Bedava İnternet

Yatırım Fonları Nedir? Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

  • 22 Ekim 2022
  • 85 kez görüntülendi.
Yatırım Fonları Nedir? Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

Ülke’mizde pek de fazla bilinmemekle birlikte son yıllarda adını duyuran yatırım fonları son yıllarda az da olsa adını duyurmaya başlamıştır.
yatırım fonları nedir, yatırım fonlarına nasıl yatırım yapılır, yatırım fonları kazançlımı bir çok ön yargıyı söylentiyi yalan yanlış söylentileri antacagimiz bu makalemizde yatırım fonları nedir, yatırım fonlarına nasıl yatırım yapılır, yatırım fonları kazançlımı gibi soruları detaylı bir şekilde ele alacağız.

YATIRIM FONLARI

YATIRIM FONLARI NEDİR?

Yatırım fonları yatırımcılardan toplanan birikimler adına yine yatırımcılara çeşitli para ve sermaye piyasa araçlarıda değerlendirmesiyle oluşan mal varlıklarının başlıcalarıdır. Yani sade bir dille söylenecek olursa parayı hisse senetlerinde kıymetli madenler gibi değerli varlıklarda değerlendirip yatırımcısına karli bir şekilde tekrar dağıtan bir güzel bir yatırım aracıdır.Bu fonlar portföy yatırım şirketleri tarafından yönetilir ve bu şirketler profosyonellerdir. Bir çok avantajı olan bu fonlar uzun vade orta vadeli getirilerini yatırımcılarına hedefte kar etirmektir.

YATIRIM FONLARINA NASIL YATIRIM YAPILIR ?

Yatırım fonlarının bir çok avantaji ve özelliği var avantajlari çok küçük birimlerinizle bile yatırım yapabilir ve istediğiniz an geri, paraya çevirebilirsiniz ülkemizde finansal okur yazarlık seviyesi dünya genelinin altında ve bir çok kişinin bu yatırım araçlarından bi haber birimkimlerinin nerede değerlendirebilirim sorularına, aslında en iyi cevaplarından biri, avantajları dedik şöyleki, tek bir tuşla dünyanın her yerindeki şirkete yatırım yapabilirsiniz. Mobil uygulamalardan alınıp satılabilir mobil bankacılık istediğiniz bankadan hafta içi alış satış  yapılabilir.

YATIRIM FONU AVANTAJLARI NELERDİR?

Bir yatırım fonu aldınız çok cüzzi birikimleriniz ile bile alabilir profosyoneller tarafından yönetilebilir

İstediğiniz an aliş istediğiniz an satış yapabilir völör süreleri dahilinde nakit paraya çevirilebilir.

Dönemsel olarak vergiden avantaj sağlar.

Dünyada en büyük şirketlerden tutun her bir ürüne yatırım yapılabilir örneğin, paranızı riske etmez portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz.

Örneğin buğday petrole America’daki dev şirketlere Avrupda’ki şirketlere Türk şirketlerine istediğiniz gibi çeşitlendirip yatırım yapabilirsiniz.

Orta uzun vadeli yatırımcılar için güzel bir yatırım aracıdır.

YATIRIM FONLARININ DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

yatırım fonlarında alım satım imkanı azdır yani ani alişlar ve satışlar yapılamaz çünkü bir valör süreleri vardrr.

Küçük miktarlarda fon yönetim ücreti ve komisyonlar alınır.

YATIRIM FONLARI KAZANÇLIMI?

yatırım fonları kazançlımı sorusuna;
geçmişte büyük getiriler sağlayan bu fonlar yatırımcılarını yüksek kazançlar kazandırmış olup uzun vade ile başarılı getiriler sağlanmıştır. Sizlerde bu getirileri Devlet’in
Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS), SPK’nın izniyle Türkiye’de kurulmuş olan ve sermaye piyasasında faaliyette olan tüm yatırım fonlarına tek bir ekran üzerinden erişim imkânı tanıyan elektronik bir platformdur. Yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılar, bu platformda işlem yapabilmektedir. SPK yetki belgesi bulunan herhangi bir banka veya aracı kurum nezdinde hesabı bulunan yatırımcılar TEFAS’tan faydalanabilmektedirler. Sizlerde bu siteyi kullanarak geçmiş son 5 yılda hangi ürün hangi fon ne kadar getiri sağlamiş hangi fonlar yükselişte hangi fonlar düşüşte takibini yapabilirsiniz. Bütün fonları buradan takip edebilirsiniz. (bu bir yatırım tavsiyesi değildir.)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ