Bedava İnternet

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 • 15 Kasım 2021
 • 772 kez görüntülendi.
Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır? Milyarlarca kişi Whatsapp kullanarak iletişimini sağlarken ve tüm mesajlar uygulamada yer alıyor. Whatsapp mesaj yedekleme konusunda birçok kişinin pek bir fikri yok. Bu içeriğimizde Whatsapp yedekleme nasıl yapılır konusuna detaylıca değineceğiz.

Telefon ve bilgisayar üzerinde en rahat mesajlaşma yolu Whatsapp’tır. Uygulamanın basit arayüzü ile beraber her cihaza uyumlu olması bu ortamı sağlamaktadır. Aile, iş, özel hayat gibi birçok kategoride tek bir platformdan tüm iletişim sağlanabilmektedir.

Mesajlar önemli verilerdir. Özellikle iş hayatı hakkındaki verileri de Whatsapp üzerinde tutanlar için önemli bir Veritabanı bile diyebiliriz. Bu gibi bir durumda ise mesajların güvende olması istenir. Geçmişe yönelik verilerin daha sonradan ulaşılabilmesi oldukça önemlidir. Bu da ancak yedekleme ile mümkün olabilir.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nedir?

Bildiğiniz gibi internet ortamındaki tüm veriler belirli kaynaklarda saklanabilir. Bazı uygulamalarda kullanıcı verilerinin kaybolmasına yönelik yedekleme işlemi yapılır. Whatsapp mesaj yedekleme işlemi de bunlara verilebilecek örnekler arasında yer alır.

Whatsapp platformu üzerinde binlerce mesaj bulunmaktadır. Uygulamanın silinmesi veya cihaza zarar gelmesi durumunda bu verilerin korunması adına bazı adımları izlemek gerekir. Yeni bir cihaza veya tekrar yükleme sonrası aynı cihaza verileri getirebilmek için Whatsapp yedekleme işlemi yapmak şarttır.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

Milyarlarca kişinin problem yaşamaması adına yedekleme işleminin nası yapıldığını bilmek gerekir. Bu işlemler sadece akıllı telefonlar üzerinden yapılabilir. Whatsapp Web ya da varyasyonu uygulamalar için yedekleme seçeneği bulunmaz.

Android Whatsapp yedekleme için Google Drive’dan yararlanırken, iPhone Whatsapp yedekleme için iCloud platformu kullanılır. Whatsapp yedekleme yöntemlerini hem Android hem de iPhone için aşağıdan bulabilirsiniz.

Whatsapp Yedekleme Android için Adımlar

Yukarıda da değindiğimiz gibi Android cihazlar için Whatsapp yedekleme, Google Drive üzerinden yapılmaktadır. Uygulama içerisinde gönderilen metin, resim, video, döküman ve dosyaların tamamı Google Drive üzerinde yedeklenebilir.

Bu bölümde adım adım Whatsapp yedekleme android yöntemlerini bulabilirsiniz:

 

ADIM 1: WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst kısımdaki menüyü açarak Ayarlar ekranına gidin.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 

ADIM 2: Açılan ekranda Sohbetler seçeneğine tıklayın ve gelen ekranda Sohbet Yedeği seçeneğine tıklayın.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 

ADIM 3: Bir sonraki adımda ise Sohbet Geçmişi seçeneğine tıklayın.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

ADIM 4: Gelecek yeni ekranda YEDEKLE butonuna tıklayarak anlık verileri yedekleyebilirsiniz.

 

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 

 

Yedekleme işlemini yapmak bu kadar basittir. Bundan sonraki kısımda eğer Wifi ile işlem yapıyorsanız direkt olarak yedekleme yapılacaktır. Eğer mobil veri ile yapıyorsanız karşınıza Hücresel ağ üzerinden yedeklensin mi? uyarısı gelecektir. İnternet paketiniz sınırlı ise işlemi Wifi üzerinden yapmalısınız.

Yedekleme işlemi için gidilen dizinde farklı yedekleme ayarları da bulunur. Otomatik yedekleme için belirli tarih aralıkları da belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yedeklenmesini istediğiniz verileri de düzenleyebilirsiniz.

Whatsapp mesaj yedekleme sonucu verilerinizin nereye gittiğini merak ediyorsanız:

 • Google Drive uygulamasını açın.
 • Sol üs kısımdaki alt alta üç çizgi simgesine tıklayın.
 • Açılan menüde Yedeklemeler seçeneğini seçin.
 • En son yedekleme Whatsapp başlığı ile listede yer alacaktır.

iPhone Whatsapp Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bu kısımda da iPhone Whatsapp yedekleme için detaylı adımları vereceğiz. Bildiğiniz gibi iPhone cihazlar için yedeklemeler iCloud üzerinde yapılmaktadır.

iPhone Whatsapp mesaj yedekleme için şu adımları takip edin:

ADIM 1: Whatsapp uygulamasının Ayarlar bölümüne gidin ve Sohbetler seçeneğini seçin.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 

ADIM 2:  Gelen ekranda ilk sorada yer alan Sohbet Yedeği kısmına tıklayın.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 

ADIM 3: Anlık olarak yedekleme almak için gelecek ekrandaki Şimdi Yedekle seçeneğine tıklayın ve işlemi başlatın.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

 

iPhone Whatsapp yedekleme işlemi burada tamamlanmaktadır. Eğer otomatik olarak yedekleme istiyorsanız yine aynı dizinden ayarlama yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi iPhone yedekleme işlemi için Video dahli ve yedekleme sıklığı seçeneklerini manuel olarak belirleyebilirsiniz.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp Mesaj Yedekleme Geri Yükleme

Bildiğiniz gibi yedekleme işleminin en büyük faydası geri yükleme yapılabilmesidir. Whatsapp mesaj yedekleme geri yükleme işlemi yöntemlerini bu bölümde bulabilirsiniz. Hem Android hem de iOS için ayrı ayrı adımlar bulunmaktadır.

Whatsapp Android Yedekleme Geri Yükleme

Yukarıda detaylıca Google Drive üzerinden Android yedeklemeden bahsettik. Bu kısımda da o bilgilerden yardım alarak Android Whatsapp mesaj yedekleme geri yükleme işlemini yapacağız.

 • İlk olarak Whatsapp uygulamasını kaldırıp yeniden yükleyin.
 • Uygulamayı açmanın ardından giriş ekranı adımlarını tamamlayın.
 • Sohbetleri yüklemek için size bir uyarı sunulacaktır, bu kısımda Geri Yükle butonuna tıklayın.
 • Sonraki ekranda ise ileri tuşuna basın ve yedekleme işlemini tamamlanmasını bekleyin.

Yedekleme geri yükleme kısmında en son alınan yedekleme dosyası kullanılır. Eğer el ile yedekleme yapmadıysanız otomatik kaydetme sonrası oluşan son veri yedekten geri yüklenir.

Whatsapp iPhone Yedekleme Geri Yükleme

iPhone silinen mesajları geri getirme için yedekleme geri yükleme en etkili çözümdür. Bunun için yakın tarihte aldığını Whatsapp iCloud yedekleme dosyanızı kullanabilirsiniz.

iPhone Whatsapp geri yükleme için:

 • Uygulamayı kaldırın ve tekrar yükleyin,
 • Uygulamayı açmanın ardından giriş ekranı adımlarını tamamlayın,
 • Gelecek uyarı ekranında GERİ YÜKLE butonuna basın.

Yükleme tamamlandığında en son alınan yedekleme uygulamaya yüklenecektir. Bu sayede Whatsapp silinen mesajları görüntüleyebilirsiniz.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Sorunu: Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl İptal Edilir?

Yaşanan problemlerden biri de Whatsapp yedekleme sorunu olarak iptal işleminin yapılamaması. Birçok kişi Whatsapp mesaj yedekleme için gerekli olan işlemleri bilse de iptal işlemi hakkında bilgi sahibi değil. Bu sebeple sizlere bu konuda bilgi vermek oldukça önem arz ediyor.

Whatsapp mesaj yedekleme nasıl iptal edilir sorusu için tek bir cevap bulunuyor. Hem Android hem de iPhone cihazlarda benzer mantık ile mesaj yedekleme iptali yapılabilmekte.

Bunun için yukarıdaki bölümlerde bahsettiğimiz Android ve iPhone Whatsapp mesaj yedekleme adımlarını izlemelisiniz. Son ekrandaki mesaj yedekleme sıklığı kısmında, standart olarak Haftalık olarak seçili ayarı Kapalı haline getirdiğinizde Whatsapp yedekleme kapatma işlemini yapmuş olursunuz.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Silme İşlemi

Whatsapp mesaj yedekleme silme işlemi oldukça basittir. Bu işlem sadece Android için yapılmaktadır. iPhone cihazlarda sistem dosyalarına erişim kısıtlandığı için Whatsapp mesaj yedekleme silme işlemi yapılamaz.

Android Whatsapp yedekleme silme işleminde /sdcard/WhatsApp/Databases/” dizinine ihtiyaç duyulur. Bu dizin, yedeklemelerinizi saklamaktadır. Yapılacak değişiklikler sonucunda bu dizin ortadan kalkmış olur.

Whatsapp yedekleme silme için dosya yöneticisi bir uygulama ile /sdcard/WhatsApp/” dizininde yer alan “Databases” klasörünü silmelisiniz. Klasörün üzerine basılı tutup Sil seçeneğini seçmeiniz yeterli olacaktır.

Bu içeriğimizde Whatsapp mesaj yedekleme nedir, nasıl yapılır, nasıl iptal edilir gibi birçok konuya değindik. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ