Bedava İnternet

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? 2022

 • 02 Aralık 2021
 • 1.300 kez görüntülendi.
Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? 2022

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? 2022 Yeni internet bağlatacak veya modem değiştirecek kişileri ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız. Bu yazımızda derinlemesine Modem Kurulumu Nasıl Yapılır konusuna değineceğiz. Piyasada bulunan modemlerin birçoğu için kullanabileceğiniz yöntemler bu yazıda olacak.

İnternet servis sağlayıcı firmaların büyük çoğunluğu hizmetine ek olarak modem sunar. Bu modemler kimi zaman bozulabilir veya performans olarak kullanıcıya yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda yeni bir modem ihtiyacı doğar. Kullanıcıların çoğu yeni modemlerini eline almanın ardından ise modem internet kurulumu için gerekli adımları detaylıca bilmiyor.

Bu içeriğimizde alacağınız modem tipleri ve Turk.net, Türk Telekom veya Superonline mode kurulumu gibi detaylara değineceğiz. İçeriğimizin sonuna geldiğinizde siz de kendi modeminizi kuruyor olacaksınız. Modem kurulumu nasıl yapılır, modem ayarları yapma konularındaki tüm detaylar karşınızda…

Yeni Modem Kurulumu Neden Gerekir?

Genellikle ilk internet bağlantı ve modem kurulum işlemi, hizmet aldığınız internet servis sağlayıcı firma tarafından yapılır. Bu sebeple ek olarak bir kurulum bilgisine sahip olmak veya ihtiyaç duymak zihinlerde yer almaz. Ne zaman modem arızalanır, modem fabrika ayarlarına sıfırlanır veya yeni modem alınır o zaman ise durum tersine döner.

Eğer internet firmanız tarafından stok olarak o sağlayıcıya özel bir modem kullanmıyorsanız, her modeme reset atma işlemi sonrası kurulum yapmanız gerekir. Özellikle Turk.net kullanan kişiler, eski Türk Telekom modem kullanıyor ise modem kurulumu yapmadan tekrar internet kullanamaz.

Bunun temel sebebi ise Türk Telekom tarafından üretilen modemlerde, kullanıcıya ve Türk Telekom evde internet hizmetine ait bilgilerin olmasıdır. Fabrika ayarlarına sıfırlama olsa da bu ayarlar yerinde durur.

Turknet Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yazımızın ilk rehber kısmında Turknet müşterilerine yardımcı olacağız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi modem sıfırlama işlemi sonrası bu sorunun en çok yaşandığı firmadır. Eski modemlerdeki bilgileri değiştirmeden internet bağlantısı sağlanamamaktadır.

Bunun için şu adımları izleyin:

 • Modem arayüzüne erişmek için tarayıcınız üzerinden varsayılan Ip adresini girmelisiniz. (Konu hakkında detaylı bilgiyi Superonline Wifi yazımızdan bulabilirsiniz)
 • Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanızın ardından Ağ Ayarları kısmına gidin.
 • Bu kısımda bağlı olduğunuz internet kanalının yanına gelip Düzenle seçeneğine tıklayın. (ADSL/VDSL için dsl_internet, Fiber için değişmekte)
 • Açılan ekranda WAN Servisi ayarları kısmında işlem yapacağız.
 • Bu kısımdaki kullanıcı adı ve şifre kısmına Turknet tarafından size atanan bilgileri girmelisiniz.

Turknet Kullanıcı Adı ve şifre bilgisi için:

 • İlk olarak Turknet Online İşlemler sayfasına gidin.
 • Kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Teknik & Destek menüsünü açın.
 • Açılan menünün en altında yer alan Modem Şifre Bilgisi seçeneğine tıklayın.
 • Gelecek ekranda yer alan Kullanıcı Adı ve Modem Şifresi bilgilerini bulabilirsiniz.

Bilgileri ilk kısımda karşımıza çıkan PPP Kullanıcı Adı ve Şifre kısımlarına girdikten sonra ayarlarınızı kaydedin. Bu işlem sonucunda modem kurulumu tamamlanacaktır. Tüm işlemler için Turknet müşteri hizmetleri üzerinden yardım da alabilirsiniz.

Türk Telekom Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde en fazla evde internet abonesine sahip firma Türk Telekom’dur. Hal böyle olunca birçok kişi yeni modem ayarları konusunda yardıma ihtiyaç duyuyor. Türk Telekom müşterilerinin en büyük avantajı, firmadan alınan stok modemlerin kullanıcılara özel olarak ayarlı şekilde verilmesi. Bunun sayesinde sıfırlama işlemi sonrası tekrardan modem kurulumu yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Eğer yeni bir modem aldıysanız durum farklı olabiliyor.

Yeni modemlerinizi Türk Telekom internet kurulumu için ayarlamak için ilk olarak eski modem arayüzüne girmelisiniz. Turknet kısmında bahsettiğimiz PPP Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi kenara kayıt etmenizin ardından yeni modem arayüzünde yine aynı kısma ilgili modem ayarlarını yazarak işlemi tamamlarsınız. Eğer modemden bilgi alamıyorsanız Türk Telekom müşteri hizmetlerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Turkcell Superonline Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Superonline modem kurulum hizmeti için tüm müşterilerine destek vermektedir. Randevu üzerinden verilen bu destek acil durumda olan kişileri zora soktuğu için birçok kişi kendi başına Superonline modem kurulumu yapmanın peşinde koşuyor. Bu işlem için yapmanız gerekenler ise Türk Telekom kısmında bahsettiğimizden farklı değil. Eski modeminizde yer alan bilgileri kopyalayarak yeni modem arayüzüne girerseniz kurulumu tamamlayabilirsiniz. Yine yukarıdaki gibi Superonline müşteri hizmetleri üzerinden kullanıcı adı ve şifre bilgilerini talep edebilirsiniz.

Vodafone Net Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Vodafone müşterilerinin büyük bir bölümü telefon hattı üzerine hizmet alsa da önemli ölçüde evde internet müşterisi de mevcut. Türk Telekom ve Superonline kalitesinde hizmet sunan firma, modem kurulumu için destek ekiplerini ayağınıza kadar yolluyor. Modem kurulumunu kendiniz yapmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz gibi eski modeminiz WAN ayarları bilgilerini yeni modeminize girin. İlgili bilgileri Vodafone müşteri hizmetlerinden de alabilirsiniz.

Bu yazımızda modem ayarları ve modem kurulumu nasıl yapılır konusuna değindik. Konu hakkındaki soru görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ