Bedava İnternet

Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır, Öğrenme ve Değiştirme

  • 17 Haziran 2021
  • 2.001 kez görüntülendi.
Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır, Öğrenme ve Değiştirme

Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır, Öğrenme ve Değiştirme Dünya üzerindeki her şey gibi telefonların da kendilerine özel bir kimliği bulunmaktadır. Dünya üzerindeki mobil cihazları ayırt etmeye yarayan bu numaraya IMEI numarası denilmekte. Az önce de tasvir ettiğimiz gibi telefon kimliği olarak düşünebiliriz. Bu yazımızda telefon IMEI sorgulama nasıl yapılır, Telefon IMEI Sorgulama öğrenme yöntemleri gibi sorulara cevap bulacağız.

IMEI Nedir?

Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır, Öğrenme ve Değiştirme

Telefon piyasasına girdiyseniz IMEI kelimesini illa ki duymuşsunuzdur. IMEI, dünyadaki her bir telefonda bulunan ve cihazlara özel olan bir kimlik numarasıdır. IMEI numaraları bulunulan ülkede ve sistemlerde kayıtlı olup, kayıp veya çalıntı işlemlerinde telefonunuzun bulunmasını da kolaylaştırır. 15 haneden oluşan Telefom IMEI kodu ile beraber telefon sorgulamaları yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden mevcut IMEI’i sorgulatarak cihazınızın çalıntı olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu durum ikinci el telefon alacak kişiler için oldukça faydalıdır.

Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonu IMEI sorgulama işlemine iki pencereden bakabiliriz. İlki mevcut cihazın IMEI numarası sorgulama işlemi, diğeri ise IMEI numarasını sistemde sorgulama işlemi. İşlev olarak bu iki durum da birbirinden farklıdır. Birinde cihazınızın kmliğini öğrenirken diğerinde bu kimlik ile sorgulama yapabilirsiniz. Her iki konuya da yazının ilerleyen kısımlarından değineceğiz.

Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Değiştirilir?

Son yıllarda yurt dışı telefonlanların artması ile beraber Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Değiştirilir sorusu çokça sorulmaya başlandı. Bu soruların temel sebebi ise yüksek seviyelerdeki pasapor kayıt ücretleri. Bu ücretleri ödemeden gelen cihazları yurt içinde sadece belli bir süreliğine kullanabiliyorsunuz. Bu sebeple ya Pasaporta kaydetmeli ya da IMEI değiştirmelisiniz. Bu yöntem yasal olmayıp bazı arızalara sebep olabilir. Daha detaylı bilgileri Telekomünikasyon bayilerinden alabilirsiniz.

Telefon IMEI Sorgulama ÖğrenmeTelefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır, Öğrenme ve Değiştirme

Telefon IMEI Sorgulama Öğrenme işlemi için en basit ve hızlı yol Cep telefonundan IMEI sorgulaması yapmaktır. Bir mesaj kodu ile öğrenebileceğiniz bu kod başka yerlerden de öğrenilebilir. Cihazınızın kutu içeriğinde ve ayarlar sekmesindeki bilgiler kısmında da IMEI bilgilerinizi elde edebilirsiniz.

Cep Telefonundan IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonundan IMEI sorgulama işlemi için ilk olarak telefonunuzun arama ekranına gidin. Bu ekranda *#06# tuşlamasını yapın. Bu tuşlamadan sonra telefonunuzun IMEI numarası kod oarak iletilecektir. Bunun yanı sıra Android telefonlarda Ayarlar -> Hakkında kısımlarından da IMEI öğrenme mümkün. Fakat buradan öğreneceğiniz numaraları kesinlikle paylaşmayın. Aksi halde cihazınız klonlanabilir. Bu durum da cihazınızın yurt içi aktivasyonuna zarar verebilir.

Bu yöntem aşağıdaki tüm başlıklar için geçerlidir:

Samsung Telefon imei Sorgulama Nasıl Yapılır

Telefon IMEI Sorgulama huwai

Telefon IMEI Sorgulama xiaomi

yukarıdaki başlıklarda yapacağınız her arama için cep telefonu ile IMEI öğrenme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Telefon IMEI Sorgulama iPhone

Telefon IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır, Öğrenme ve Değiştirme

Yukarıdaki tüm telefonlar Android işletim sistemine sahip. Tabi bir de iOS işletim sistemine sahip iPhone telefonlar var. Telefon IMEI sorgulama iPhone için farklı şekilde öğreniliyor. İşte adımlar:

  • iPhone ana ekranından Ayarlar’a tıklayın.
  • Ayarlar bölümünde önce Genel daha sonra ise Hakkında kısmına gidin.
  • Seri numarası kısmına gidin.
  • IMEI/MEID ve ICCID numaralarını öğrenmek için aşağı doğru kaydırın.

E devlet IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki yöntemler ile IMEI öğrenme adımlarını gerçekleştirdik. Sıra öğrenile IMEI numarasını devlet sisteminde kontrol etmekte. Bunun için yapmanız gereken ise E-Devlet IMEI Sorgulama ekranına gitmek. Tıklayarak gittiğiniz ekranda karşınıza çıkan ekranda cep telefonu IMEI numarası girmeniz istenecektir. Yukarıdaki yöntemler ile öğrendiğiniz numarayı ilgili kısma yazmanın ardından hızlıca sonucu öğrenebilirsiniz. Ek bir işlem yapmanıza gerek duyulmaz.

IMEI Numarası ile Telefon Takip Nasıl Yapılır?

Çalıntı veya kayıp durumlarında IMEI numarası ile telefon takibi yaptırmanız gerekir. Bunun en büyük sebebi telefon üzerinden yapılacak yasa dışı işlemlerde sizin sorumlu olacak olmanızdır. Öğrenilen IMEI bilgisini ilk olarak Polis’e bildirmelisiniz. Bildirmenin ardından mevcut IMEI’ye sahip cihaz kara listeye alınarak takip edilir. İşlem yapılması halinde bulunup tarafınıza iadesi sağlanır. Bunun yanı sıra uygulama marketlerinde de IMEI bulucu uygulamalar vardır. Bunlar arasında en öne çıkan ise hiç kuşkusuz Apple’ın iPhone’umu Bul uygulaması.

IMEI Sorgulama Kayıt Bulunamadı Hatası

Kimi zaman telefon içerisinde bulunan IMEI sorgulama işlemi sonucunda kayıt bulunamadı ekranına sebep olur. e-devlet üzerinde bu tip bir uyarı çıkmasının sebebi ise cihazınızın ülkemiz için kayıt edilmemiş olmasıdır. Bu durumdaki bir cihaz, açıldıktan sonraki 120 gün içerisinde kayıt edilmelidir aksi takdirde hat kullanımına kapanır ve aktif olarak kullanılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ