Bedava İnternet

PancakeSwap Nedir? PancakeSwap Nasıl Kullanılır? (Güncel)

  • 14 Ekim 2022
  • 103 kez görüntülendi.
PancakeSwap Nedir? PancakeSwap Nasıl Kullanılır? (Güncel)

PancakeSwap Nedir?

binance akıllı zincire (BNB) özgü merkezsiz bağimsiz bir borsadır. PancakeSwap nedir, Başka bir deyişle, UniSwap gibi yerleşik platformlarla bazı yanları aynı sayılıyor, sebebi yatırımcılar aracı hizmetlere girişi olmadan madeni paralarını başka madeni paralarla takas edebiliyor. PancakeSwap’ta tek fark, PancakeSwap’in Binance tarafından geliştirilen belirli bir token standardı olan BEP20 tokenlerini ele  almiştir. BEP20 standardı, temel olarak, daha geniş Binance ekosistemi dapp’ler, cüzdanlar ve diğer hizmetler ile uyumlu olmak için yeni tokenlerin gerçekleştirmesi gereken işlevlerin bir kontrol listesidir.

PancakeSwap

 

PancakeSwap Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır?

Bu bağımsız ve merkezsiz olan borsaların bu düzenini ve tekniğini öğrenmek için, otomatik piyasa yapıcı (AMM) olarak bilinen ayrıcalıklı ve gizli bir sistem kullanırlar, böylece tüm süreklilik, alım satımı kolaylaştırmak için sipariş defterleri veya tek bir aracı şirkete ihtiyaç duymaz. Özünde, trader’lar karşı taraf yerine likidite havuzlarına karşı işlem yaptıkları için emir eşleştirme sistemine gerek yoktur. Bu bağlamda bir likidite havuzu, yatırımcılar tarafından dünyanın her yerinden herhangi biri olabilen yatırımcılara likidite sağlamak amacıyla akıllı sözleşmelere yatırılan fonlardır.

Bu yapının en güzel tarafı; bu yapı  sayesinde alan ve satan taraflar eşleşmelerde bekleme gibi zaman kaybına uğramazlar. Bu sebebten dolayı, zamandan ve nakitten çok şey kazanabilirsiniz. Birisi bir jetonu başka bir jetonla değşitirmek istediğnde, sahip olduğu jetonu havuza yatırır ve almak istediği diğer jetonu geri çeker. Mesela, belirli bir BEP20 tabanlı jetonu değiştirmek istiyorsanız, örneğin PancakeSwap’ta ALPHA ile BNB’yi düşünebiliriz, tek yapmanız gereken yeterli likiditeye sahip bir ALPHA/BNB havuzu bulmaktır (havuzun içinde ticaretinizi kolaylaştırmak için yeterli jeton mevcut olmalıdır). Ardından, yapmanız gereken tel şey Alpha jetonlarını yatırıp en son dolar kur hangi fiyat ise BNB öyle alınmalıdır.

Bununla birlikte, PancakeSwap sadece tüccarlar için değildir. PancakeSwap ile kolayca nakite  dönüştürebilicek varlıklarda yetkinizi sürdürebilirsiniz.(yani, söz konusu havuza karşı alım satım yapanlar tarafından ödenen alım satım ücretlerinden bir pay kazanma şansı için jetonları bir likidite havuzuna yatırabilirsiniz). Verim Çiftçiliği, PancakeSwap’ta bulunan bir başka gelir getirici fırsattır. 

PancakeSwap

PancakeSwap’ı Kullanmaya Başlamak İçin İpuçları

PancakeSwap’ı kullanmadan önce yapmanız gereken ilk şey, BNB Zinciri ile uyumlu bir cüzdan oluşturmaktır.

Mevcut seçeneklerden bazıları şunlardır:

  • Kripto Cüzdanı.
  • BNB Zincir Cüzdanı.
  • Coinbase Cüzdanı.

PancakeSwap gibi BNB Zinciri tabanlı merkezi olmayan uygulamalarla çalışmaya başlayabilmesi için MetaMask cüzdanınızı yapılandırmanız gerekmektedir bu nedenle MetaMask’i de kullanabilirsiniz. Bunu MetaMask’teki ayarlar menüsüne erişerek çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Buradan bulunan ağlar seçeneğine girin ve sayfanın sağ üst köşesindeki ağ ekle’ye tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, bazı parametreleri doldurabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bunları da doldurarak, MetaMask cüzdanınızı BSC’nin ana ağ sürümüne başarıyla bağlamış olacaksınız.

 

PancakeSwap’ta Likidite Ekleme 

Cüzdanınızı yani hesabınıza  BNB Chain’e bağladıktan sonra PancakeSwap gibi dapp’lerle başlanmaya  geçebilir ve platformdaki havuzlardan birine kolayca paraya çevirebileceğiniz varlığa dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için cüzdanınızı PancakeSwap’a bağlayın. Bunu, PancakeSwap ana sayfasının sağ üst köşesindeki cüzdanı bağla’ya tıklayarak kolayca yapabilirsiniz. 

Cüzdanınız bağlandıktan sonra, ticaret menüsüne tıklayın ve likidite’yi beliryeyin. Likidite sayfasında likidite ekle’yi seçin ve yatırmak istediğiniz jeton çiftini dokunun. Her iki jetonu da önceden belirlenmiş bir oranda havuza yatırmanız gerekeceğini hatırlayın. Daha sonra işlemi cüzdanınızdan onaynalamız imazlamanız gerkmektedir. (bu işlemi yapmak ücretsizdir). Bundan sonra, seçilen havuzda yatırılan likidite  payınızı gösteren likidite sağlayıcı (LP) jetonları alacaksınız.

 

PancakeSwap’ta Madencilik

Artık LP jetonlarınız var, PancakeSwap platformunun yerel kripto para birimi olan CAKE jetonlarını kazanmak için onları bir madene yatırarak birikiminizden faydalanabilirsiniz. Madenler esasen LP bahis havuzlarıdır ve varlıklarınız üzerinde ek faiz kazanmanıza izin verirler. PancakeSwap’ta madencilik yapmak için yapmanız gereken süreci aşşğida sizler için değerlendirdik;

  • PancakeSwap ana sayfasında, Kazan menüsüne tıklayın ve orada yer alan madenlerin listelendiği sayfalara gitmek için madenler seçeneğine tıklayın.
  • Sahip olduğunuz LP jetonlarıyla uyumlu olanı seçmek için maden listesini tarayın. Stake yapanlara sunulan yıllık yüzde oranını (APR) da göz önünde bulundurmak sizlere iyi bi yatırımcı olarak faydalarını görmeyi sağlar.

 

  • Bir maden seçtikten sonra etkinleştir’e tıklayın ve işlemi cüzdanınızda onaylayın. Ardından, etkinleştir düğmesi ile stake LP’ye geçecektir. Stake etmek istediğiniz LP jetonlarının sayısını girebileceğiniz bir sayfaya gitmek için bu seçeneğe tıklamalısınız.
  • Onayla düğmesine tıklayın, cüzdanınız işlemi onaylamanızı isteyecektir. Bunu yaptıktan sonra, madene sahip olduğunuz miktarı gösteren stake edilmiş LP bakiyenizi bulabilirsiniz.
  • Herhangi bir noktada kazançlarınızı ve stake ettiğiniz LP jetonlarını çekmek isterseniz, yine buradan çekebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ