek?

metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? metaverse Anlamı

metaverse ne zaman gelecek veya çıkacak tarzında birçok soru geliyor. Öncelikle şunu söyleyelim; çok kısa bir süre içinde hayatımızda olacak.

İlk aşamalarda direkt olarak pazarı oluşabilecek bir platform olmasa da 5 yıl sonra tüm evlerde bulunan bir alan olması ihtimal dahilinde. Günümüzde teknolojinin yayılma hızını düşündüğümüzde belki 5 yıl bile fazla olabilir.

Bu konuda zaman olarak net bir tarih vermesek de birkaç örnek ile kafanızda fikir oluşmasına yardım edebiliriz. Bildiğiniz gibi yapay zeka destekli yüz tanıma sistemi 90’ların sonunda hayal olarak görünürken 2010’lu yılların sonunda endüstriyel olarak yaygınlaştı.

Takvimler 2015 tarihini gösterdiğinde ise cep telefonları ile beraber avuçlarımızın içerisinde belir. Bugün birçok telefonda yüz tanıma sistemi, telefon şifrelemesi için kullanılıyor.

metaverse Neden Trend Oldu?

metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? metaverse Anlamı

Peki, metaverse nedir anladık, peki neden bu kadar trend oldu?

Bildiğiniz gibi sanal dünyalar üzerine her yıl en az 1 tane yeni bir konsept ortaya çıkıyor. Kimi zaman aynı durum yapay zekalar, robot teknolojileri için de gözlenmekte. metaverse için yapılan bu yaygaranın sebebi ise Facebook firmasının yaptığı açıklamalar ve gerçekten çok şiddettli bir şekilde yatırımlar yapması.

Facebook tarafından en yakın tarihli açıklama Metaverse inşası üzerine yapılacak olan personel alımı idi. Yeni bir platform inşası için yeni bir marka ve altında çalışan 10.000 Avrupalı uzman olacağı yapılan açıklamalarda bulunan bilgilerden sadece birkaçı. Teknolojinin Avrupa’dan çıkmasında ise mevcut oyuncu ve kullanıcı profili yoğunluğu etkili olmuşa benziyor.

Mobil internetin geleceği olarak nitelendirilen konsept için hali hazırda yürütülen birkaç farklı proje bulunmakta. Bu projeler:

 • Aavegotchi (GHST)
  Market Değeri: 125,179,475 Dolar
 • The Sandbox (SAND)
  Market Değeri: 625,939,329 Dolar
 • Decentraland (MANA)
  Market Değeri: 1,221,953,200 Dolar
 • Enjin Coin (ENJ)
  Market Değeri: 1,861,580,316 Dolar
 • Axie Infinity (AXS)
  Market Değeri: 4,193,561,676 Dolar

Facebook metaverse hakkındaki haber kaynağı

Bu yazımızda metaverse nedir, metaverse ne işe yarar gibi konulara detaylıca değindik. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ