Bedava İnternet

NFT Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır?

  • 13 Temmuz 2021
  • 1.443 kez görüntülendi.
NFT Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır?
NFT Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır? Kripto para piyasasının gelişmesi ile beraber birçok yeni tabir hayatımıza girdi ve bunlardan biri de NFT. Bu yazımızda “NFT nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır?” sorularına detaylıca yanıt vereceğiz. Kripto para borsası içerisine yeni envanterler girmesi ve bunların başarı elde etmesinde NFT oldukça önemli bir role sahip. Bu yazımızdan sonra NFT nedir, kolayca öğrenebileceksiniz.
Blockchain teknolojisi ile beraber sanal varlıklar üretmek oldukça kolay. Bunların sektördeki adı için net bir tabir olmasa da NFT olarak anılıyorlar. NFT’ler sayesinde binlerce ve hatta milyonlarca dolar kazanılabiliyor. NFT kripto borsasında bu etkisi ile oldukça anılır bir hale geldi. Gelin NFT Nedir daha yakında bakalım.

NFT Nedir?

NFT nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır?

NFT tam adı ile Non Fungible Token ile birçok nesne internet üzerinden satılabilir hale geliyor. Geçen günlerde NFT haline getirilen bir Doge yaklaşık olarak 4 milyon dolara satıldı. Bu gibi büyük bir satış da sektöre yönelik olan ilgiyi artırdı.

NFT, takas edilmeye veya değiş tokuş yapmaya el verişli değildir. Bu sebeple her bir NFT’nin kişiye özel, sadece bir tane örneği olacak şekilde olması gerekir. Misal olarak bir sanatçı, yaptığı bir eseri NFT’ye dönüştürebilir. Bu dönüşümün ardından eser, tek bir kopya olarak yer alır ve imza olarak sahibinin ismini taşır. Telif hakkı kapsamında değer kazanan eşyanın her mali getirisinden NFT sahibine ücret ödenmektedir.

Non Fungible Token, takas edilmeyen jeton anlamına gelmektedir. En büyük numarası sadece bir tane olabilecek, yani eşsiz konumdaki eşya, tablo, sanat veya veri parçacıklarını kapsar. NFT’ler yapı olarak Bitcoin ve Etherum’da gördüğümüz blockchain teknolojisini kullanır. Bu teknoloji sayesinde birçok sanat eseri NFT formatında alıcı bulmaktadır.

NFT’lerde bulunan özel olmalı ibaresini ünlü ressamlar ve eserleri ile açıklayabiliriz. Çok beğenilen bir tablonun birebir benzeri kolayca bulunsa da NFT’lerde bu durum olmaz. Her bir nesne bir defaya mahsus olarak kimliklenir ve eşsiz birer parçalar haline gelir. NFT’lerin kopyası olmadığı gibi NFT kopya (aynı şekilde üretilmiş çalıntı eser) sadece bir adet ile sınırlıdır.

NFT Nasıl Üretilir

NFT nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır?

Non Fungible token üretimi için belirli adımlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki standarta uyum sağlamaktadır. ERC- 721 token standardına göre üretinlen NFT’ler Etherum ile oldukça alakalıdır. İki varlık tipi de aynı geliştirme ekibinden çıkmıştır. NFT üretme işi için kripto para cüzdani bulunması gerekir. Bu cüzdanı BU SİTEDEN oluşturabilirsiniz.

Standarda uyum sağlayacak şekilde üretilmiş NFT, IPFS sistemine dahil edilir. Bu sayede daha sonraki işlemlerde takasa veya elverişli olmayacak şekilde NFT’nin çakılı olacak parametreleri belirlenir.

NFT nedir? Nasıl Kullanılır?

NFT nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır?

NFT’yi kullanabilmek veya oluşturabilmek için durumları iyi analiz yapmanız gerekiyor. Milyonlarca insanın kullandığı yöntem sayesinde kendi içerisinde büyük denilebilecek bir pazara yol açan NFT’ler sayesinde milyoner olan çokça kişi de var. NFT üretim sayısı, fiyat belirleme gibi adımlarda insan elinden yardımı istenir.

NFT alışkanlığının yayılması ile beraber birçok satım tipi de değişmekte. Örneğin; ünlü ses sanatçısının kısa sürede sesini, fikirlerini NFT olarak satabiliyor. Bu sebeple NFT için yapılan yorumların tamamının abartı olduğuna dair karalamalar ile sıklıkla karşılaşılıyor. Fakat benzeri olması istenmeyen herhangi bir nesne için bu paraları talep etmek kadar, vermek de oldukça cesaret istiyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ