Bedava İnternet

Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?

 • 07 Ağustos 2021
 • 879 kez görüntülendi.
Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?

Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim? İnternetiniz aniden yavaşlayabilir. Eğer farklı bir cihazın buna sebep olduğunu düşünüyorsanız modeme bağlı cihazları nasıl görebilirim sorusunu sorarsınız. Modeme bağlı cihazlar kimi zaman internetinizi fazlaca kullanabilir ve bu cihazlar size ait olmayabilir. İnternetinize izinsiz giren cihazları görmek için bu rehberimizden yararlanabilirsini.

Ev veya iş yerinizde bulunan internet bağlantısı kimi zaman yavaşlayabilir. Bu durumu fark ettiğinizde birçok sorun aklınıza gelebilir. Fakat ilk olarak bakmanız gereken yer ağ bağlantısında bulunan cihazlar olmalıdır. Modeme bağlı cihazları görmek internetinizin yavaşlamasındaki sebebi görmenize yardımcı olabilir. Özellikle izniniz dışında bağlanan cihazlar ise hem hızı hem de ağ güvenliğinizi tehdit eder.
Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?
İnternet üzerinde her modem için özel olarak bazı şifre kırma yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemlerin bu kadar açık olarak paylaşılması da modem arayüzünü kullanmayı bilmeyen yöneticilere tehlike oluşturuyor. Bunun altında ise iki sebep yatıyor:
 • Standart olan modem şifresinin değiştirilmemesi.
 • Modem arayüzünün dayanıklı olmaması ve 3.parti yazılımlar ile güvenlik duvarının aşılabilmesi.

Tabi bunlara gelmeden önce Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim sorusuna yanıt bulmamız gerekiyor.

Modeme kaç cihaz bağlı nasıl öğrenebilirim diyorsanız yapmanız gerekenleri 3 adımda detaylıca anlatıyoruz. İzleyeceğimiz adımlar:

 • Modem arayüzüne erişmek.
 • Ağ Bilgilerini detaylı görüntülemek.
 • Modeme bağlı cihazlar listesine girmek.

Gelin bu adımları daha da detaylandıralım.

Modem Arayüzüne Erişmek

Modem arayüzüne erişmek için herhangi bir tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Tarayıcılarda site adları bulunan ve arama yaptığımız kısma giderek IP adresinizi yazın. Bu adres genellikle 192.168.1.1 olsa da değişiklik gösterebilmektedir.
IP adresi ile eriştiğiniz arayüzünde kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Eğer daha önce bu arayüzde şifre değiştirme yapmadıysanız modem klavuzunda yer alan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmalısınız. Sağlıklı bir bağlantı için bu kısımda şifre değiştirmeyi unutmayın.

Ağ Bilgilerini Detaylı Görüntülemek

Bir sonraki adımımızda ise kullandığınız bağlantı ile ilgili detayları görüntülemeliyiz. Genel olarak bu bilgilere Kablosuz sekmesinden erişebiliriz. Sekmeye girmek için farklı ayar da bulunabilmektedir. Arayüzler, her marka ve modele özel olarak tasarlandığı için kullanım klavuzundan nasıl erişebileceğinize bir göz gezdirmeniz yararlı olacaktır.

 Modeme Bağlı Cihazlar Listesine Girmek

Kablosuz kısmına gitmenizin ardından sizin ağınızda aktif olarak bulunan cihazları ve bu cihazların kimliklerini görebilirsiniz. Bu kısımda listenen cihazlar arasından size yabancı olan bir cihaz var ise problemi bulduk demektir. Modeme bağlı cihazları çıkarma mümkün olsa da daha uzun süreli çözümler de mevcut. Bu noktada ise MAC adresi ayarlarına detaylı bir şekilde bakmamız gerekiyor.

Modeme Bağlı Cihazları Atma için MAC Adresi Ayarları

MAC adresi filtreleme ile beraber ağ güvenliğinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Peki MAC adresi nedir ve nasıl MAC adresi filtreleme ile güvenlik sağlanıyor?

Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?

MAC adresi, ağa bağlanacak donanımlara atanmış kimliklerdir. Telefonun, bilgisayarın, akıllı televizyonun wifi kartlarının her biri MAC adresine sahiptir. Girmek istediğiniz ağda listelemeniz bu ağ üzerinden olur. MAC filtreleme de kapalı ağlar ve güvenliği ön plana koyan kişiler için olmaz ise olamazdır.

Yapacağınız MAC filtreleme işlemi ile beraber ağınıza sadece sizin seçeceğiniz MAC adresleri giriş yapabilir. Bu durumu bir etkinlik için oluşturulan konuk listesi gibi düşünün. Listede adı olmayan kimse içeri giremez. Aynı durum MAC filtrelemede de mevcut. Şimdi gelin Mac filtreleme nasıl yapılır yakından bakalım.

 

MAC Adresi Filtreleme

MAC filtremele için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Modem arayüzüne giriş yapın.
 • Sol kısımda bulunan Kablosuz Ayarları menüsünü genişletin.
 • Açılan Listede Kablosuz MAC Filtreleme seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda Kablosuz MAC Filtresi seçeneği Devre Dışı durumda olur. İşlemleri gerçekleştirmeden Etkin duruma getirmeyin.
 • Eklemek istediğiniz cihazların MAC kimliklerini Yeni Ekle kısmından ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak kablosuz durum sekmesinde bulunan kimlikler de ağınızda aktif cihazlardır.
 • Filtre Kuralları Kısmını Yasakla‘dan İzin Ver seçeneğine çevirin.
 • Yukarıda bulunan Kablosuz MAC Filtresi seçeneğini Etkin duruma getirin ve işlem tamam.

Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim Yöntem 2

Yukarıdaki yöntemler ile beraber internete bağlı cihazları görme ve MAC filtereme yaparak güvenli bir ağ oluşturmayı anlattık. Yukarıdaki tüm işlemler modem arayüzü üzerinden yapılmıştır ve bunun bir alternatifi de bulunuyor. Bunu yapan cihazlardan ziyade bir yazılım.

Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?

 

Modeme bağlı cihazları görme için geliştirilmiş birkaç yazılım bulunmaktadır. Her biri kendi içerisinde farklı arayüzlere sahip olmak ile beraber aynı işlevi görürler. İşte karşınızda birkaç Modeme bağlı cihazları görme programı…

1-Wireless Network Watcher

Program ile beraber ağınıza bağlı cihazların DNS adreslerini, IP adreslerini, MAC adreslerini ve hatta bağlı olduğu donanımların üretici isimlerini görebilirsiniz. Kullanım arayüzü oldukça basit bu Modeme bağlı cihazları görme programı ile beraber kolayca ağınızdaki cihazları tespit edebilirsiniz.

2-SoftPerfect Network Scanner

SoftPerfect Network Scanner da diğer modeme bağlı cihazları görme programı gibi oldukça basit bir arayüze sahiptir. Program hem Windows hem de Mac bilgisayarlar üzerinden çalışmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ