Bedava İnternet

Yapay Zeka Örnekleri

  • 10 Ekim 2022
  • 130 kez görüntülendi.
Yapay Zeka Örnekleri

Tüm dünya ve ülkemizde adını sık sık duyduğumuz teknoloji çağında bir seviye atladığı yapay zeka örnekleri, günümüzde nerelerde kullanılır; yapay zeka örnekleri nelerdir; yapay zeka nedir; gibi soruları sizler için araştırdık.

yapay zeka nedir?

yapay zeka

 

İngilizcedeki adıyla Artificial intelligence (AI) olan yapay zeka en basit tanımıyla bilgisayarlara normalde insan zekasına ihtiyaç duyulan işleri kolayca yaptırma teknolojisine verilen addır.teknojoji ve insan arasındaki müthiş bir ilermemenin adıdır yapay zeka.
yapay zeka türleri nelerdir?

 

Salt Tepkisel
Limitli Hafıza
Zihin Teorisi
Öz farkındalığı olan

yapay zeka örnekleri?

Sesli asistanlar

Otonom sürüş sistemleri

Sosyal medyalardaki haber akışları

yüz algılama ve tanıma

Sağlık sektörü

sesli asistanlar;

Sesli asistanlar günümüzde bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır.Günümüzün en önemli parçası olan akıllı telefonlarda ki özellikler bizleri yapay zeka ile İçli dişli yapmaktadır.En bilindikleri google asistan;Alexa ve Siri bunlar birer sesli asistan olup yapay zeka hayatımızı büyük bir bölümünde yer almaktadırlar.

Otonom sürüş sistemleri;

Yapay zeka örnekleri nin en önemliside otomotiv sektöründe kullanılmaya başlamiş durumdadır.
teslanın  oto pilot gibi uygulamaya başadığı özelliklerindeki dönemlerde hayatımıza tam anlamıyla gireceğinin sinyallerini vermektedir.

Hayal edinki, araç sürücü olmadan çalışıyor; işte yapay zeka ile geliştirilen araçlarda bunları da hayatımızı gireceği belli kanıtlıyor. otomobillerin, günümüzde henüz yaygın olmayışının nedeni; yakın zamana kadar yeterli karar mekanizmalarının olmamasıdır. Genel olarak otomobil üreticileri, otomotiv şirketleri, otomotiv endüstrisi için; AI uygulamaları üzerinde çalışırken, iki şirket gerçek anlamda, sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesi yönünde çalıştıkları belirtilmektedir. Bunlar ise Google ve Tesla, her ikisinin de yapay zeka örneklerini en iyi otomotiv sektöründe yönünde önemli adımları vardır.bazı otomobillerde direksiyonu bırakıp kendi kendini park eden şerit takip gibi özelliklerde kullanılmaktadır.

  •   Waymo’nun AI yazılımı; aracı çalıştıran kontrol sinyalleri üretmek için, araçların lidar, radar, yüksek çözünürlüklü kameraları, GPS ve bulut servislerinden veri toplar. Güçlü AI, derin öğrenme algoritmaları ile; kaldırımda yaya olduğunu ve her an sokağa birinin girebileceğini bilebilir. Dönüş şeridinde aracın durduğunu gören, Waymo tekrar hareket anını kestirebilir.
  •   Tesla; Sekiz kamera, ultrasonik sensör, sonar, öne bakan radar ve GPS, ortamdan Waymo gibi aynı verileri alabiliyor. Tesla’nın Autopilot yazılımı; aracı sürmenizi söylediğiniz yere sürmenin ötesine geçebilir. Konuşma havasında değil iseniz, takviminizi kontrol eder ve sizi zamanlanmış randevunuza götürebilir.

sosyal medyalardaki haber akışı;

Yapay zekanın örneklerinden bir taneside her daim içinde olduğumuz Facebook, İnstaqram, Youtube, Google, Snapcat ve Twitter yapay zeka burada bizlere haber akışlarından aldığımız bildirimlere kadar geçmişte aradığımız wep aramalarını bizim için uyarlar belleğe alır bi sonraki aramalarımızda yakın aramaları listeler ve önümüze sunar.

yüz algılama ve tanıma;

yüz algılama sistemi bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır en basit örneği telefonumuzun kilit ekranından tutunda Yüz tanıma ayrıca devlet kurumları tarafından veya havaalanlarında gözetim ve güvenlik için kullanılır. Örneğin, Londra Gatwick Havaalanı, yolcuların uçağa binmesine izin vermeden önce yüz tanıma kameralarını kimlik kontrolleri olarak kullanır.işte bu yüz algılama sitteminde bile yapay zeka örenekleri karşımıza çıkmaktadır.

Sağlık sektörü;

Sağlık sektöründe ise yapay zekalar bir çok hız kazandırmış olup yapay zekaya sahip olan bir çok makinalar hastalığı tespit edebilir. Teşhiş koyabiliyor.ilerki günlerde daha gelişeceğini ve daha üst teknolojilere sahip ekipmanları sağlık sektöründe görmemiz olası görünüyor.bunun için yapay zeka ile çalışan makinalar hız kesmeden sağlık sektörü hizmetine girmeyi bekliyor.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ