Bedava İnternet

Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır? 1 Dakikalık Pratik Formül

  • 06 Mayıs 2022
  • 375 kez görüntülendi.
Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır? 1 Dakikalık Pratik Formül

Yatırım getirisi, net gelir ile yatırım arasındaki oranı temsil eder. Diğer bir adı da ROI’dır. ROI, ingilizcede ”Return of Investment” kelimelerinden kısaltılmıştır. ROI hesaplaması sayesinde yaptığınız yatırımın hedefe olan yakınlığını yorumlayabilirsiniz. Bunun yanında doğruluğuna ve nasıl ilerleyeceğine yönelik fikir sahibi olabiliyorsunuz. ROI, yapılan yatırımın ne kadar getiri sağladığına dair veri sunar. Doğal olarak yatırımın ne kadar verimli olduğunu da gözler önüne serer. Böylece diğer yatırım adımları ile karşılaştırma fırsatına da erişmiş oluyorsunuz. Yatırım getirisi nasıl hesaplanır? Sorusunu sizler için basit bir formülle açıkladık. Şimdi ROI hesaplamasına yakından bir göz atalım.

Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır? Pratik İşlemler

Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Yatırım getirisi yani ROI hesaplanırken sanılanın aksine son derece basit bir formülü kullanmak yeterlidir. Uygulamanız gereken adımlar şunlardır:

Yatırım Getirisi = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı

Net geliri saptamak için öncelikle yatırımdan gelen kazançtan yatırım masrafını çıkarmanız gerekiyor. Bunu yatırım masrafına oranlamak, yatırım getirisini verecektir. ROI oranı %100’ün üzerinde çıkıyorsa bu yatırımın karlı olduğunu gösterir.

Örnek verecek olursak, yatırım getirisinin %140 sonucunu vermesi, yatırımını gerçekleştirdiğiniz 100 birimin tarafınıza 140 birim olarak geri dönmesi manasını taşır. Yüzdelik dilim %60 gibi düşük oranlarda çıkıyorsa aynı şekilde %40 oranında zarar ettiğiniz anlamına gelir.

Yatırım Getirisi (ROI) Hesaplamanın Yararları

  • Kar ve zarar oranlarınızı belirlemenizi sağlar
  • Son derece pratik bir formül ile hesap yapabilmenizi mümkün kılar.
  • Yatırımın geri dönüşünü izlemenize olanak tanır.
  • Yatırımın gidişatına dair fikir sahibi yapar.
  • Yatırım stratejileriniz için ek veri sunar.

Dilerseniz ”HUH Token Nedir, Sosyal Medya Alanına Yeni Bir Bakış Açısı Mı Getiriyor?” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ