Bedava İnternet

TWITCH YAYINCISI OLMA VE PARA KAZANMA

TWITCH YAYINCISI OLMA VE PARA KAZANMA

9 MADDEDE TWITCH YAYINCISI OLMA VE  PARA KAZANMA

Twıtch yayıncısı olma ve para kazanma Dünyanın en aktif canlı yayın platformlarından birisi olan Twitch, gerekli şartları sağlayan twıtch  yayıncıların da geçim noktası haline gelmiştir. Piyasaya ilk çıktığı vakitlerde dünyanın en iyi oyuncularını, oyun yayınlarını izlemek isteyen sayısız kişiyi ortak bir çatı altına toplamayı başarmış ve kendini geliştirerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Günümüzde ise binlerce kişi anlık olarak Twitch üzerinden canlı yayınlar yapıyor ve bu kişilerin bir kısmı Twitch sayesinde güzel gelirler elde edebiliyor. Sizler için hazırladığımız 9 adımda Twitcher Nasıl Olunur isimli bu yazımız sayesinde siz de Twitch’de belli noktalara ulaşabilirsiniz.

twitch yayıncısı olma ve para kazanma

 

1- Twitch Nedir? Bunu Öğrenelim

Twitch, dünyanın en çok tercih edilen birinci canlı yayın platformu olarak biliniyor. Özellikle oyun yayınları başta olmak üzere onlarca kategoride sayısızn yayıncıya ev sahipliği yapmakta. Gerekli şartları sağladıktan sonra sizler de bir Twitch hesabı açabilir ve yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Kim bilir, belki de ileride 3.000 kişinin aynı anda sizi izleyeceği bir Twitch hesabına sahip olabilirsiniz 🙂 E tabi bu işin bir de para kazanma kısmı bulunuyor. Twitch üzerinden belli bir kitleye sahip olan yayıncılar güzel paralar kazanabiliyor. Neden onlardan biri de siz olmayasınız ki?

 

2- Kaliteli İnternet Bağlantısı

Günümüz Türkiye’sinde artık çoğu köyde bile internete erişim bulunabiliyor. Fiberoptik kablolarla ülkenin dört bir yanı donatıldığından ötürü internete erişebilen insan sayısı da bir hayli artıyor. Bunun yanı sıra internetin hızı ve kalitesi de artıyor. E bunlar da yapacağınız yayını etkileyen unsurlar tabi. Ne kadar çok insan internete erişebilirse, yayınınızın izlenme sayısı da o kadar artacaktır. Ve internet ne kadar kaliteli hale gelirse yayınlarınız da o kadar kaliteli hale gelecek ve kasmayan, drop girmeyen yayınlara sahip olabileceksiniz. İyi bir twitcher olmanın sırlarından birisi kesinlikle internetinizin kalitesinde ve hızında yatıyor. Çünkü artık izleyiciler yayınları daha kaliteli izlemek istiyor. Minimum 720p olmak üzere birçok kişi 1080p yayınlar izlemek istiyor. E bunu yapmak için de iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var tabi.

 

3- Ses Kalitesi Çok Önemli

Twitch üzerinden canlı yayın yaptığınız esnasında iki ana unsur ön plana çıkıyor. Bunlar ses ve görüntü. Ses gerçekten oldukça önemli bir kriter. Hiçbir izleyici uğultulu bir sese sahip olan yayını izlemek istemez. Geçmişte olsa yine çok fazla kişi Twitch üzerinden canlı yayın yapmadığı için alternatifiniz olamayabilirdi lakin günümüzde sayısız kişi canlı yayın yapıyor. Yani sesiniz kaliteli değilse, sesi kaliteli olan birini bulmak pek zor değil. Bu önemli noktayı göz önünde tutmalı ve ortalama bir mikrofon satın almalısınız. Ayrıca ses kaliteniz kadar muhabbet kalitenizin de çok önemli olduğunu unutmayın. İsterseniz 10.000 TL’lik mikrofonla canlı yayın yapın, izleyiciyi yayında tutamadıktan sonra ne fayda.

4- İdare Eder Bir Bilgisayar Temin Edin

İnternet hızından sonraki en önemli şey, bilgisayarınızın kalitesi. Özellikle oyun yayınları açmak istiyorsanız, bilgisayarınızın oldukça güçlü olması gerekiyor. Hatta son zamanlarda çıkan oyunların grafik kalitelerini de ele alırsak, bu iş size oldukça zor gelebilir. Lakin elbette grafik kalitesi aşırı yüksek yayınlar yapmak zorunda değilsiniz. Zaten yayınız ve sohbetiniz kaliteli olduktan sonra izleyiciler siz ne oyun oynarsanız oynayın izleyecektir. Önemli olan şeyin samimiyet olduğuna vurgu yapıyoruz çünkü gerçekten işler böyle yürüyor. Mikrofonunuz, bilgisayarınız, kameranız ne kadar üstün özelliklere sahip olursa olsun, izleyiciler sizin samimiyetinize, sohbetinize bakacaktır. Tabi sohbetiniz güçlü diye en düşük performanslı bilgisayarı da kullanmayın 🙂

 

5- İyi Görüntü İçin İyi Kamera

İyi bir kameraya sahip olmak ta Twitch’de yayın açmanın gerekliliklerinden birisi haline geliyor. Kameranın amacı anlık olarak tepkilerinizin izleyicilere ulaşabilmesidir. Yayın sırasında sohbet ederken de insanlar sizin gözünüzün içine bakmak isteyecektir elbette. Tüm bunlar için yine orta maliyetli bir kamera satın alabilir ve yayınlarınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Bu sayede Twitch’de daha hızlı ilerleyebilir ve daha yüksek izleyici sayılarına sahip olabilirsiniz.

 

6- Twitch’de Ne Yapmalısınız?

Her sosyal medya mecrasında olduğu gibi Twitch’de de eskiye nazaran çok daha fazla rakibiniz bulunuyor. Önemli olan noktanın yaptığınız yayının konusu değil, yayını nasıl yaptığınız olduğunu zaten söyledik. Lakin yine de bir kategori seçmeniz gerekiyor elbette. Başta oyun kategorisi olmak üzere izleyiciler en çok siyaset, bilim, sohbet, video izleme yayınlarını tercih ediyor. Yine Twitch sitesini ziyaret edip tüm kategorileri inceleyip size en uygun olanı tercihe debilirsiniz.

Gerçek hayatta ne yapmaktan zevk alıyorsanız, o konu üzerine yoğunlaşmanızı öneriyoruz. Çünkü bu sayede yayınlarınızı daha içten yapabilirsiniz. İçinizde ne geliyorsa, ne yapmayı seviyorsanız o tarzda içerikler üretin. Zaten samimiyetiniz karşı tarafa geçtiği sürece izleyiciler sizi daha fazla sevecek ve sizi takipe etmeye başlayacaklar. Dip not olarak da Twitch üzerinde en çok izlenen oyunların League Of Legends, CS:GO, PUBG, Apex Legends, GTA 5, Valorant ve daha fazlası olduğunu söyleyelim.

 

7- Takipçilerle Samimiyet Kurmak

Twitch’in diğer sosyal medya mecralarına oranla daha zor olduğunu belirtelim. Çünkü en başlarda yayınınızı gerçek anlamda hiçkimse izlemeyecektir. Bu evreyi atlatmak belki de uzun zaman alacak ama asla pes etmeyin. Kendinizi kasmamalı ve yayın yapmaya devam etmelisiniz. Elbette bir gün keşfedileceksiniz ve sizi de belli miktarda izleyici izleyecektir. Bir zaman sonra yayınınızı belki 5 belki 50 kişi izleyecek. Fakat bilmeniz gereken şey, yayınları tep başına yaptığınız. Yayınları yaparken izleyicileri de yayına katabilirsiniz. Yayın esnasında izleyicilerin yazdıkları şeyleri okuyup ona göre yayını devam ettirmelisiniz. Ayrıca izleyicilerinize karşı kibar ve saygılı da olmalısınız ki sizi daha çok benimseyebilsin.

 

8- Twitch Üzerinden Para Kazanmak

Twitch’den para kazanmanın pek çok farklı yolu bulunuyor. Siz yayınlarınızı kaliteli yaptığınız sürece izleyici sayınız günden güne artacak ve bunun geri dönüşünü zaten alacaksınız. Twitch üzerinden abonelik geliri, reklam geliri, iş birliği geliri, bit geliri gibi farklı gelirlere sahip olabilirsiniz. Yayınınızı seven, sizi desteklemek isteyen takipçileriniz size maddi bağışlarda bulunabilir veya Twitch’in para sistemi olan bit bağışı yapabilir. Aynı zamanda kanalınıza abone olarak destek sağlayabilir. Abone olmayan kişilerden ise reklam geliri kazanırsınız. Ayrıca çok büyük aşamalara yükseldiğinizde mutlaka markalar sizinle iletişime geçecek ve sizinle iş birliği yapmak isteyecektir. İyi bir twitcher olmanın sonucunu elbette alabilirsiniz 🙂

 

9- Bizden Size Ufak Tüyolar

Nasıl twitcher olunur sorusunun cevaplarını verdik, sizler de bu cevapları uygulayarak bu işe giriş yapabilir ve güzel sonuçlar elde eldebilirsiniz. Zamanın çok geç olduğunu, Twitch’de onlarca kişi arasından nasıl öne çıkabileceğinizi düşünmeden bu işe girişin. Çünkü bu işe başladığınızda zaten devam edeceksiniz. Ama hiç başlamazsanız olmaz. Yine Twitch’e girerken para kazanma umuduyla girmemelisiniz. Elbette işin sonunda para kazanmak herkesin hakkı lakin motivayon kaynağınız para olmamalı. Motivasyon kaynağınız kesinlikle samimiyet olmalı. İzleyicilerinize ne kadar fazla değer verirseniz, yayın kalitesini ne kadar fazla arttırırsanız zaten insanlar sizi keşfedecek. Amacınızın değil, sonucunuzun para kazanmak olması dileğiyle bol şanslar..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ