Bedava İnternet

Yedek Subay Maaşı 2022

 • 22 Kasım 2022
 • 43 kez görüntülendi.
Yedek Subay Maaşı 2022

Yedek Subay Maaşı 2022 – Subay maaşları 2022 yılında özellikle uzun dönem askerlik yapmak isteyen kişiler tarafından bir hayli merak edilmektedir. Bu bağlamda da özellikle yedek subay maaşı merak edilmekte, kişiler yedek subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde göreve başladığında ne kadar maaş alacağını ve çeşitli durumlara göre ne kadar maaş alabileceğini öğrenmek istemektedir.

Yedek subay maaşı 2022 yılında önemli bir artış gösterirken, bu maaşları belirleyen çeşitli önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar, kişilerin;

 • Kıdemi
 • Görev yerleri
 • Eş durumları
 • Çocuk sayısı

Olurken, buna göre henüz görevine yeni başlamış ve bekar bir yedek subay ile yüksek bir kıdeme sahip, evli ve çocuklu bir yedek subayın maaşı oldukça değişiklik göstermektedir.

Bu bilgilerin ışığında, günümüzde güncel olarak en düşük yedek subay maaşı yeni başlayan ve bekarlar için ortalama 6.600 TL olurken, yedek subay maaşı yukarıdaki hususlarla birlikte 12.000 TL’ye kadar çıkabilmekte, kişilerin bu süreçte subaylık rütbesine erişmesi ile bu maaşlar 17 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Doğuda Yedek Subay Maaşı 2022

Yedek subayların maaşlarını en çok etkileyen hususlardan biri görev yerleridir. Özellikle sınır bölgelerimizde ve en çok tehlikenin bulunduğu doğuda görev alan yedek subaylar, diğer subaylara göre bu görev yerleri sebebiyle daha fazla maaş almaktadırlar.

Doğuda yedek subay maaşı 2022 yılında ortalama 9 bin TL olurken, eş durumu, çocuk ve kıdeme göre bu maaş artabilmektedir. Ülkemizin en zorlu görev yerleri olması sebebiyle hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha çok yıpranan doğuda görev alan yedek subaylar, bu sebeple ülkemizin diğer bölgelerinde görev alan yedek subaylara göre daha yüksek maaşlara sahiptir.

Yedek Subay Maasi 2022

Yedek Subay Maaşı 2022

Yedek Subay Olabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Yedek subay olabilmek için gerekli olan şartlar nelerdir? Sorusu, özellikle acemi askerliğin ardından uzun dönem askerliğe devam ederek yedek subay olmak isteyen kişiler tarafından cevabı en çok araştırılan ve merak edilen sorulardan biridir.

Bu hususta, kişilerin karşılamaları gereken önemli şartlar bulunmakta ve bu şartlardan herhangi birini karşılayamayan kişiler yedek subay olamamaktadır. Bu şartlar ise şöyledir;

 • Yedek subay olmak isteyen kişilerin mutlaka 4 yıllık üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Kişilerin mezun oldukları bölüm çok fazla avantaj sağlamasa da özellikle Tıp Fakültesi’nden mezun olan kişilerin yedek subay olmaları çok daha kolaydır.
 • 4 yıllık üniversite mezunu olan kişilerin not ortalamalarının da çok düşük olmaması gerekmekte, Kara Kuvvetleri için 2.00-3.00 ortalama yeterli olurken, özellikle 3.00 ortalama ve üstü ortalama ile mezun olan kişiler, Hava ve Deniz Kuvvetleri için de önemli bir avantaja sahip olmaktadır.
 • Askerliğini gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Yüksek lisans mezunları için en fazla 32, Lisans mezunları için en fazla 27 yaşındaki kişilerin yedek subaylığa başvurabilmeleri mümkündür.
 • Ciddi bir sağlık problemi olmaması ve fiziki olarak da asker olmaya elverişli bir vücuda sahip olması gerekmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ